• DOLAR
  6,8053
  %-0,14
 • EURO
  7,4208
  %-0,12
 • ALTIN
  377,47
  %-0,68
 • BIST
  8,2963
  %0,03

Yerel Basın İçin Fon Teklifi!

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın bir araya gelen Başkan Gürkan, yerel basının yaşadığı sorunlara parmak basarak, “Türkiye genelinde yerel basının onuruyla şahsiyetiyle, kişiliğiyle ayakta durması noktasında bir yasal düzenleme yapılmasının teklifini sunuyorum. Bir yasal zemin olacak, buna yönelik yerel basının desteklenmesi için fon ayrılması gerektiğini düşünüyorum. 31 Mart sonrası Gazetecilerin rahat kullanabileceği bir basın kompleksini yapacağız.” dedi

Yerel Basın İçin Fon Teklifi!

Battalgazi ilçe Belediye Başkanı ve Ak Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın bir araya geldi. Basın yemeğine Başkan Gürkan’ın yanı sıra STK’lar, Gazete ve Televizyon kanallarının temsilcileri ve yerel basın katıldı. Basının sorunlarına dikkat çeken Gürkan, “Türkiye genelinde yerel basının onuruyla şahsiyetiyle, kişiliğiyle ayakta durması noktasında bir yasal düzenleme yapılmasının teklifini” sunduklarını dile getirerek, 31 Mart sonrası Gazetecilerin rahat kullanabileceği bir basın kompleksini yapacağı sözünü verdi.

Yerel basının sorunlarına dikkat çeken Başkan Gürkan şunları dile getirdi, “Öncelikle gazeteciler gününüzü tebrik ediyorum. 10 Ocak 1961 yılından itibaren 1971 yılına kadar bayram olarak idare edilmesini temenni ediyorum. Bundan sonraki süreçte 10 Ocak Gazeteciler günü değil de gazeteciler bayramı olarak, kutlanmasını buradan ilgili ve yetkililerden arzımızı, temennimizi iletmek istiyorum. Tabi Malatya’daki basın bizim için önemlidir. Eleştiride olsa Malatya basını hadiseleri objektif yansıtma noktasında hadiseleri anlatma noktasında toplumdaki bütün dengeleri gözeterek, gerekli hassasiyeti göstermektedir. Hepinize teşekkür ediyorum. Burada gazetecilerimizin içerisinde bulunduğu zor şartlarda mesleği icra ettiklerini biliyoruz. Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Vahap beyin temennisi vardı. Gazeteciler ve basın için ayrılan yerin bir an önce fiziki mekânla taçlandırılması noktasında taleplerini ilettiler. Bizde göreve geldiğimizde inşallah 31 Marttan sonra oranın yeriyle ilgili gerekli araştırmaları yaptıktan sonra basına yakışır bir konsepte diğer belediyelerle ortak çalışarak, basınımıza orada nadide güzel bir yer yapmayı düşünüyoruz. Biz biliyoruz ki fiziki mekânlar aynı zamanda orada yaşayan insanların psikolojisinde, sosyolojisinde, kişilik ve benlik yapılarına etki eder.”

Seçim sürecine de değinen Gürkan, “İlçe aday tanıtımımızı gerçekleştirdik. Binlerce insanın orada olması hakikaten Malatya insanının kendi meselelerine ne kadar sahip çıktığının göstergesidir. Zaman zaman bizleri ziyaret gelen farklı kurum kuruluşlarda biz basını her zaman beş duyu organımız olarak değerlendirdik. Bütün toplumdaki hadisleri sizler topluma yansıtıyorsunuz. Cumhurbaşkanımızın bizi bu göreve layık görmesi tesadüfi bir şey değil, halkın büyük teveccühü, dik duruşudur. Sizler yaptığımız hizmetleri yansıttınız. 31 Marta inşallah halkımızın teveccühüyle inşallah yeni yerimize geçeriz. Orada şartların, koşulların çok daha ağır olduğunu biliyoruz. Ama sizler bizi desteklerseniz ve yapılan işleri, değerlendirmeleri, olayları, hazır bulunuşluğu objektif şekilde sizlerle birlikte gayret göstererek yapacağız. Tabi gazetecilerimizin bazı sorunları ücret sorunu, çalışma şartlarındaki fiziki mekân sorunu, diğer basın yayın organ yayınlarının materyal dedikleri o tür sıkıntılar var” ifadesini kullandı.

“YEREL BASIN İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILSIN”

Yerel basın için bir fon ayrılması gerektiğini dile getiren Gürkan, “Bana göre bu konuda Türkiye genelinde yerel basının onuruyla şahsiyetiyle, kişiliğiyle ayakta durması noktasında bir yasal düzenleme yapılmasının teklifini sunuyorum. Yerel basın gidip bir yerlerde boynu bükülmesin. Bir yasal zemin olacak, buna yönelik yerel basının desteklenmesi için fon ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Yerel basında da bir standart bir kriter getirilmesi gerekir, her önüne gelenin ben gazeteciyim dememeli. Burada 6 derneğimiz var, basının sorunlarının çözümü için sorgulayın. Basının yaptıkları işlerde tedirginlik duymalarını istemiyoruz. Sizin zorluklarınızı, yaşantılarını biliyorum. Neticede gece gündüz, kar kış demiyorsunuz, her olaya gidip onu haberleştirmeye çalışıyorsunuz. Basın kompleksi olarak sizlere yakışır fiziki bir mekân oluşturacağız. Ama bunu diğer belediyeler ve kamu kuruluşlarımızla, STK’larla oturup sizlerle bir aile gibi olacağız. Birlik olursak güç olur, eğer herkes bir tarafa çekmeye kalkarsa, ortada kalırsınız. Bugün şehir bütünleşmiş. Şuanda Malatya bir bütün içerisinde, bu bütünlüğü muhafaza etmemiz lazım. Çünkü bizim barışa, kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Birilerine şirin görünmek için doğruları kapatmayacağız. Objektif olacağız” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber