• DOLAR
  6,0420
  % 0,25
 • EURO
  6,7537
  % 0,29
 • ALTIN
  248,2576
  % 0,25
 • BIST
  86.771
  % -0,03

Yeni Zelanda’daki Saldırılarda Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Yeni Zelanda’da 2 camiye yapılan saldırıyı kınamak ve saldırıda hayatlarını kaybedenler için Cuma namazı çıkışı Yeni Camii önünde Malatya TÜGVA İl başkanlığı tarafından gıyabi cenaze namazı kılınarak basın açıklaması düzenlendi. Yeni Zellanda’da ki saldırıyı kınayan Oymak, “104 yıl önce İngiliz Emperyalizmi ne uğruna savaştığını bilmeyen Yeni Zelandalıları hiç tanımadıkları Müslümanları öldürsünler diye Çanakkale’ye yığdı. Bugün de Kültür Emperyalizmi Islamofobi virüsüyle bütün dünyayı yanlış tanıttıkları İslam’a ve Müslümanlara karşı kışkırtıyor. Biz de Yeni Zelanda’daki hain saldırıyı lanetliyor, İslamofobi’yi mağlup edeceğimizi ilan ediyoruz.” dedi

Yeni Zelanda’daki Saldırılarda Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Yeni Zellanda’da Cuma namazı çıkışı Nur Camii’ne ve Linvvood’daki camiye yönelik yapılan saldırılarda 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Malatya STK’ları kınadı.  Malatya TÜGVA İl Başkanlığı tarafından diğer STK’larında destek verdiği basın açıklaması ve ölenler için de gıyabi cenaze namazı düzenlendi. Yeni Cami’de düzenlenen Cuma namazı sonrası yapılan basın açıklamasının ardından Hüseyin Polat Hoca Tarafından yapılan duanın ardından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze Namazına Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, MTTB; il Başkanı Mehmet Sağdıç ile çok sayıda STK temsilcisi ile vatandaşlar katıldı. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)  Malatya Şubesi İl Başkan Ahmet Oymak burada yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Yeni Zelanda’ da bugün cuma namazı sırasında Nur Camii’ne ve Linvvood’daki camiye yönelik gerçekleştirilen hunharca katliamda en az 49 Müslüman hayatını kaybetti, yüze yakın yaralı var. Cani terörist, yaptığı katliamı sosyal medyadan yayınlama pervasızlığını gösterebiliyor. Kullandığı silahlarda, daha önce Müslümanlara yönelik benzeri katliamlar yapmış katillerin isimleri yazılı. Yayınladığı 70 sayfalık manifestoda tüm Müslümanlar tehdit ediliyor, ancak Türkiyeli Müslümanlara da özel bir yer ayırmış: “Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkanz. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol tekrar Hristiyan şehri olacak.” Bu sebeple bu menfur saldırıdan tek bir kişinin sorumlu olduğunu iddia etmek, gerçekleri örtmek ve yeni katliamlara davetiye çıkarmak demektir. İslam’ı terörle özdeşleştiren batı bu katliamın baş sorumlusudur. Çünkü İslamofobiyi kışkırtan görüntüler, Batılı devletlerin merkezlerindeki stüdyolarda çekiliyor. Bu elim olay karşısında Müslümanlar, dıygusal değil; duyarlı ve bilinçli bir tutum sergilemelidir. Masum insanların öldürülmesi karşısında sadece Müslümanları değil, bütün insanları daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ezan, yani bu İlâhî ilân, muhatabı olan insana, her türlü günlük meşgalesinin en yoğun olduğu anlarda okunarak, bu meşgalelerin yeryüzünün ve gökyüzünün Rabbi olan Allah’a ve onun dinine ne kadar uyduğunu tefekküre zorlayan bir çağrıdır.

“İSLAMOFOBİ’Yİ MAĞLUP EDECEĞİMİZİ İLAN EDİYORUZ”

Oymak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde ezana yapılan saygısızlık, göz önünde bulundurulduğunda açık bir şekilde görüleceği üzere, asla ve kat’â kabul edilebilir değildir. Bu toprakların mayası olan ezânımıza yapılan saygısızlığın anlaşılır bir tarafı yoktur. Aynı şekilde; en ufak zerresinde bir acı olduğunda tâ içten hissettiğimiz Mescid-i Aksa’mız’da da bir vakit ezanın okunmadığını, nefesimizin kesilmesiyle öğrenmiş olduk. Sözlerimi sonlandırmadan önce tekrar vurgulamak istiyorum ki 104 yıl önce İngiliz Emperyalizmi ne uğruna savaştığını bilmeyen Yeni ZelandalIları hiç tanımadıkları Müslümanları öldürsünler diye Çanakkale’ye yığdı. Bugün de Kültür Emperyalizmi İslamofobi virüsüyle bütün dünyayı yanlış tanıdıkları İslam’a ve Müslümanlara karşı kışkırtıyor. Biz de Yeni Zelanda’daki hain saldırıyı lanetliyor, İslamofobi’yi mağlup edeceğimizi ilan ediyor, şehitlerimize Allah Teala’dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumanızın mübarek olmasını diliyor, Allah Teala’dan birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza etmesini niyaz ediyorum.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber