• DOLAR
  7,7262
 • EURO
  9,0893
 • ALTIN
  472,65
 • BIST
  1,1754

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Öğrencilere Tavsiyeler Var

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Milyonlarca öğrenciyi yine sınav heyecanı sardı. Eğitim sistemi bir yarış üzerine ve bu yarışta öğrencinin ne yapması gerekiyor? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık. Sınava çalışmak isteyen ancak nasıl çalışılacağını bilmeyen öğrencilere Hacettepe Kişisel Gelişim ve Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan’ın tavsiyeleri var.

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Öğrencilere Tavsiyeler Var

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Milyonlarca öğrenciyi yine sınav heyecanı sardı. Eğitim sistemi bir yarış üzerine ve bu yarışta öğrencinin ne yapması gerekiyor? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık. Sınava çalışmak isteyen ancak nasıl çalışılacağını bilmeyen öğrencilere Hacettepe Kişisel Gelişim ve Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan’ın tavsiyeleri var.

Hocam çocukların bir yarış içerisinde olduğunu biliyoruz. Eğitim kurumları öğrencileri bu yarışa hazırlayabiliyor mu?

Öncelikle yeni bir eğitim öğretim yılına giriyoruz. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza buradan başarılar diliyoruz. Sorduğunuz soruya bakıldığında şu cevabı herkesten duyarsınız; “Tabi ki efendim. Benim çocuğum yarış atı değil. Geleceği için çalışmak zorunda.”

Bizler kişisel gelişim merkezleri olarak öğrencileri bir yarışa hazırlamıyoruz. Hayatın kendisi zaten bir yarış gibi ve bu sisteme dönüşmüş. Bu sistem içerisinde yer edinmelerinden ziyade, bu sisteme yön verebilecek öğrenciler yetiştirme bilincindeyiz.

Peki hep Türkiye birincisi diye reklam yapılıyor bu sizce doğru mu?

Şöyle söyleyelim, “Birincilerin o kurumdan çıkması kurumun kalitesini gösteriyor.” mantığı bence yanlış. Çünkü önemli olan o kurumdan bir Türkiye birincisinin çıkmış olması değil, kaç öğrencinin hedefine ulaşmış olmasıdır. Kaç tane Meslek Lisesine giden öğrenci kardeşimizi hedefine ulaştırdığı önemlidir bence.

Öğrenciler hedefini nasıl koymalı?

Bir yere gitmek istiyorsanız öncelikle bir aracınız olması gerekiyor ve bir rotanız. O aracı sürekli zorlarsanız bir yerde artık hararet yapar ve hedefinize ulaşamazsınız. Şimdi eğitim hayatımız da bu şekildedir. Rota belirlenir ve hedefe ulaşmak için bir çaba sarf edilir. Öğrenci kardeşlerimiz de bu süreçte kendilerine destek arıyorlar. Bittabi bizlerde yüzlerce öğrencimize destek oluyoruz.

Sınava hazırlanmak için arkadaşların yapması gereken en önemli husus nedir?

Sınav zamanı altın kural dediğimiz hususlar var. Plan, program ve etkin çalışma. Bizler planlı şekilde ilerleyip, rehberlik öğretmenlerimizin programına etkin şekilde uymalıyız. Mümkün olduğu kadar sosyal medyadan ve teknolojiden uzak durmalıyız. Teknoloji dostumuz olduğu kadar bir noktadan sonra düşmanımız haline gelebiliyor.

Teknoloji dediniz de aklıma pandemi sürecinde uzaktan eğitim sistemi geldi. Salgının yayılması durumunda her ihtimale karşın yeni kısıtlamalar gelebilir ve bu sizleri nasıl etkiler?

Toplum sağlığı her şeyden önemlidir. Bizler de bu süreçte teknolojiden faydalanarak uzaktan eğitim ve yönlendirme işlemlerini sağlıyoruz. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere özel okul ve kurs merkezleri de bu sisteme alışmış durumda. Daha doğrusu deneyimli diyelim. Öğrencilerimiz bu konuda rahat olabilirler.

Yeni sınav dönemine hazırlanan öğrencilere tavsiyeleriniz nedir?

Çalıştığınız konuları ilginçleştirin. Çalıştığınız konulara ilk baktığınızda ”Bu benim ne işime yarayacak?” diyebilirsiniz, ancak unutmayın: Bir soruya vereceğiniz doğru cevap binlerce kişiyi geride bırakıyor. Zamanınızı iyi planlayın. Plan başarı getirir. Özellikle gelecek sene için sınavlara çalışıyorsanız, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için kesinlikle bir çalışma programınız olsun. 20 ila 50 dakika arası değişen bloklarla çalışmaya gayret gösterin. Kendinize çalışmak için güzel bir yer bulun. Zihninizi boşaltın. Aklınızda bir konu varsa eğer aynanın karşısına geçerek kendinize anlatabilir veya bunları kağıda dökebilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce yanınızda atıştırmalıklarınız hazır olsun. Buzdolabına giden her mola sizleri duraksatabilir. Okumayın, öğrenin. Notlar alın ve önemli yerlerin altını çizmeyi unutmayın. Küçük not kağıtlarını çalışma masanızın karşısına yapıştırın. Unutmayın her küçük not zihninizde kalıcı bir iz bırakır. En önemli konu ise bir grup ile çalışın. Yani Ahmet veya Mehmet olması şart değil. Arkadaşlarınızla ekip halinde çalışarak hem rakip analizi hem de ekip ruhunu öğrenerek başarı basamaklarını hızlı tırmanırsınız.

Ebubekir Atilla – Haftanın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber