• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

Yazıhanlı Çiftçilerin Patlayan Borularla İmtihanı

Geçtiğimiz ay gazetemize açıklama yapan Yunus Kılınç, Boztepe Barajının sularını Yazıhan ovasına taşıyan su borularının patlaması konusunu gündeme taşıyarak bu gün gelinen noktayı işaret etmişti.  Meydana gelen boru patlamasının ardından bölgenin önemli bir kesiminin sulama sıkıntısı yaşamasının beklendiğini unutmamak gerekir diye konuştu.

Yazıhanlı Çiftçilerin Patlayan Borularla İmtihanı

Geçtiğimiz ay gazetemize açıklama yapan Yunus Kılınç, Boztepe Barajının sularını Yazıhan ovasına taşıyan su borularının patlaması konusunu gündeme taşıyarak bu gün gelinen noktayı işaret etmişti.  Meydana gelen boru patlamasının ardından bölgenin önemli bir kesiminin sulama sıkıntısı yaşamasının beklendiğini unutmamak gerekir diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl patlayan ve onarılması uzun zaman alan (Recai Kutan Barajı) Boztepe barajı sulama sistemi borularının yeniden patlaması bu yıl da barajın sularını kullanan çiftçileri endişelendirmeye başladı. Konuyla ilgili olarak gazetemize özel açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Yönetim Kurulu üyesi ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, DSİ tarafından patlayan boruların onarım işlemlerine başlandığını söyleyerek geç kalınmaması temennisinde bulundu.

PATLAYAN BORULAR ONARILIYOR

Kılınç, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi.  “ Recai Kutan Barajı’ndan sulama amaçlı gelen ana boru  yüksek basınçtan dolayı bu yıl tekrar patladı.  Geçtiğimiz yıl tamir edilen borularla ilgili bu güne kadar birkaç deneme sulaması yapıldı. Bu esnada da yine birkaç kez patlama meydana geldi. . Geçen yıl 10 Haziran’da su bırakıldığı zaman yaşanan patlama sonrasında üreticimiz bayağı bir mağduriyet yaşadı. Bu yıl daha erken denemesini talep etmemize rağmen Corona Virüs salgının da araya girmesiyle bu borulara deneme suyu verilmedi.  27 Nisan tarihinde bizim baskılarımızla su bırakıldı. Ancak su bırakılan 3 ayrı bölgede patlama meydana geldi. Bu defa meydana gelen patlama Boztepe Barajı’ndan yaklaşık 1 kilometre mesafede Karaca köyüne doğru 2. 80’lik Ana hat üzerinde meydana geldi.  Bu patlama normal bildiğimiz patlama değil, ana borunun çatlayarak açılmasından kaynaklandı. Önceki patlamalarda boru tamamen darmadağın oluyordu. Ancak şu andaki patlama sonrası boruda açılma var.” diyerek meydana gelen patlamayı özetledi.

SEBZE YETİŞTİRİCİLERİ ENDİŞELİ

Konuyu yetkililere aktardıklarında meydana gelen hasarın deprem nedeniyle olduğu bilgisini aldıklarını ifade eden Kılınç; “Yetkililer depremden dolayı isale hatlarının hasar gördüğünü Kapıkaya barajında da hasar olduğu bilgisini aldıklarını kaydeden bize söylediler. Barajımızın sulama kanallarında 3-4 yerde patlama var. Ana boru üzerinde malum patlamanın tamiratı 15 günden aşağı yapılamıyor.  Bu mevsimde de üretici fide dikiminde. Bilhassa dışarıdan fide getiren üreticilerimiz oldu. Bunlar bir mağduriyet yaşadı. Şu anda boru tamiri yapılıyor. DSİ tarafından bize verilen bilgiye göre bir hafta içinde suyun bırakılacağıdır. Eğer bir hafta içinde su bırakılırsa üreticilerimiz zarar görmeyecekler. Ama eğer su bırakma 10-15 güne uzarsa havalar bu aralar ısınmaya başladı 30-32 derecelere çıkıyor. Yazın iklimine göre bitkinin bu sıcaklara dayanamayacağını düşünüyoruz bunun için yetkililerden talebimiz bir an önce bu boruların tamiratlarının hızlı bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz.

SU DİK RAMPADAN ÇIKAMIYOR

Döşenen ana borunun çelik boru olmadığın kaydeden Kılınç, açıklamasını ; “Balonez boru türüyle yapılan tesisat yapıldıktan beri bu patlamalar bir hayli oldu. Boruların yapısı araştırılıyor.  Bizim buradaki teklifimiz ana hat borusunun çelik boru olması gerekiyordu. Hatta geçen yıl patlayan yerlere çelik boru taktılar. Bu borular bu yükü kaldıramıyor. Çünkü Kuruçay çıkışında dik bir rampa var. Sürekli su  o rampayı aşmadan ana hatta patlamalar oluyor. Diğer isale hatlarında bir patlama söz konusu olmadı. Basınç fazla geldiğinden dolayı taşıyıcı bölgeye çelik boru döşenmesin olmasını talep ediyoruz. Sulama alanı kapsamında 90 bin alanda sulama yapan 2.80 lik boru bununla şu sulanan bu 90 bin 000 dekar alanın yaklaşık 30 bin dekarında pancar üretimi yapılıyor”dedi.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber