• DOLAR
  6,0694
  % -0,13
 • EURO
  6,7985
  % -0,37
 • ALTIN
  251,0402
  % -0,01
 • BIST
  86.538
  % 0,54

“Yenisi Yapılmadan, Eskisi Yıkılmayacak”

‘Halk Günleri’ kapsamında Ak Parti İl Başkanlığında vatandaşlar bir araya gelen Milletvekili Çakır, Battalgazi Hastanesinin ihale süreci ile ilgili değerlendirmelere yer verirken, Kernek’teki caminin yenisi yapılmadan eskisinin yıkılması ile ilgili tartışmalara cevap verdi. Çakır, “Yeni bir cami yapılmadan orayı yıkmak oradaki insanları mağdur eder. Onun için orası yapıldıktan sonra kaldırılması planlanmış. Orada bir müzemiz var, orası da kaldırılacak, belediyenin bulunduğu yere bir müze inşa edilecek.” dedi

“Yenisi Yapılmadan, Eskisi Yıkılmayacak”

Ak Parti İl Başkanlığında ‘Halk Günleri’ kapsamında vatandaşlar bir araya gelen Milletvekili Çakır, gündeme ilişkin sorulara cevap verdi. Toplantıya İl Başkanı Ali İhsan Koca da eşlik etti. Battalgazi Hastanesi ile ilgili ihale sürecinin 2019 yılı içerisinde gerçekleşeceğini belirten Çakır, Kernek Camisi ile ilgili tartışmalara yanıt verdi. Çakır, “Yeni bir cami yapılmadan orayı yıkmak oradaki insanları mağdur olur. Onun için yapıldıktan sonra kaldırılması planlanmış. Orada bir müzemiz var, orası da kaldırılacak, belediyenin bulunduğu yere bir müze inşa edilecek” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, halk günü konuşmasında, “Her dönem milletvekillerimiz haftada bir gün halk günü yaparak hem sorunları birebir dinlemek, herkese ulaşmak siyasi bir anlayıştır. Biz de burada halk gününü biz devam ediyoruz. Bundan sonraki süreç içerisinde her hafta veya 15 günde bir İl Başkanımızın yaptığı program çerçevesinde halk gününe katılacağız. Amacımız tabiki burada sizleri dinlemek. Parlamentoda yoğun bir dönem var, Cumhurbaşkanlığı sitemine uyum yasalarının görüşüldüğü bir süreçle birlikte bütçenin önümüzdeki hafta meclise gelmesi ile birlikte yoğun bir çalışma olacak. Bir aylık süreçte belediye başkanları aday adaylığı süreçleri ve bunların belirlenme sürecindeki bir yoğunluk var. Ama bunlara rağmen bizler haftada en az 3 gün Malatya’da oluyoruz. Malatya’ya gelince de hem esnafımızı, hem STK’larımızı, hem kurum ve kuruluşlarımızı ziyaret ederek Malatya-Ankara arasında sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Bir yandan esnaf ve mahalle gezilerini yapıyoruz ama bu günü da ayrı bir gün olarak vatandaşımıza özel istek ve taleplerini burada dikkate alarak çözmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

“İHALESİ 2019 YILINDA TAMAMLANACAK”

Eski Devlet hastanesinin yerine yeni bir hastane yapılacaktı, ihale bir gerekçe ile iptal edildi, hastanelerde bir yoğunluk yaşanıyor, bu ihale süreci ne zaman başlayacak, tasarruf tedbirleri kapsamında ihale askıya mı alındı sorusuna cevap veren Çakır, “Devlet hastanesinde inşaatı devam eden Kadın doğum, çocuk, fizik tedavi hastaneleri ile birlikte diş hastanelerinin tamamlanması sonrasında fiziki anlamda çok güzel bir hastaneye kavuşacağız ama daha önceki Battalgazi’de bulunan hastanemizin kapasitesi büyütüldü, 300 yatağa çıkarıldı ve son derece modern donanımlı bir hastane ihale aşamasındayken ihalesi sadece ötelendi diyebiliriz. Dolayısıyla 2019 yılı içerisinde tekrar ihaleye çıkacak ve iptal edilme, ertelenme gibi bir şey söz konusu değil. O hastane oraya yapılacak. Ama sadece süre anlamında ihale süresi biraz uzatıldı” dedi.

“YENİSİ YAPILMADAN ESKİSİ YIKILMAYACAK”

Kernek Caminin yenisi yapılmadan eskisinin yıkılmasına ilişkin sorulan soru yanıt veren Çakır şunları dile getirdi, “Kernek’teki cami hem küçük hem de incelendiği zaman caminin dayanıksız olduğunu da göreceksiniz. İncelenip, bakılacak ve depreme dayanıklı bir yapı olmadığını ben biliyorum. Ama bu tekrardan bir gözden geçirilmeli. Kernek’te bir düzenleme yapılıyor. Kernek’in bir tarafına bakıldığında park alanı içerisinde kalıyor. Oradaki konutların kaldırılması ile orada büyük bir park oluşuyor. Orada ayrıca bir müzemiz var ve bir cami yapılacak. Cami Kernek meydanı ile birlikte aslında bütünleşmiş olacak. Kernek’in o ilk dönemlerine baktığımızda Malatya nüfusunun 100 bin nüfuslu olduğu dönemler gibi değil artık. Malatya artık merkez nüfusu ile 700 binlere yakınlaştı. Dolayısıyla Kernek’in de genişletilmesi ve düzenlenmesi gerekiyordu. O çalışma kapsamında yapıldı. Oradaki müze de kaldırılacak. Müze yeri de belediyemizin civarında tahsisi yapıldı, büyük ihtimalle de orada bir müze yapılacak. Haliyle bu kentteki düzenlemeleri, kentin dokusunu bozmadan oradaki mevcut ortak kullanım alanlarını da büyüterek düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Yeni bir cami yapılmadan orayı yıkmak oradaki insanları mağdur olur. Onun için yapıldıktan sonra kaldırılması planlanmış.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber