• DOLAR
  7,8984
 • EURO
  9,3643
 • ALTIN
  463,95
 • BIST
  10,5375

Yonca Fiyatları Uçtu

Saman ve Yem Fiyatları Yükseldi derken, çiftçiye yoncadan da kötü haber geldi. Kuru yonca fiyatları şimdiden 1.50 TL ye yükselince Besiciler ne yapacağını şaşırdı.

Yonca Fiyatları Uçtu

Saman ve Yem Fiyatları Yükseldi derken, çiftçiye yoncadan da kötü haber geldi. Kuru yonca fiyatları şimdiden 1.50 TL ye yükselince Besiciler ne yapacağını şaşırdı.

Daha önce gazetemizde  yonca ekiminden ve becilikte kullanımından bahsetmiştik. Yonca’dan 3 üncü hasatı çıkınca Besiciler kışlık yonca ihtiyacını karşılamak için tarlanın yolunu tuttu. Bu yıl ekimin az olması ve yoncanın verim vermemesi ile birlikte fiyatların yükseldiğini gören besiciler çıkmaza düştü. Yoncanın kilosu 1.50 TL yükselince kimi besici yem pahalı olduğu için ahırı boşalttı, kimisi de kredi için bankanın yolunu tuttu. “Malatya’da kayısı sahipsiz.” denilerek sürekli kayısı üzerinden yatırımların yapıldığını belirten besiciler, ülke ekonomisinin en önemli kaynağı hayvancılığın göz ardı edildiğini iddia etti. Besicilerin sitem dolu sözleri şu şekilde;” Bu sene hiç olmadığı kadar mağduruz. Et fiyatı kesimde yükselmez ama yem fiyatı günlük altına endekslenmiş gibi yükselir. Daha buğday sezonu bitmeden samanın kilosu 1.10 TL oldu. Küspe alalım diyoruz anlaşılmış gibi tonunu 400 TL ye çıkarıyorlar, sonra çaktırmadan çürümeye terkediyorlar. Malı çürütürüm ama ucuza satmam mantığı var milletimizde. Yem her zaman artar, et fiyatı yükselir ama kasap kazanır. Besicilerde derdini çilesini çeker.

KAYISI DENİLDİ BESİCİLER UNUTULDU

Bizler Kırmızı Et Üreticileri, Süt Üreticileri ve Damızlık Büyükbaş üreticileri olarak hep geri plana atıldık. Kimse bu konu ile ilgilenmek dahi istemiyor. Herkes destek veriyoruz yok şu hibelerimiz var dese de hepsi hayali rakamlardan ibaret. Biz besiciler sahipsiz kaldık. Ülke üretiminin temelini oluşturan hayvancılık sektörü her zaman arka planda kalıyor. Yetkililerden bir yardım bekliyoruz. Birileri 10 değil de 2 kazansın, besicilerin hakkı yenilmesin.”

Ebubekir Atilla – Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber