• DOLAR
  7,5697
 • EURO
  8,9911
 • ALTIN
  475,48
 • BIST
  1,1868

Yerel Basın Covıd-19’u Yenemiyor

Yerel Basında pandemi etkisi gün geçtikçe artıyor. Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, ülke genelinde hizmet veren yerel gazetelerin ilan ve reklam alamadığı için yayınlarını durdurmak üzere olduğunu söyledi.

Yerel Basın Covıd-19’u Yenemiyor

Yerel Basında pandemi etkisi gün geçtikçe artıyor. Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, ülke genelinde hizmet veren yerel gazetelerin ilan ve reklam alamadığı için yayınlarını durdurmak üzere olduğunu söyledi.

Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik’e, Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Atay ve Batman Sonsöz Gazetesi Yazarı Hatice Türkan Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Ziyaret sonrası gazetemize açıklamalarda bulunan Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, yerel basının sorunlarını ele aldı. Yerel basında maliyetin yükseldiği ancak gelirlerin ters oranda düştüğünü aktaran Çelik, bunun en büyük nedenin Koronavirüs salgını olduğunu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kayyım atamalarının olduğunu kaydetti.

Ülke genelinde yaşanan Covid-19 salgını ile tüm iş kollarına olduğu gibi Basın sektöründe de sancıların şiddetli şekilde hissedildiğini vurgulayan Çelik, destek kapsamlarının artırılması ve kayyım atanan belediyelerdeki ihalelerin Basın İlan Kurumu üzerinden yayınlanması gerektiğini aktardı. Başkan Çelik sözlerine şu şekilde devam etti;” Yerel Basın ülke genelinde sancılı bir süreçte. Çoğu Gazeteler yayın hayatını sonlandırmak üzere. Masraflar çok fazla arttı. Her gazete en az 7 çalışan ile iş yürütüyor. Matbaa masrafları ise aldı başını gitti. Kağıt fiyatları ikiye katlandı. Aylık gelir 10 bin TL, gider ise 30 bin TL. Her ay gazeteler zarar görerek ilerliyor.

YEREL BASINI YAŞATAN İLANDIR!

Basın ilan Kurumu (BİK) üzerinden gelen ilanlar çok az. Yerel Basını yaşatan Resmi İlanlardır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kayyım atamaları ile birlikte Belediyeler davet üzerine ihaleleri yapıyor. Haliyle ihale ilanları da olmayınca BİK üzerinden gelir sağlanmıyor. Bulunduğumuz bölgede de reklam kültürü olmayınca da gazeteler hazin sona doğru itiliyor. Halkın sesi olacak ve yereldeki sorunları ulusala taşıyacak önemli basamaklardan biri olan Yerel Basın, artık günbegün zarar eden ve sermayesini tüketen bir işletmeye döndü.”

İNTERNET MEDYASINA EL ATILMASI LAZIM

Yerel gazetelerin sanal ortamdaki uğradığı haksızlığı ele alan Başkan Çelik;” Her önüne gelen bir haber sitesi açıyor. Masa başında kopyala yapıştır ile yayın yapıyorlar. Gazetelerde bu iş için Muhabir ve Editör çalıştırılıyor. Maşşalı bir şekilde bu iş hakkı ile yaptırılıyor. Çoğu sitede ise bu durum öyle değil. Eleman çalıştırılmadan, merdiven altı diyebileceğimiz siteler var. Reklam alıyorlar ve reklam piyasasının dengesini bozuyorlar. Bu konuya bir el atılması lazım.” dedi.

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber