• DOLAR
  7,3475
 • EURO
  8,7028
 • ALTIN
  486,97
 • BIST
  1,1831

Yerli Girişimciler için AB’den Hibe

Ticaret ve Sanayi Odası, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle tanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda basına TSO’nun dönem içinde yaptığı çalışmaların sunumunu yapan Başkan Sadıkoğlu, Yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına destek vermek amacıyla AB tarafından 5 Milyon Euro hibe sağlanacağını belirtti. 2018 yılı ihracat rakamlarını da açıklayan Sadıkoğlu, Malatya’da ihracatın 339 Milyon 553 bin Dolar olduğunu, 153 milyon doların ise kuru meyve ve mamullerden sağlandığını ifade etti

Yerli Girişimciler için AB’den Hibe

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi yerel medya temsilcileri ve basın çalışanları ile bir araya geldi. Bir otelde gerçekleşen “Tanışma ve İstişare Toplantısı”na Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan, Meclis Divanı, Yönetim Kurulu Başkanı – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, yönetim kurulu üyeleri, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Başkan Sadıkoğlu, Yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına destek vermeyi amacıyla AB tarafından 5 Milyon Euro hibe sağlanacağını belirtti. 2018 yılı ihracat rakamlarını da açıklayan Sadıkoğlu, Malatya’da ihracatın 339 Milyon 553 bin Dolar olduğunu, 153 milyon doların ise kuru meyve ve mamullerden sağlandığını ifade etti.

YERLİ GİRİŞİMCİLER İÇİN AB’DEN HİBE

Yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına destek vermeyi amacıyla AB tarafından hibe sağlandığını ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Berlin’de düzenlenen 13. Olağan Genel Kurula odamızı temsilen Rifat Hisarcıklıoğlu ile katıldım. Almanya’da faaliyet gösteren üyelere ve Almanya’yla ticaret yapan üyelere yönelik gerçekleştirilen bir toplantıydı. Türk- Alman Ticaret odası Almanya ile aramızda bir köprü görevi görüyor. İstanbul’da gerçekleşen toplantı Türkiye ile AB iş dünyası diyaloğu tanıtımı için yapıldı. Bizde odamızı temsilen katıldık. Yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına destek vermeyi amaçlayan bu projede Malatya Ticaret Sanayi Odası da yer alacak. Bu proje ile Avrupa Birliği odalarımıza 5 Milyon Avro daha hibe sağlamış olacak. Ayrıca AB- Türkiye ilişkisi yeniden hareketlenecek” ifadesini kullandı.

“KÜKÜRT CEZALARI HAFİFLETİLECEK”

Katıldıkları toplantılarda Bakanlar ile özel görüşmeler yaptığını da belirten Sadıkoğlu şunları dile getirdi, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli ile görüşerek Malatya’nın Kükürt sorununu dile getirdim. Kükürt’ün yüksekliğinden dolayı hem perakende hem de ihracat yapılırken yüksek para cezaları yazılıyor. Bu cezaların askıya alınacağının ve hafifletileceğinin sözünü aldım. Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’a organize sanayi bölgesine yeterli ödeneğin gelmediğini belirterek ödeme yapılmasını istedim. Bakan Albayrak’ta organize bölgesine bir meblağ ödeme yapılacağını belirtti.”

“339 MİLYON 553 BİN DOLAR İHRACAT”

2018 yılı ihracatının 339 Milyon 553 bin Dolar olduğunu kaydeden Sadıkoğlu, ihracatta ilk sırada kuru meyve ve mamulleri olduğunu vurgulayarak, “Eğitim Akademisi bünyesinde üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler düzenleniyor. Bunların başında Dış ticaret, yabancı dil, Teknokent işbirliği ile girişimcilik ve patent, sanayi teşvik, UR-GE geliyor. UR-GE (Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi projesi) kapsamında Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren tekstil firmalarının temsilcileri ile bir araya geldik. Malatya’nın 2018 yılı ihracat rakamının 339 Milyon 553 bin Dolar olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, “ilk sırada 153 milyon dolar ile kuru meyve ve mamulleri yer alıyor.  111 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon ikinci sırada, 22 milyon dolar tekstil ve ham maddeleri üçüncü sırada, 8 milyon dolar ile su ürünleri ve hayvansal mamuller ise dördüncü sırada yer alıyor” şeklinde konuştu.

“DIŞ TİCARET BİRİMİ KURULACAK”

Dönem içinde yapılacak çalışmalara da dikkat çeken Sadıkoğlu sunum sonunda yaptığı açıklamada, “Dış Ticaret Biriminin Kurulması, Mobilyacılar Sanayi Sitesinin Kurulması, Tekstilkent Projesinin Hayata Geçirilmesi, Arabuluculuk Merkezinin Kurulması, Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi, Her İlçede TSO Temsilciliklerinin Kurulması Yurt içi ve Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarının Odamız Tarafından Organize Edilmesi, Endüstri Meslek Lisesini Malatya’ya Kazandırmak. Ayrıca Ticaret ve Sanayi odamızın 7 bin 813 üyesi, 75 meclis üyesi ve 30 meslek komitesi var. Organize Sanayi Bölgelerinde toplamda 294 fabrikamız üretim yapmakta, 22 bin kişi ise istihdam sağlamakta” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber