• DOLAR
  5,8206
  % 0,19
 • EURO
  6,6307
  % 0,25
 • ALTIN
  268,0787
  % 1,09
 • BIST
  94.863
  % -0,34

Yetiştiriciler Dert Yandı

Hayvan besiciliği yapan yetiştiriciler dert yandı… Mesleklerini icra ederken yaşadıkları sıkıntıları dile getiren yetiştiriciler, bu noktada devletin kendilerine yardım eli uzatmasını istedi

Yetiştiriciler Dert Yandı

Konuyla ilgili Arguvan’ ın Gümüş Köyünde yetiştiricilik yaparken karşılaştıkları sıkıntıları dile getiren Reşat Koçtan: “Şuanda 8-9 tane küçükbaş hayvanım var, onlara bakıyorum. Biz su konusunda mağduruz, yer kiralıyoruz suyumuz yok, su bulamıyoruz. Kürünlerimiz yok.  Arguvan’dakiler tarımımız, ziraat odamız, veterinerlerimiz olsun bize yardım etmiyor bu konuda. Her şeyden mağduruz biz, bu çobanlık kursu çok uzun zamandan beri açılmış ama biz daha kursa katılamadık.  Kursu oraya açmıyorlar.  Hayvanı besliyorum diye ben tam anlamıyla yetiştirici sayılmam, bu hayvanların her türlü ihtiyacını karşılamamız lazım.  Saman,  arpa pahalı, meralara çıkıyoruz kira fiyatı pahalı; bu şekilde olduğunda yetiştirici ne kazanç elde edecek? Destekleme noktasında ise ıslah etme projesinden biz fayda görmedik, Arguvan’a vermediler Arapgir’de var, Yazıhan’da var bizim Arguvan’ın Gümüşlü Köyünde bu proje yok. Neden peki? En çok hayvan da Arguvan’da var.  Merayı kiraladım suyum yok zor şartlara altında yaşıyoruz.  Bize ‘Size baraj yakın bu yüzden kürün düşmez.’ diyorlar.  Bu gerekçe kabul edilir değil. Biz yetiştiriciyiz bu sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Arguvan’ ın Güngören Köyünden olan Şevki Akkuş ise: “Yem fiyatları oldukça pahalı, yollarımızda sorunlarımız var hayvanı otlatmaya getirip götürürken. Özellikle yağışın azlığı ve kuraklıktan dolayı yaz mevsimlerinde hayvanları sulama konusunda sıkıntı yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

“MERADA AĞIL İZNİ İSTİYORUZ”

Darende’ nin Ayvalı Köyünden olan Yılmaz Türkmen de yetiştirici olarak yaşadıkları şu sorunları aktardı: “Hazine arazileri kiralanmaya başlayınca merkezdeki köylerde yer kalmadı, otlak kalmadı hayvan için. Yaylamız da bizim mahallemize 15 kilometre uzaklıkta, şartlar uygun olmadığı için ister istemez bu mevsimde barınamıyorsun orada.  3 ay barınıyorsun o da yaz döneminde. Birde 15 kilometreyi sıcaklıkların düştüğü bu günde gidip gelemiyorsun. Buralarda ağıl yapma veya devletin kiralama imkânı var mı? Bu konuda bize devletin yardımcı olmasını istiyoruz. Köy merası olduğu için kiralayamazsın, otlatamazsın çünkü. Son olarak merada ağıl izni istiyoruz. Hazine arazisi kalmadığı için eskisi gibi hayvan otlatamıyorsun.  Bu konuda mağdur oluyoruz.”

 

 

Hanife Sarı 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber