• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Yeni Sistemde Mera Islahları Daha Kolay Olacak”

Tarım ve Orman Bakanlığının birleşmesiyle ağaçlandırma çalışmalarının farklı bir boyut kazanacağını vurgulayan Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “Yeni sistemde ağaçlandırma ve mera ıslah çalışmalarının daha kolay yürüyeceğini düşünüyoruz. Malatya’da ağaçlandırma çalışmalarımızı bu hızla ve bu ortalamayla devam ettirmek istiyoruz. Boş alan hiç kimsenin faydalanmadığı yerler bize tahsis edilirse biz buraları ağaçlandırırız. Biyolojik bağımsızlığını kazandığında da hayvanların zarar vermeyeceğine kanaat getirildiğinde mera olarak kullanılmaya devam eder.” dedi

“Yeni Sistemde Mera Islahları Daha Kolay Olacak”

Malatya’da yapılan mera ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat meraların 3’ e ayrıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Tarım ve Orman Bakanlığı ayrı bakanlıkken o dönemde protokolümüz vardı. O protokole göre kurgulamıştık. Bir köydeki meraları 3’e ayırmıştık. İyi meraları beraber ıslah edelim. Orta zayıf meraları ıslah edelim, buralarda atarım il müdürlüğümüz yapılacak ot ekimleri, taş toplama vs. bizde bunun yanında meralardaki hayvanlar için svatlar, gölgelikler yapalım diye. Zayıf meralar erozyona maruz üst toprağı taşınmış, taşınma ve oyuntu hala devam eden yerlerde de ıslah edilmesi veya oralarda bir hayvan varlığı olmayan yerlerde de eğer bize tahsis ederlerse biz buraları ağaçlandırmaya talibiz.  Ormanda mera da bu milletin doğal kaynakları. Bunları dengeli, ihtiyaca göre, bir köyde hayvan varlığı varsa bizim meşe alanlarımızda da biz otlatma planlarımızla oradan vatandaşın otlatma amaçlı faydalanmasına imkân veriyoruz.”

 “OTLATMA PLANLARI YAPTIK”

Polat: “Bu güne kadar Malatya’da ağaçlandırma çalışmaları dışında hayvan zararı oluşmayacak yerlerde hiçbir vatandaşımıza otlatma tutanağı tutmadık, otlatma cezası vermedik. Ve bununla ilgili otlatma planları da yaptık. Genelde vatandaş kendisi doğal olarak kullanıyor.  Meşenin yoğun olduğu Pütürge, Doğanşehir gibi ilçelerimizde meşe alanlarını, ormanlık alanlarımız mera olarak kullanılıyor. Bakanlıklar birleşti inşallah bu işler daha rahat koordine edilecek. İlimizin valisi, oradaki belediye başkanımız, yerel halkla birlikte buranın mera olarak kalması veya ağaçlandırma olması anlamında ortak bir karar verip burayı ağaçlandıracağız, ağaçlandırdıktan sonra orman orada yaşayan insanların doğal değeri. Bir yerde orman oluşturmak oradaki insanların faydalanabileceği bir iş. Tarım ve orman bakanlığının birleşmesiyle yeni bir yol haritası çizerek mutlak suretle, orada yaşayan halkın da isteklerini göz önünde bulundurarak çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda sayın valimizin de iradesi var.  Bizlere bu konuda zaman zaman direktifleri oluyor.  Yeni sisteme bu işlerin daha kolay yürüyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

“MALATYA’DA AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARIMIZI BU HIZLA VE BU ORTALAMAYLA DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Malatya’daki ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Polat: “Malatya’da ağaçlandırma çalışmalarımızı bu hızla ve bu ortalamayla devam ettirmek istiyoruz. Boş alan hiç kimsenin faydalanmadığı yerler bize tahsis edilirse biz buraları ağaçlandırırız. Biyolojik bağımsızlığını kazandığında hayvanların zarar vermeyeceğine kanaat getirildiğinde mera olarak kullanılmaya devam eder.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber