• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Okulların açılmasına sayılı günler kala dolar fiyatından dolayı yükselen kırtasiye ve kâğıt fiyatları velileri kara kara düşündürüyor. Biz de bu durumda neler yapılması gerektiğini Eğitim- Bir Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım ile konuştuk. Tasarrufun önemine değinen Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Okullarımız bu hafta uyum eğitimi ile eğitim ve öğretime kısmen açıldı. 1., 5. ve 9. Sınıflar  bu hafta uyum eğitimi ile eğitime başladılar. Önümüzdeki hafta bütün öğrencilerimiz ve eğitim çalışanlarımız ve öğretmenlerimiz eğitim öğretime başlamış olacak.  Eğitim öğretimin başlaması demek aynı zamanda velilerin masrafının artması anlamına geliyor. Türkiye’de ki 17 milyon öğrenci ve Malatya’daki 180 bine yakın öğrencinin birçok ihtiyacı var. Bunların kırtasiye ve çeşitli ihtiyaçları var. Defter, kitap ihtiyacı var. Bunların hepsi masraf. Velilerimiz tedirgin ve endişeli. Bu endişenin kaynağı da doların yükselmesi ile birlikte birçok malzemede olduğu gibi maalesef kâğıt ve kırtasiye malzemelerinin de yüzde 30 ile yüzde 50 arasında artığını görmekteyiz. Burada bir fırsatçılık söz konusu. Belki dolara bağlı olan malzemelerde bir kısım artış olabilir ama dolara bağlı olmayan malzemelerde de bir artış söz konusu. İthalat yapılmayan Türkiye’de üretilen malzemelerde de bir artış söz konusu. Burada bir fırsatçılık söz konusu. Bu sadece kırtasiyede değil. Birçok alanda ve maddede yüzde yüz artma ve haksız kazanç söz konusu. Bunun bedelini ise vatandaş ödüyor. Kazanan ise fırsatçılık ve karaborsacılık yapan kişiler.”

ÜRÜNLERİNİZİ İKTİSATLI KULLANIN

Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “ Devletin, belediyelerin, valiliklerin bu konuda vatandaşın işini kolaylaştırması bu insanları denetlemesi gerekiyor. Bu fırsatçılığı yapanlara en ağır cezaların verilmesi gerekiyor. Fiyatların artması ile vatandaşlar arasında çok büyük bir tedirginlik söz konusu. Biz sendika olarak şöyle bir çağrı yapmak istiyoruz. Hem velilerimize hem eğitim çalışanlarımıza hem öğrencilerimize. Özellikle kırtasiye, defter, kalem ve devletin vermediği kitaplar konusunda. Bunun dışındaki malzemelerde defter, kitap, kırtasiye kullanımında velilerimizin ve öğrencilerimizin ve işin başında olan öğretmenlerimizin daha iktisatlı kullanmalarını istiyoruz. Örneğin bir kâğıdı kullandığınız zaman sonuna kadar kullanın. Bununla birlikte özellikle kullandığımız kâğıtların çöpe gitmesine göz yummayalım. Bunları geri dönüşüme kazandıralım. Okulların birçoğunda zaten geri dönüşüm kutuları bulunmakta. Geri dönüşümle tekrar kâğıt olarak kazandırıldığında fiyatları da olumlu yönde etkileyecektir. Ama okullarda gördüğümüz şu kâğıt yeterli ve verimli bir şekilde kullanılmıyor. Ve çöpe atılmış. Tamam, fırsatçılar bu konuda büyük bir haksızlık yapıyorlar ama biz de kendi tedbirimizi kendimiz almamız lazım. Kullandığımız her malzemeyi sonuna kadar, dikkatli ve ölçülü kullanmak zorundayız. Peygamberimiz bir hadisinde, ‘ Kim malzemesini düzgün kullanırsa parasını düzgün kullanırsa kolay kolay fakirlik yaşamaz.’ Buyuruyor. Eğitim camiası büyük bir camia,17 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmenden bahsediyoruz. 80 milyonun hepsini ilgilendiriyor bu konu. Anne baba bu konuda çok dikkatli olmak zorunda. bu anlamda önce Malatya’mıza sonra Türkiye’mize bir çağrı yapmak istiyorum. Böyle bir çağrıyla bir kampanya başlatılırsa yüzde 50 oranında işimiz kolaylaşacak. Fiyatlar frenlenecek. Ama bu tek başına yeterli değil tabii ki de.  Yönetenlerin bu fırsatçıları çok iyi bir şekilde denetlemesi ve cezalarını vermesi gerekiyor.”

“YETERLİ DENETİM YAPILMIYOR”

Yıldırım: “ Eğitim malzemelerinin dışında da bir fırsatçılık söz konusu. Birçok konuda zam yapılıyor. Örneğin sebze alacaksınız sebze yurt içinde üretiliyor ithal edilmiyor. Daha önce 1,5 liraya aldığımız sebzeyi 4 liraya alıyoruz. Neden diye sorduğumuzda dolar yükseldi diyorlar. Sen bunu dolara göre almıyorsun ki. Bu da gerekli denetimlerin yapılmadığını gösteriyor. Denetimlerin çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. Burada yapılması gereken toplumun menfaati ne gerekiyorsa onu yapmak lazım. Meşhur bir sözde, ‘Toplumun olduğu yerde ferde müsamaha gösterilemez.’ Toplumun faydalanması için o ferdin gerekirse büyük cezalarla cezalandırılması lazım. Bu anlamda eğitimcilere çok görev düşüyor. Bu süreci böyle devam ettirmek ve hassasiyeti artırmak zorundayız.” şekilde konuştu.

>Rahime Gül Erbaş

 

 

 

 

 

Yıldırım’dan Velilere, Öğrencilere ve Öğretmenlere Çağrı

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber