• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Yönetim

Kimileri yönetmeyi, yönetilmenin varligini insanligin ilk dönemine kadar dayandirir. Ben daha da gerilere gidip yönetimin, yönetmenin, yani idarenin ve idare etmenin insanlik tarihinden önce, evrenin yaratilisindan beri var olanduguna inaniyorum. 

Yönetim

Kimileri yönetmeyi, yönetilmenin varligini insanligin ilk dönemine kadar dayandirir. Ben daha da gerilere gidip yönetimin, yönetmenin, yani idarenin ve idare etmenin insanlik tarihinden önce, evrenin yaratilisindan beri var olanduguna inaniyorum. Evreni büyük bir firma olarak görürsek, ki muazzam bir isletmedir, bu firmanin yöneticisiz, müdebbirsiz olmasi düsünülemez. Bir köyün muhtarsiz, bir bakkalin sahipsiz olmayacagini biliyoruz, elbette bu koca kainatin bir isletmesinin de bir yöneticisi olacaktir.

Yönetim plansiz, organizesiz, kontrolsüz ve lidersiz olamaz. Elbette gayesiz, hedefsiz bir yönetim de sözkonusu olamaz. Bilen birisi ya da birileri kaynaklari biraraya getirecek, amaçlara ulasmak için planlar yapacak ve bu yolda yapilanlari kontrol edecek ve de gerekli müdahale ve düzeltmeleri yapacaktir.
Isletmelerin amaçlari ve hedefleri vardir. Bu hedef ve amaçlara ulasmak için plan yaparlar, liderler, yöneticiler bu plan dogrultusunda hedef ve amaçlarina ulasmak için eldeki kaynaklari organize ederler, belli bir düzen ve mantik dahilinde biraraya getirirler. Sonra da hedefe ulasmak için atilan adimlar, yapilan faaliyetler yönetim ve yönetici tarafindan kontrol edilir.
Bir isletme ya da kurum için amaca ya da amaçlara ulasmada en önemli ve etkili araç insan kaynagidir. Lider ya da yönetici bu en degerli kaynagi nasil tesvik edecegini, nasil motive edecegini çok iyi bilmelidir. Bunun için yöneticinin iyi bir ‘duygusal zeka.ya ihtiyaci vardir. Lider / yönetici emrinde çalisanlarinin beklentilerini, deneyimlerini ve sahsi özelliklerini bilmelidir.
Piyasalarda ayni mal ve hizmeti üreten birbirine rakip firmalarin en güçlü silahlari iyi bir insan kaynagina sahip olmalaridir. En güçlü finansal kaynaklar, en iyi binalar ve makinalar, en iyi hammeddeler kalitesiz, yetersiz insanlar eliyle kisa sürede yok olmaya mahkum olacaklardir. Bu nedenle idare ve idareci fevkalade önemlidir. Isi ehline vermek, kaliteli, deneyimli ve bilgili elemanlari ise almak firmalarin piyasalarda uzun ömürlü olmalari için elzemdir.
Insan yönetici olabilir ancak her yönetici ya da insan lider olamaz. Ama her lider ayni zamanda bir yöneticidir. Yöneticiler bazen sadece yöneticidirler, bazen de hem yönetici hem de liderdirler.Yöneticilik verilir, yetki ve gücü makamdan gelir. Liderlik alinir ve takipçilerin kabulüyle perçinlesir. Gücünü liderin sahsi meziyetlerinden ve liderin arkasindaki takipçilerden alir.
Iyi bir yönetici öncelikle kendini bilmeli, bilgili ve tecrübeli olmali. Evvela kendini yönetebilmeli, zamanini ve parasini yönetmeyi bilmeli, insanlarla irtibat kurmayi, farkli kisilikleri anlamayi ve onlari motive etmeyi bilmelidir. Iyi bir yönetici sabirli, kararli, tarafsiz, adil ve önyargisiz olmali, emrindekiler arasinda ayrimcilik yapmamalidir.
Bundan sonraki yazilarimda kismet olursa, genel anlamda insan yönetmeyi, para ve zamani yönetmeyi ayri basliklar altinda mütaala etmeye çalisacagim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber