• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Yeni ehliyetler için istenecek belgeler…

Ehliyetlerini degistirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotograf, saglik raporu ve parmak izi istenecek. Ehliyet verme islemleri de 1 yil içinde Emniyet Genel Müdürlügü yetkisinden alinarak nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Yeni ehliyetler için istenecek belgeler…

 

Içisleri Bakanligi yetkililerinden alinan bilgiye göre, Karayollari Trafik Yönetmeliginde yapilan degisiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren degistirilmeye baslanacak. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yil içinde yeni tip sürücü belgeleriyle degistirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararasi standartlara sahip oldugu için diger ülkelerde de kullanilabilecek. Yeni sürücü belgeleri için vatandaslardan su belge ve islemler istenecek:

"Tek hekimden alinan 'Sürücü olur' saglik raporu, 1 biyometrik fotograf, parmak izi, sürücü belgesi degerli kagit bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranin anlasmali bankalara yatirildigini gösteren ödendi belgesi."

Vatandaslar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil sube müdürlüklerine basvuracak.

 

POSTAYLA TESLIM EDILECEK

 

Yeni tip ehliyetler tek basim merkezinde basilip sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici siniflari için 5 yil, motosiklet, otomobil, traktör ve is makinesi siniflari için 10 yil geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü saglik kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmis olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alindigi tarihten itibaren 2 yil süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

 

17 SINIF OLACAK

 

9 siniftan olusan mevcut sürücü belgelerinin aksine yeni tip sürücü belgesi 17 siniftan olusacak. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sinifi ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, is makinesi kullanacaklar ise G sinifi sürücü belgesi alacaklar. B sinifi sürücü belgesiyle kullanilan araçlara takilan ve azami yüklü agirligi 3 bin 500 kilogrami geçmeyen römork içeren birlesik araçlari kullanmak içi "BE" sinifi ehliyet istenecek.

Azami yüklü agirligi 3 bin 500 kilogramin üzerinde olan ve 7 bin 500 kilogrami geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sinifi ehliyet gerekecek. C sinifi sürücü belgesiyle kullanilan araçlara takilan ve azami yüklü agirligi 750 kilogrami geçen römork veya yari römorktan olusan birlesik araçlar için "CE" sinifi ehliyet istenecek.

Iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler için M, silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovati ve gücünün agirligina orani 0,1'i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet ile gücü 15 kilovati geçmeyen 3 tekerlekli motosikletler için A1 sinifi ehliyet gerekecek.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERI YETKILI

 

Meclis'te bekleyen yeni yasa tasarisi ile ehliyet verme islemleri 1 yil içinde Emniyet Genel Müdürlügü yetkisinden alinarak nüfus müdürlüklerine devredilecek. Ancak hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek. (IHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber