• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Yem Fiyatları Yetiştiricinin Belini Büküyor

Yerli ette karkas fiyatının 28-29 liraya yükselmesine rağmen yerli üreticilerin zamlanan yem fiyatları nedeniyle zarar ettiğini ifade eden yetiştiriciler, yem fiyatları düşmeden rahat bir nefes alamayacaklarını vurguladı

Yem Fiyatları Yetiştiricinin Belini Büküyor

Yerli karkas ete yapılan zammın yeterli olmadığını ifade eden üreticiler yem fiyatları düzelmeden üreticilerin rahat nefes alamayacağını ifade etti. Biz de bu durumu kasap Pazarında hem kasaplık hem de hayvan üreticiliği yapan Abuzer Çekici ile konuştuk. 30 yıldır bu işi yaptığını ifade eden Çekici şunları dile getirdi: “Şu an karkas olarak büyükbaş hayvan kesim fiyatları 28-29 lira arası değişiyor. Dişi hayvan biraz ona göre daha ucuz 24-25 lira civarında kesiliyor. Şu an yerli hayvan satımında besiciler ve hayvan üreticileri zarar ediyor.  28-29 lira iyi bir fiyat ama yem fiyatları çok arttı. Geçen yıl 50-55 lira olan bir torba yem şu an 70-80 lira arasında satılıyor.  Nereden baksanız yem fiyatlarında yüzde 40 yüzde 50 bir artış söz konusu oldu. Et satış fiyatları da geçen yıla göre 1 lira gibi bir artış oldu. Bu artışta ihtiyacı karşılamıyor. İnşallah yem fiyatlarını biraz daha düşünürlerse hayvan üreticisi biraz daha rahat nefes alacak. Daha önce yem fiyatları biraz daha yüksekte ancak KDV oranını düşürünce yem fiyatları düştü sonrasında ise satıcıya tekrar fiyatları yükseltti bunların da kontrol edilmesi gerekir. Yem fiyatlarında %40 %50 bir artış meydana geldi Bunu da takip edilirse iyi olur. Biz hem hayvan yetiştiriyoruz hem de yetiştirdiğimiz hayvanı kendi kasabamızda satıyoruz.  Dolayısıyla baktığımızda vatandaş yerli malını daha çok tercih ediyor. Yerli etin daha çok tercih edilmesi içinde yem fiyatlarının biraz daha ucuz olması gerekiyor ki besiciler hayvan üretimi yapabilirsin.  Şu anki kesim ve yem fiyatına bakılınca para kazanamazlar.  Alınan bir hayvanın En azından 5-6 ay bir besleme süresi var.  Üreticimiz bu hayvanları yetiştirmek için hayvanlarına kendi çocuklarından daha iyi bakıyorlar. Hastalanmasınlar, soğuk almasınlar ki para kazanıp evinin nafakasını temin etmek için uğraşıyorlar.”

“VATANDAŞ YERLİ ETİ TERCİH EDİYOR”

Çekici: “Diğer yandan ithal etin bir an önce kesilmesine ya da sınırlı bir denetimli kesim ve kesilmesini talep ediyoruz. Yerli malı hayvanın üretilmesi için teşvik verilmesini talep ediyoruz. Belli bir kilo üzerinde hayvan kesiminde daha önce verilen teşviklerin tekrar verilmesini bekliyoruz.  Yerli hayvanlarında üretimine destek verilmesini talep ediyoruz. Şu an kemiksiz dana eti tezgâhlarımızda 44 liradan satıyoruz. Kuzu eti ona göre biraz daha pahalı. Kuzu kemikli etin kilosunu 45 liraya tezgâhta satıyoruz.  Yerli etin desteklenmesini talep ediyoruz ki taşıma su ile değirmen dönmez. Şu an yerli ete çok rağbet var. Daha önce hazır paketlenmiş etler geliyordu. Vatandaş bildiğimiz kadarıyla çok tercih etmiyor. Bizim müşterilerimiz yerli müşteri sürekli müşterimiz olduğu için bizden yerli eti tercih ederek alıyorlar,  babadan oğula gelen müşterilerimiz var. Kasap pazarında genel olarak yerli et satılır dışarıdan gelen etler pazar pazarımız da yoktur. Geçen yıl 37-38 liradan et satarken bu yıl 44 liradan satıyoruz. Dışarıdan gelen etler yerli ete göre ucuz ancak vatandaş fazla tercih etmiyor.” ifadelerini kullandı.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber