• DOLAR
  7,7349
 • EURO
  9,1483
 • ALTIN
  473,88
 • BIST
  1,1746

Yeşilyurtlu Yazar’a Vefa

Yeşilyurtlu araştırmacı yazar Ahmet Şentürk’ün unutulmaya yüz tutan eserleri Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından yayın hayatına tekrar kazandırılacak. Bu sayede Şentürk’ün Malatya sosyal hayatı, kültürü ve tarihi ile ilgili eserler tekrardan Malatyalılara sunulmuş olacak

Yeşilyurtlu Yazar’a Vefa

Yeşilyurtlu araştırmacı yazar Ahmet Şentürk’ün unutulmaya yüz tutan eserleri Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından yayın hayatına tekrar kazandırılacak.Ahmet Şentürk, Malatya’da Cumhuriyet döneminde ilk kullanılan malzeme ve araçları da dizi haline getirerek, o döneme ayrı bir ışık tutmuştu.

Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Berber, “Araştırmacı ve edebiyatçı kişiliğiyle özellikle Cumhuriyetin ilk yıllarının yaşam kültürünü günümüze aktararak yok olmasını önleyen merhum Ahmet Şentürk Hoca, edebiyat dünyamıza araştırma kitapları kazandırmış, ayrıca şiir, roman ve öykü dallarında da 30’dan fazla eser vermiş ve günlük-haftalık gazetelerde yazdığı yazılarla da kültürümüzün zenginleşmesine katkı sunmuş mümtaz yazarlarımızdan biridir.” dedi. Yeşilyurt Kent Konseyi olarak Edebiyatçı kişiliğinin yanı sıra bir gönül insanı da olan Ahmet Hocanın eserlerini toplayıp bir kitaplık ve çalışma grubu adı altında yaşatmaya karar verdiklerini anlatan Berber,  “Rahmetli hocamızın damadının da içinde bulunacağı bir çalışma grubu ile hocamızın eserlerini toplayacağız. Topladığımız eserleri bir kitaplık haline getirip vatandaşlarımızın istifadesine sunacağız” diye konuştu.

AHMET ŞENTÜRK KİMDİR?

1924 yılında Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Gündüzbey Beldesi’nde doğdu. Şentürk, lise mezunu ve 1944 yılında başladığı memuriyet hayatının geri kalan kısmına TCDD’de devam ederek 1972 yılında müfettiş iken emekliye ayrıldı. Sık sık yurtdışı geziler yaparak Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerini dolaştı, izlenimleri “Batı’dan Notlar” başlığı altında yayınlandı. Hac ve Umre ziyaretlerinde bulunan Hacı Ahmet Şentürk, bu kutsal ziyaret intibalarını “Çöldeki Sonsuz Bahar” “başlığı altında yayımladı. Malatya’daki yerel gazete ve dergilerin hemen hepsinde birçok yazısı yayınlanan, Ahmet Şentürk’ün Türk Folklor Araştırmaları, Türk Kültürü, Tarih, Folklor ve Edebiyat, Ajans Türk dergilerinde muhtelif araştırmaları yayınlandı.

Araştırmacı özelliği yanında roman yazarlığı da bulunan Ahmet Şentürk’ün basılmış kitapları; Demiryolları Şiirleri Antolojisi, Şiirlerde Ağaç ve Orman, Kıbrıslı Küçük Mücahit (roman), .Köyümüzün İnsanları (roman), Kafkaslı (roman), Sanşehoğlu Mevlidi, Malatya, Dağıstan Aslanı Şeyh Şamil Destanı, Kıbrıs Şehidimiz Kemal Özalper, Hıfzı Babanın Kahvesi.

Şentürk’ün müştereken yazdığı kitaplar ise şu şekilde; Teru, Malatyalı Gönül Sultanları, Yeşilyurt, Malatya Camileri, Malatya’nın Kültür Yapısı, Malatyalı Şairler Antolojisi ( 3 cilt), Malatya Masalları, Malatya İli, Malatya’dan Fıkralar, Tekerlemeler, Bilmeceler, Malatya’dan Atasözü, Deyim ve Maniler, Kadiruşağı Köyü, Malatya’nın Kültürel Yapısı, Malatya Efsaneleri, Malatyalı Mutasavvuflar, Malatya Ağıtları, İnsani Değerler, Asil Duygular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber