• DOLAR
  7,5701
 • EURO
  8,9880
 • ALTIN
  475,15
 • BIST
  1,1865

Yeni Arıtmanın Proje İhalesi İlana Çıktı

252 milyon TL keşif bedelli yeni bir arıtma tesisi yapım işinin ihalesi Resmi Gazetede yayınlandı. Dün itibariyle  duyurulan ihale 24 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Yeni Arıtmanın Proje İhalesi İlana Çıktı

252 milyon TL keşif bedelli yeni bir arıtma tesisi yapım işinin ihalesi Resmi Gazetede yayınlandı. Dün itibariyle  duyurulan ihale 24 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Yıllardır 1. Organize Sanayi Bölgesinin atık sularının bırakıldığı Şahnahan Deresi ve Tohma Çayı artık nefes alacak. 1. Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi revizyonu ve kapasite artırımı ihalesi ilanı  dün Resmi Gazetede yayınlandı. 24 Eylül’de gerçekleştirilecek ihale için keşif bedeli 252 Milyon TL.

1.Organize Sanayi Bölgesi alanında yer alan işletmelerden kaynaklanan Evsel ve Endüstriyel nitelikteki atık suları arıtacak Atıksu artıma tesisinin, nihai kapasiteli işletme şartları dikkate hazırlanmış olan uygulama projelerine göre, yapımı öngörülen günlük 80 bin metreküp kapasiteli tüm ünitelerin yapımı, mekanik ve elektronik ekipmanların temini ve montajı, tesisin işletmeye alınması, deneme, işletilmesi, bakımı, iş sonu uygulama projeleri ve işletme bakım kitaplarının hazırlanması işleri ihalenin konusu olarak geçiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni hizmet binasında Ankara’da 24 Eylül Perşembe günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek ihaledeki teklifler 60 gün boyunca değerlendirilecek.

MEVCUT ARITMA TESİSİNDE REVİZYON YAPILACAK

Şahnahan Deresi ve Tohma Çayı’na akıtılan kirli suların yaydığı koku ve kirlilik için yüksek kapasiteli yeni arıtma tesisi kurulurken, eski tesisin bakımı içinde çalışmalar başlatıldı. AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; ”Şahnahan Deresi’ne ve Tohma Çayı’na deşarj edilen atık sudan kaynaklanan kirliliği biliyoruz. Çevreye yayılan kokuyu ve suyun kirlenmesini önlemek üzere mevcut arıtma tesisimizde revizyon yapılacak. Kirliliği önleyecek revizyonu hızla tesisimize yapacağız. Bunun için de Fırat Kalkınma Ajansımıza 6 milyon TL ödenek gönderildi.” ifadelerini kullandı.

4 YILDA İHALE BAŞLATILDI

Dönemin Valisi Mustafa Toprak 1.Organize Sanayi Bölgesinde incelemede bulunarak, bu alandaki tesisin yetersizliğini ve 300 hektarlık alanda Yağmur Suyu Kanallarının olmayışını 2016 yılında dile getirmişti. Vali Toprak Malatya 1.OSB.’deki ve genişleme alanlarındaki fabrikaların kapasite artışı ve ilave kurulacak fabrikaların oluşturacağı atık suyun kapasitesini mevcut arıtma tesisi karşılayamayacağından günlük 96 bin metreküp kapasiteli yeni arıtma tesisinin yapılması gerektiğini ve bununla ilgili olarak fizibilite çalışmasının yapılarak 1. OSB. Yönetim Kurulunca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulduğunu ve 2017 yılı Yatırım programına alınması talebinde bulunulduğu hatırlatarak bu yeni tesis yapılsa dahi buradaki soruna çare olamayacağını ifade etmişti.

BÖLGENİN YAĞMUR SUYU KANALLARI YOK

Yine Vali Toprak konu ile ilgili 7 Nisan 2017’deki 1.OSB ziyareti sonrasında, 1. OSB’nin 300 hektarlık alanında Yağmur Suyu Kanalları olmadığını bu nedenle yağmur suyunun arıtma tesisine girmeden tahliyesi amacıyla proje hazırlanması, Malatya 1. OSB. ve Malatya 2. OSB. de boyama ünitesi olan fabrikaların tespit edilmesi, bu tip fabrikalardan mutlaka ön arıtma yapılmasının temini ve diğer gerekenler varsa ayrıca tespit edilmesini, mevcut Atıksu tahliye borularının kapasiteyi karşılayacak boru çapları ile değiştirilerek mevcut dereye değil atık suyun iletildiği son nokta olan baraj gölüne aktarılması amacıyla revizyon ve fizibilite çalışmasının en kısa sürede tamamlanarak Yönetim Kuruluna sunulması talimatını Malatya 1. OSB. ve Malatya 2. OSB. Müdürlerine verirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne de denetlemelerin sıklaştırılması ve yapılması gerekenlerin rehberlik, eğitim ve ikaz ve yaptırımlar çerçevesinde takip edilmesi talimatını vererek, ayrıca 1.OSB’nin Atıksu arıtma tesisine Kalkınma Ajansı aracılığıyla sağlanan kaynakla modernize ve rehabilitasyon projesinin ihale sürecinin ivedilikle bitirilerek iyileşme sağlanması talimatını vererek tesislerden ayrılmıştı.

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber