• DOLAR
  5,3269
  % 0,09
 • EURO
  6,0602
  % 0,21
 • ALTIN
  219,3496
  % -0,00
 • BIST
  97.955,16
  % -0,51

Yazın Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalı?

Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak havalarda kullanılacak ayakkabı seçimi için uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Kış boyunca kapalı ayakkabılar arasında hapsolan ayakların yaz geldiğinde farklı ayakkabılar içinde sorun yaşadığını vurgulayan uzmanlar, “ Ayaklar yaz gelince düz ve açık ayakkabılara alışmak durumunda kalır. Ve ayak bir anda kavis boşluğuna girer. O yüzden yaz aylarında bir anda ayak ağrıları artabilir.” diyerek yazın ayakkabı seçerken dikkatli olmak gerektiğine dikkat çekiyor

Yazın Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalı?

Ayakkabı alırken rahat olmasına ve ayağımızda nasıl durduğuna dikkat ederiz. Ama kullanılan malzemeye ve ayağımızı nasıl etkileyeceğini düşünmeyiz. Özellikle bu etki yazın sıcak havalarda daha fazla artıyor. Yazın ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri ayakkabıcı Yasin Çamur ile konuştuk.  Tüm kış boyunca kapalı ayakkabılar arasında hapsolan ayakların yaz geldiğinde farklı ayakkabılar içinde sorun yaşadığını ve bu sorunlarında hayat kalitemizi olumsuz etkilediğini vurgulayan Çamur sözlerini şu şekilde sıraladı: “ Bütün bir kış kapalı ayakkabı içindeki ayaklar, yaz gelince düz ve açık ayakkabılara alışmak durumunda kalır. Ve ayak bir anda kavis boşluğuna girer. O yüzden yaz aylarında bir anda ayak ağrıları artabilir. Bu ağrılardan kurtulmanın destekli terlikler, destekli ayakkabılar giymekten geçiyor. Ayakkabı açık olsa bile tabanı daha dolu ayakkabılar çok daha sağlıklı. Bu tarz ayakkabılar tercih edilmezse, bel problemleri yazın daha çok olur. Düz ayakkabı giyerek hareket etmek beli rahatsız eder. Bunun dışında, açık ayakkabı giyince, tırnak problemleri daha ön plana çıkar; açık ayakkabı giyildiğinde parmaklar dışarıdan bir şeyin çarpması, girmesi gibi durumlara daha açık olur. Mesela mantar gibi sorunlar yazın kesilir. Çünkü açık ayakkabı giydiği için ayak hava alır, denize girince tuzlu su mantarın tüm reaksiyonunu durdurur. Ancak bu durum geçicidir. Düz ayakkabı ya da terlikte, babette tek sıkıntı tabanın dümdüz olması. Ayak düz olmayı sevmiyor. Mutlaka bir desteğe ihtiyaç duyuyor ve ayak düzleştikçe bütün ayak sıkıntıları artıyor.”

“EN AZ İKİ AYAKKABINIZ OLMALI”

En az iki ayakkabımızın olması gerektiğini vurgulayan Çamur: “Sürekli aynı ayakkabıyı giymek ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Sürekli aynı ayakkabı giyilmemeli. Ayak biçimi üçe ayrılır; normal ayak, düztaban var, yüksek kavis… Ayakkabı alırken bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Normal ayağa sahip biri, her ayakkabı çeşidinden eşit oranda giymeli. Düz ayakkabı da, yüksek topuk da giyebilir. Tek dikkat edilmesi gereken ayağının kaslarını zorlamamak. Bir ayakkabı sürekli kullanıldığında ayak ona adapte oluyor. Sonra başka birine geçtiğinde zorlanıyor. Ayağınıza göre ayakkabı seçin.  Eğer kişide düz tabanlık varsa, overprone, hiperprone ayakkabı alınmalı. Yani içi destekli, mümkünse topuk destekli bir ayakkabı. Eğer yüksek kavisli bir ayağı olan biri her zaman dolgu topuk platformla rahat olursunuz. Çünkü bu kişilerin aşili kısadır. Düz tabanlar ise içi destekli ayakkabı giymeli. Düz babet tipi ayakkabılardan uzak durmalı! Normal tabanlar; her ayakkabıdan eşit saatte eşit oranda giymeli. Yüksek kavisliler; mümkün olduğunca dolgu topuk platform ayakkabı giymeli. Hiçbir ayakkabı üst üste 2 günden daha fazla giyilmemeli. Çünkü ayağın verdiği yük nedeniyle ayakkabı deforme olur. Minimum iki çift ayakkabı olması gerekiyor. Ayakkabıdaki malzemenin esnekliğinin kaybolmaması gerekiyor. Bir de üst üste aynı ayakkabıyı giymek hijyen açısından da uygun değil.”

 “SUNİ DERİ DE AYAK HAVA ALMIYOR”

Suni derinin insan sağlığına zara­rlı olduğuna değinen Çamur: “ Suni deri ile yapılan ayakkabılarda ayak hava almıyor. Hava almayınca vücu­dun bütün ağırlığını ayaklar çektiği için ayak terleme yapar. Bu terleme esnasında oluşan bakteriler bir yere gidemediği, ulaşım alanı bulamadığım için içeride birikiyor. Bu birikmeden dolayı kişilerin ayaklarında mantar hastalığı, ayak kaşıntıları, sivilceler, yaralar, bu ve bunlara benzer hast­alıklar ayakta görülüyor.” dedi.

 

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber