• DOLAR
  7,7807
 • EURO
  9,1126
 • ALTIN
  471,05
 • BIST
  1,1707
Nurettin Bay
Nurettin Bay
nurettinbay@malatyasonsoz.com.tr
Bir Şehirden Öte, Çok Şehirden Beri…
 • 0
 • 2472
 • 06 Mayıs 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Malatya, velisine de delisine de sahip çıkan bir şehir. Yakın zamanda vefat eden Mercedes Kadir bunun en güzel örneği.  Mercedes Kadir’le korku ve endişenin hâkim olduğu Pandemi gündeminden bir nebze uzaklaştık. Kendi gündemimizle kalmadık ülke gündemini de olumlu yönde etkiledik.

Malatya yeterince istifade etmese de, yetiştirdiği kişiler bazında dünya çapında bir potansiyele sahip… Bir çırpıda isimleri aklıma gelen Battal Gazi, Somuncu Baba, Sadettin Konevi, Niyaz-i Mısrî, İsmet İnönü, Turgut Özal ulusal sınırları aşan bir bilinirliğe sahip. Malatya ayrıca Türk Milletine iki büyük destan armağan eden, efsanelerin yaşadığı-yaşatıldığı tarihi bir merkez. Tam burada Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı tebrik etmemiz gerekiyor. ‘Destan Şehir Malatya’ veya ‘Destanlar Şehri Malatya’ sloganı ile ciddi bir farkındalık oluşturdu. Bu meseleyi sadece sloganda tutmayıp ileri boyutlara taşımak gerekir. O zaman daha anlamlı bir iş yapılmış olur.

Malatyalılar kayısıdaki ambalajlama başarılarını, değerlerini ambalajlamada gösteremediler maalesef. Her geliş gidişimde zamanım müsaitse uğramadan geçemediğim Somuncu Baba;  Külliyesi ve çevresindeki muhteşem doğal güzellikleriyle daha fazlasını hak ediyor diye düşünüyorum. Ve her uğradığımda, ‘böyle bir değer ve bu muhteşem tabiat tüm dünyanın ilgisini celp eder’ diye iç çekmekteyim. Bu arada çalışmalarını hayranlıkla takip ettiğim Somuncu Baba Vakfına teşekkür ediyorum. Muhteşem bir iş çıkarıyorlar. Ancak,  Somuncu Baba ve Darende’nin uluslararası bilinirliğe sahip olabilmesi için (Balaban ile Günpınar Şelalesi dâhil) bir vakfın gücünün üzerinde imkâna ihtiyaç var.

Balaban’daki Seyyid Abdurahman Erzincani hazretlerini bırakın ülke insanını kaç Malatyalı tanıyor? Seyyid Abdurahman Erzincani’nin metfun olduğu ‘Beşgen Külliye’ye hiç ziyaret ettiniz mi? Peki ya, az ötesindeki Medi Şeyhi’ni bilen var mı? Medine Şeyhi olarak da bilinen ‘Tabiînden’ Abdurahman Gazi’nin Malatya-Darende yoluna sıfır türbesinden kaç Malatyalı haberdar? Türkiye’de kaç il ‘Tabiînden’ bir mübarek zatı bağrında bulundurma şerefine sahip?

Peki ya Konya’nın üç büyüklerinden biri olarak kabul edilen dünyaca meşhur İslam büyüklerinden Muhyiddin-i Arabi’nin üvey oğlu, Mevlana’nın hocası Sadreddin-i Konevi’nin aslen Malatyalı olduğunu hiç duydunuz mu? Mevlana Hazretlerinin bir süre Malatya’da kaldığını biliyor muydunuz? Selçuklu’nun muhteşem Sultanı Alaeddin Keykubat’ın Malatya şehzadesi olduğu hiç kulağınıza çaldı mı? Konya’nın Kadınhanı ilçesine ismini veren, ilçenin kurucusu Selçuklu Sultanlarından I.İzzeddin Keykavus’un hanımı Raziye Sultan’ın (Devlet Hatun)  bizim hemşehrimiz olduğu bilgisine tarih kitaplarında rastlayanınız oldu mu?

Son yıllarda Niyazi Mısri ile ilgili yapılan faaliyetler, hem kendisini tanımamız hem Malatyalı olduğunu öğrenmemiz açısından ciddi bir fayda sağladı. Yazının burasında, konuyu memleket meselesi haline getiren Ziya Kesriklioğlu ağabeyi anmadan geçemeyeceğim. Büyük emekleri oldu.   Yine bana gönderdiği son kitabından da bahsetmeden edemeyeceğim… ‘Yâdıma Düşende”. Malatya’da ağırladığı edebiyat, sanat, politika dünyasının büyükleri ile yaşadığı muhteşem anılarını paylaştığı kitap, her Malatyalının kitaplığında olmalı bence… Keza diğer eserleri de aynı güzelliğe sahip. Ziya Ağabey, belediyedeki görev ve hizmetlerinin yanında kültür dünyamıza değer katmaya devam ediyor.

Kemal Sunal, İlyas Salman, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay ve daha niceleri ulusal anlamda Malatya imajına çok şey kattılar. Hala katıyorlar.  Ama biz ayın değeri onlara verebildik mi, bilemiyorum.  Malatya Film Festivali, kısa sürede büyük başarı sağladı. Devamında ve geliştirilmesinde fayda mülahaza ediyorum. Aynı şekilde Malatya Kitap Fuarı da ülke genelinde ses getiren bir kültürel etkinlik oldu. Emek verenlere teşekkür borçluyuz.

Daha yazılacak çok değerimiz ve yapacak çok işimiz var. Bağrımızda yetişen değerleri ülkeye ve dünyaya daha iyi tanıtmak doğduğumuz şehre vefa borcumuz…Bu arada, belki ‘ne alaka?’ diyeceksiniz ama Malatyaspor dahi yeri geldiğinde şehrin imajına çok şey katıyor. Şehrin ismi bu sayede haftada yüzlerce kez medyanın gündemine geliyor. Kent ve kentin sahipleri Yeni Malatyaspor’u ne yapıp-ne edip Süper Lig’de tutmalı…

Malatya, 12 bin kilometrekareye sığmayacak kadar büyük. Bu şehre “Doğu Anadolu Bölgesinde bir il” gözü ile bakanlar çok yanılıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber