• DOLAR
  7,6656
 • EURO
  8,9148
 • ALTIN
  459,72
 • BIST
  1,1626

Yem Fiyatları Kontrol Altına Alınmalı

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, daha yem sezonu başlamadan yem fiyatları üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekti. Yem fiyatlarının kontrol altında tutulmasını isteyen Taneli, bu konuda üreticinin desteklenmesini istedi.

Yem Fiyatları Kontrol Altına Alınmalı

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, daha yem sezonu başlamadan yem fiyatları üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekti. Yem fiyatlarının kontrol altında tutulmasını isteyen Taneli, bu konuda üreticinin desteklenmesini istedi.

Taneli, konuyla ilgili ortak yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Büyükbaş hayvan üretiminin yaygınlaştırılması, gelişmesi ve ülke ekonomisine katkı sunması için Büyükbaş hayvanların tükettiği yem fiyatlarının kontrol altına alınması gerekiyor. Gün geçtikçe azalan büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin en azından yem fiyatları konusunda desteklenmesi hem üreticiyi rahatlatacak hem de Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Son zamanlarda başta saman olmak üzere yem fiyatlarında anormal bir artış görülmeye başlandı. Henüz üreticilerinin büyük bir bölümünün yem ihtiyacı olmamasına rağmen saman ve suni yem fiyatlarının kontrolsüz bir şekilde yükseldiğini görmekteyiz. Bazı spekülatörlerin şimdiden yem stokları yapmaya başladıklarını biliyoruz. Bunun da önümüzdeki süreçte büyükbaş hayvan üreticisini zor durumda bırakacağı beklenen bir gerçektir. Bu nedenle de şimdiden kontrollerin yapılıp buna göre tedbir alınması gerektiğini düşünüyoruz.

KÜSPE FİYATLARI KISA SÜRE İÇİNDE AÇIKLANMALI

Küspe Fiyatlarının da kısa süre içinde açıklanması gerektiğinin altını çizen Taneli, bu konudaki görüşlerini de şu şekilde aktardı; “Diğer yandan İlimizde bulunan şeker fabrikası pancar alımına başladı. Tabi pancar alımı ile birlikte küspe üretimi de başladı. Buradan da yetkililere çağrımız daha şimdiden fiyatları makul bir seviyede açıklamalarıdır.  Geçtiğimiz yıl yaşanan sorunların yeniden yaşanmaması için küspe fiyatlarının da makul bir seviyede tutularak satışların da erken başlamasını bekliyoruz. Böylelikle hem fabrikanın elinde bulunan küspe stoklarının yığılmalara neden olmadan tüketiciye ulaştırılması sağlanır. Hayvan yetiştiricisi de kendini buna göre ayarlar. Hem de piyasada denge unsuru oluşur. Eğer küspe fiyatları erken dönemde makul bir şekilde açıklanırsa ben inanıyorum ki yem fiyatlarındaki artışlar da aşağı çekilmek durumunda kalacaktır. Bu konuyu de vakit geç olmadan Şeker Fabrikası yetkililerinin bilgisine sunmak istiyoruz.”

>> A.Vahap Kaygusuz –Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber