• DOLAR
  7,2598
 • EURO
  8,5264
 • ALTIN
  440,16
 • BIST
  1,1721

Yemlerinizi Kendiniz Üretin

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, yaptıkları çalışmalar sonunda özellikle arpa fiyat artışlarının önüne geçtiklerini söyledi. Hayvan üreticilerine de seslenen Taneli, üreticilerden kendi yemlerini kendilerinin üretmesi çağrısında bulundu

Yemlerinizi Kendiniz Üretin

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, yaptıkları çalışmalar sonunda özellikle arpa fiyat artışlarının önüne geçtiklerini söyledi. Hayvan üreticilerine de seslenen Taneli, üreticilerden kendi yemlerini kendilerinin üretmesi çağrısında bulundu

Birlik Başkanı taneli gazetecilere yaptığı açıklamada Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak arpa fiyatlarının yükselmemesi için ciddi anlamda çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak şöyle konuştu. “Bu çalışmayı Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü ve Malatya TMO ajansıyla birlikte yaptık. Sezona girmeden Malatya’ya 11 bin ton arpa getirttik. Malatya TMO’nun deposu küçük 2 bin ton civarında bir kapasitesi var. Onun için başka yerlerde özel 2 tane depo daha kiralandı. Spekülatörlerin önüne geçmek arpamızı buraya getirdik. Şu anda stoklarımızda arpa olduğu için Allah’a hamdolsun şu anda stok yapanlar fiyatları yükseltemiyorlar.”

Fiyatların Yükseltilmesine İzin Vermeyeceğiz

Toprak Mahsulleri Ofisi geçen ay üreticiye dağıtılacak olan arpaları getirtti. İhtiyaca göre de getirmeye devam ediyor. TMO vasıtasıyla günlük olarak hayvan başına 5 kilo arpayı birlik olarak üreticiye dağıtıyoruz. Onun için şimdi arpa fiyatları normal seviyede seyrediyor. Daha önce 900 kuruştu. Sonra 1 liraya çıkardılar. Daha sonra da 120 kuruş yaptılar. Şu an buğday pazarında arpanın kilosu bin 500 kuruşa kadar çıktı. Fakat biz TMO aracıyla getirdiğimiz arpayı 1230 kuruştan dağıtıyoruz. Bundan dolayı da yem satıcıları fiyatları fazla yükseltemiyorlar. Çünkü elimizde arpamız var. Eğer elimizdeki arpa biterse bile tekrar arpa getireceğiz. Biz artık arpa konusunda asla spekülatörlere izin vermeyeceğiz. Arpa fiyatlarının yükselmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Spekülatörlere de buradan sesleniyoruz.  Siz arpaları zaten 900 kuruştan almıp, 1.5 liraya satıyorsunuz. Artık stok yapmaktan vazgeçin. Biz asla TMO aracılığıyla hiçbir zaman bu işi yapan esnaflara da asla arpa vermeyeceğiz.

Saman Üreticileri de Stok Yapmaya Başladı

Birlik Başkanı Mehmet Taneli saman konusunda da sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek; “Şu anda bizim önüne geçemediğimiz bir sıkıntı daha var. Bu da saman fiyatlarının alabildiğine yükselmesidir. Daha önce samanın kilosu 40 kuruştu. Şimdi 900 kuruşa kadar çıktı. Komşu illerde yaptığımız incelemelerde arazilerde samanın çok olduğunu gördük. Sivas, Urfa gibi illerde üreticiler samanların üzerine çadır çekmişler, piyasaya sürmüyorlar, satışların yükselmesini bekliyorlar.  Sektörde saman çok ama zam beklentisinden dolayı stok etmişler. Saman çok fakat getirmiyorlar. Bu nedenle de saman fiyatlarında da şu anda yüzde 100 miktarında bir zam var. Ama devlet asla böyle kimselere pabuç bırakmaz. Bunlarda akıllarını başlarına alsınlar.  Her taraf saman dolu. Binlerce ton arazide saman var.  Şu anda piyasada samanın kilosu 950 kuruş. Fabrikalar buğdayı 1300 kuruşa alıyor sen samanı 1 liraya satacaksın. Bu iş değil akıl mantık işi değil. Artık bazı üreticilerimiz kendi yemlerini üretmeye başladı” diye konuştu.

Küspe Pahalı

Küspe konusunda da değinen Taneli, Küspe fiyatlarının düşürülmesi nedeniyle kendilerine destek veren Başta Malatya Valisi Aydın Baruş ve Siyasilere teşekkür ederek şöyle konuştu. “ Küspe ile ilgili olarak da bu yıl tonuna 240 bin lira dediler. Daha sonra Sayın Valimiz ve Vekillerimiz araya girince fiyatlar biraz düştü. Şu an küspe 190 lira ama işin gerçeği 190 lira da pahalı. İnsanlarımızın alım gücü yok.  Eskiye göre fiyatlar daha uygun. Bu konuya sağ olsunlar siyasilerimiz de elini attı. Bu konuda bizlere destek oldular. Fiyatlar bizim istediğimiz seviyeye yine de gelmedi. Geçen yıldan bu güne küspeye yüzde 50 civarında bir zam var. Böyle bir zammın devlet tarafından yapılması da içler acısı. Bana müdahale edemiyoruz.”

Spekülatörlere Pabuç Bırakmayın

Taneli,Malatya’da büyükbaş hayvan sayısının 170 bin civarında olduğunu  söyleyerek üreticilere kendi yemlerini üretmeleri çağrısını tekrarladı. Taneli bu konudaki görüşlerini ise; “Üreticilerin kendi yemlerini üretmesi olumlu bir gelişme. Artık yem fabrikalarına buradan sesleniyorum. Sizler ayağımızın altındaki bastığınız dalı kesiyorsunuz. Her gün zam yapa yapa Bir torbası  40 liraya satılan yem 90 lira 100 lira insanlar bunun içine ne katıldığını merak ediyor. Ama pek fazla katılan bir şey de yok. Tüm üreticilere sesleniyorum. İmkânı olanların küçük bir Değirmen alacaklar. Biraz mısır, biraz arpa alacaklar onları birbirine katacaklar. Kendilerinin de yaptığı ufak tefek yemleri de katarak kendi yemlerini yapıp hayvanlarına verecekler. Bu spekülatörlere de pabuç bırakılmaması lazım” şeklinde paylaştı.”

 

A.Vahap Kaygusuz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber