• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45

Gürkan; “Yeni Yerleşim Yeri Hazırlıklarına Hemen Başladık”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 24 Ocak 2020 tarihinde Bölgemizde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesinde yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik yapılacak çalışmaları gazetemize değerlendirdi

Gürkan; “Yeni Yerleşim Yeri Hazırlıklarına Hemen Başladık”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 24 Ocak 2020 tarihinde Bölgemizde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesinde yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik yapılacak çalışmaları gazetemize değerlendirdi

Mevcut yapı stoklarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gürkan, depremin hayatın içinde olduğunu kaydederek,  yeni planlamalarda zemin etütleri yapılarak, yapı stoklarının bu alanlara yönlendirilmesi konusunda çalışmaların yürütüleceğini söyledi. Deprem çalışmaları hakkında bilgiler de veren Başkan Gürkan, değerlendirmelerini şu şekilde sürdürdü.

HASAR TESPİTLERİNE HEMEN BAŞLANDI

Deprem sabahı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğümüz tarafından hasar tespit komisyonu teşkil edildi. Aynı zamanda Malatya’daki depremden etkilenen bölgelerin ön hasar tespiti yapıldı. Şimdi ise kesin hasar tespitleri yapılıyor. Diğer taraftan da sivil toplum kuruluşları da bölgeye gelerek çeşitli şekillerde yardım çalışmalarına katıldıklarını gördük. Evinde yemek yapıp getirip depremzedelere dağıtanlara dahi şahit olduk. Ama yardımların dağıtımı AFAD kontrolünde ilgili Kaymakamlarımız ve AFAD yetkilileri bilgisi dahilinde yapıldı.

MALATYA 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDE

Aldığımız bilgilere göre 6.8 şiddetinde deprem oldu ama uzmanların görüşüne göre bu Malatya merkezine ve bazı bölgelere aynı şiddette yansımadığı şeklindeydi. Malatya 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Şu ana kadar bize intikal eden 33 bine yakın binaların kontrolleri yapıldığı bilgisi var. Oluşturulan bu ekiplere bizim teknik elemanlarımız da katıldı. Tabii bina stoklarımıza baktığımızda özellikle depremin yıkıcı etkisini gösterdiği binalar çok eski binalardan oluştuğunu gördük. Bunlar taş ve topraktan yapılmış, ahşap, kerpiç binalar. Bunların hemen hemen hepsinde de orta, ağır hasarlı zayiatlar var.

YAPI DENETİMLE İLGİLİ DE GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI LAZIM

Betonarme binalarda da sıkıntı vardı. Eski yapı betonarme binalarda beton tonajı düşük demir ve çimento az kullanılmış binalarda da Yağmur apartmanı gibi buna benzer sıkıntılar da gördük. Tabii bu konu yapı denetim bunları takip ediyor. Ama bundan sonra Yapı denetimle ilgili de gerekli tedbirlerin alınması lazım.  Neticede burada şöyle bir algı oluşuyor. Belediye bütün bu işlerde sorumluymuş gibi değerlendiriliyor. Tabii ki belediyede sorumludur ama burada yeni bir sorumluluk alanında, bana göre yazılı olmasa bile sosyal anlamda bu sorumluluğu belediyelerin de yüklenmesi lazım. Yapı denetim birimleri var. Müteahhitler var. Tabii yapı denetim bunların inşaat kalitesini değerlendiriyor. İnşaatı neye göre yapıyor, belediyeler de imara uygun mu, uygun çekme payları ve projelerine uygun mu çekme payları, jeolojik durumlarını kontrol ediyor. Ruhsatlandırma işlerini de Belediyeler yapıyor. Ayrıca zemin etütleri sağlıklı olmayan evlerde biz bunları gördük. Bunu yeni yapılarda da gördük.

ZEMİN ETÜTLERİ YENİDEN YAPILIYOR

Yeni yapılacak binaların yapılacağı alanlarda Jeolojik etütlerin sağlam yapılması gerekiyor. Dolayısıyla binalar yapılırken de ilk Etap’ta jeolojik ve zemin etütlerinin çok iyi yapılması gerektiğini bu depremde gördük. Tabanı su olan ve tabanı yumuşak olan sert zemine oturmadan yapılan binaların hemen hemen büyük ekseriyetinin depremden etkilendiğini gördük. Belediye olarak bunlarla ilgili hem zemin etütlerinin daha sağlıklı  takip edilmesi noktasında, hem bina yapım kalitesini takip edilmesi noktasında, hem de şehircilik ve çevre bakanlığımıza yapmış olduğumuz görüşmede, yapı denetim bürolarının daha sıkı kontrol edilmesi noktasında, gerekli yasal düzenlemeler ile ilgili tamiminler yayınlanacak. Bizler de o konuda kendi bünyemizde gerekli tamim genelge yayınlayarak bu tür şeylerin daha sıkı kontrol edilmesi noktasında gereğini yapmamız lazım. Yapı denetimden önce yapılan evler var. Onların kontrolü yok. Veya imar affına uğramış yerler var. Bunların da ciddi bir kontrolü yok. Eski bina stoklarının da kentsel yenileme diye tabir ettiğimiz, kentsel değişme dönüşüme tabi tutulması lazım.

DEPREM BİZİM GERÇEĞİMİZ. HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Tabii bizim coğrafyamız bir Malatya ilimiz deprem kuşağında aktif fayların fayların üzerinde yer alıyor. Burada depremden korkmak yerine deprem için gerekli tedbirleri almak ve depreme hazırlıklı olmak gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi noktasındaki biz hemen geçtiğimiz pazar günü biliyorsunuz deprem ile ilgili bir panel yapıldı. Depreme dayanıklı binalar nasıl yapılması noktasında eski stok binaların değişim dönüşüm için neler yapılması noktasında yoğun bir çalışmamız var. Bu çalışmaları yürütüyoruz. İnşallah Malatya Bir daha böyle ağır şiddetli deprem olmaz diye düşünüyoruz, olmamasını temenni ediyoruz. Ama olduğu takdirde onun için hazırlıklı olmamız gerektiğinden ifade etmek istiyorum.

YENİ ALANLAR İÇİN ZEMİN ETÜT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Çevre yolu altında yumuşak zemin diye bir şey yok. Oranın da sert zemini var. Sert zemini bulacaksınız. Tarım toprağının olduğu yerlerde sıkıntılar var. Zaten imar planları yapıldığı zaman, nasıl bir imar düzenlemesi yapılacağı noktasında gerekli araştırmalar, jeolojik etütler, yapı imar planları yapılırken her yere jeolojik anlamda sondajlar vuruluyor. Sondajların akabinde oranı zemini şudur deniliyor. Malatya çevreyolu altındaki geneli tarım arazileri olmazsa dolayısıyla Büyükova statüsündedir. Onlara fazla dokunmamız lazım ama Taştepe, Melekbaba, Şehit Fevzi, Beylerbaşı, Yeşiltepe, Çarmuzu Kaynarca, Kiltepe gibi yerlerde buralarda zemin noktasında gerekli çalışmalar yapılır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HAZIRLIKLARI YAPIYORUZ

Orada kentsel dönüşümü ile ilgili arkadaşlara bir plan yapalım dedik. O bütüncül planla ilgili de hemen akabinde lokal uygulamalarla doldur boşalt yöntemi ile vatandaşlar mağdur etmeden kentsel dönüşümü esas plana Entegre ederek bitirmek düşüncesi içerisindeyiz.  Özellikle Beydağı Yamaç kısımdaki kentsel dönüşüme biz gelmez hemen Start verdik. Orayla ilgili biz belediye olarak katkıda bulunduk. Kentsel dönüşüme çalışmalarına İnşallah Nisan ayı sonu itibariyle başlayacak bitireceğiz inşallah.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber