• DOLAR
  6,9770
 • EURO
  8,2133
 • ALTIN
  442,39
 • BIST
  1,1757

Yeni Huzurevi Yapımı Durduruldu

Uzun yıllardır kente hizmet ceren huzur evi son yıllarda yaşlılarımıza yetmemeye başladı. Yeni yapılması planlanan ve kapasitenin 200 kişiye çıkarılmasına imkân sağlayacak huzur evi bölgesinin ise bakanlık yetkililerince uygunluk raporu almaması yapılacak huzurevinin ertelenmesine neden oldu. Yapılması planlanan ve 2018 yılında yatırım programına dâhil edildikten sonra çalışmaları durdurulan huzurevinin yapımının yeniden değerlendirileceği bilgisine ulaşıldı

Yeni Huzurevi Yapımı Durduruldu

2018 yılı içinde Battalgazi ilçe Çamurlu Mahallesi sınırları içerisinde (YİMPAŞ Civarı)  yer alan 50 dönüm alanda yapılması planlanan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları tarafından uygun bulunmaması nedeniyle proje askıya alınarak bakanlıktan cevap beklendiği öğrenildi. Diğer yandan Planlanan programın ertelenmesi ise Huzurevinde kalmak için ümitle sıra bekleyen yaşlıların beklentilerini suya düşürdü. Programın aksamadan sürdürülmesi halinde 200 kişi kapasiteli Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bu ilimizdeki önemli bir eksikliği gidereceği beklentisini sürdürüyor.

İL DIŞI TERCİH EDİLMİYOR

Bir de memleket hasreti çekeriz. Mevcut 100 yataklı huzur evinde sıra olmadığı için yaşlıların müracaat etmediği belertilirken yaşlılarımızın yaşadıkları topraklardan son zamanlarda uzaklaşmak istememeleri ise talep sayısının azalmasına neden oluyor. Yaşlılarımız Malatya’yı tercih etmelerinin sebeplerini ise  “Ahir zamanımızda belki ayda yılda bir ziyaretimize gelen olur. Belki biz çıkar onları görürüz. İl dışına gidersek gelenimiz gidenimiz hiç olmaz. Bir de memleket hasreti çekeriz” şeklinde özetliyorlar.

YATIRIM PROGRAMINA DAHİL EDİLMİŞTİ

Huzurevi yapımı için geçtiğimiz yılarda yaklaşık 50 dönüm arsa tahsis edilmiş, arsanın tahsis edilmesinin ardından konu 2018–2021 yatırım programına alınmıştı. Bakanlıktan gelen değerlendirme komisyonu arsanın uygun bulunmadığı ve mevcut huzurevi yerleşkesinde bu çalışmalım değerlendirilmesi yönünde rapor hazırlamasının ardından ise konuyla ilgili bakanlıktan görüş beklendiği ifade edildi. Konunun bir an evvel yeniden gündeme alınması ve yaşlılarımızın huzurevi taleplerinin bir an evvel karşılanması için daha önce yapımı planlanan 200 kişilik huzurevinin bir an evvel hayata geçmesi beklenmektedir.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber