• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Yıldırım’dan Tavsiye; Çince de Eklenebilir

Okullarda öğretilen yabancı dillerle ilgili görüşlerini aldığımız Eğitim Bir Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Çince de eklenebilir bu öğretilecek olan yabancı dillere. Çünkü Çin dünyanın en büyük güçlerinden bir tanesi ve ilişkilerimizin son derece iyi olduğu, ticarette de etkin olan bir ülke.” dedi

Yıldırım’dan Tavsiye; Çince de Eklenebilir

2018 -2019 yılı eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte daha önceden Resmi Gazete’de yayınlanan okullarda öğretilmesi planlanan yabancı dillere Bulgarca ve Ukraynacanın eklenmesini Eğitim Bir Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım ile konuştuk.

Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığının okullarda öğretilen yabancı dillere Bulgarca ve Ukraynacayı da eklemesi konulu karar ile ilgili Yıldırım yaptığı açıklamada: “Okullarımızda sadece İngilizce öğretilmiyor. Birçok okulumuzda Almanca var. Fransızca olan okullarımızda söz konusu. Arapça zaten imam hatiplerde okutuluyor.  İngilizce de her okulda var. Bunun yanında dünya dillerinin de eklenmesinde çok fazla bir mahsur yok.  Zaten bunlar sınırlı tutulur bütün okullarda olmaz. Seçmeli dil olarak verilir ve öğrenciler o dili seçmeli olarak seçerse okur, bunda bir sakınca yok. Mesela Çince de eklenebilir bu öğretilecek olan yabancı dillere. Çünkü Çin dünyanın en büyük güçlerinden bir tanesi. İlişkilerimizin son derece iyi olduğu bir ülke ve ticarette de etkin bir ülke.  Onların dilini öğrenebilirseniz onlarla daha iyi diyalog kurabilirsiniz.  Ama dilini öğrenmediğiniz bir toplumda diyalog kurmanız mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

“KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİL”

Hekimhan’ da yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yaşanan sıkıntılara yönelik de konuşan Yıldırım: “Hekimhan’da bir Kredi Yurtlar Kurumu yurdu var. Orada bir meslek yüksekokulumuz var.  En son oranın kapatılması gündeme geldi, öğrenci sayının az olduğu ifade edildi. Tabi bu çok doğru bir yaklaşım değil. Öğrencilerin sayısı kaç olursa olsun devletin orada bir yurdu var, devletin orada bir meslek yüksekokulu var. Dolayısıyla oradaki öğlencilerin bir yerde barınması gerekiyor, nitekim orada bulunan öğrenciler Hekimhanlı değil.  Dışarıdan geliyorlar belki başka illerden gelenler var. Onun için bu yaklaşım tarzını gözden geçirmek ve bu Hekimhan yurdunun açık kalarak devam etmesi gerekiyor.  Bizim üniversite şubemiz var, üniversite şube başkanımız var o ilgileniyor, bu konuda bizim girişimlerimiz var. Buradaki il müdürlüğüyle görüştük,  bu düşünceden vazgeçilsin bağlamında. Bu kapatmak çözüm değil.  Sadece işi zorlaştırmaktır. Şimdi yurdu kapattınız dışarıdan gelen öğrenciler ne yapacak? Hekimhan’da ev de bulamadı Malatya’ya gidip gelme şansı da yok. Yurdu kapatmak yerine okulda eğer bir tercih anlamında sıkıntı varsa bunu nitelikli hale getirmek gerekiyor.  Okulların, fakültelerin niteliğini arttırmak, cazip hale getirmek lazım. İnşallah bu sorun çözülür diye düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber