• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45

 YAZIHAN (3) (Buzluk “Ansır ” Mağaraları)

 YAZIHAN (3) (Buzluk “Ansır ” Mağaraları)

…Tohma’nın sol kıyısında, Yazıhan denilen ovanın kuzeybatı uçunda, Karabel Gavur deresi ağzında bulunan Ansır eski zamanlarda kalabalık bir kentmiş. 1912’li yılında Ermeni nüfusunun yoğun olduğu bir köymüş. Şimdiki adı Buzluk olan“ Ansır” Sünni Türk köyü . 14 mezrası 500 seçmeni yaklaşık 1500-2000 nüfuslu yerleşim yeridir.

Sağlık ocağına haftada iki gün görevli ebe gelip gidiyormuş, Eğitim öğretim mezralardan yakın köylerden toplanan öğrencilerle Taşımalı eğitim sistem ile Hamidiye, Fethiye köyündeki ilkokul ve ortaokula gittiklerini öğrendik.

Ansır’ın her tarafında arkeolojik kalıntılar içinde mezar taşları, kayalara oyulmuş onlarca mağaralar, Yıkılmış kiliseler, değirmenler, mezarlar yıllardır alanda gerçekleştirilen define avcılarının tahribatına rağmen hala zamana direnen Ansır mağaraları. Yazıhan ovasını ve Malatya’yı seyreder.

Bölge sakinleri, önlem alınmaması halinde bölgede bulunan tarihi yapılarda daha büyük tahribatların yaşanmasından korktuklarını belirtiyorlar.

Korucu Necati “ Ansır mağaralarına gitmeden beni alıp götürecektiniz yerinde size her şeyi anlatayım “dedi. Sultan hanım “dikilitaş nedir “diye Necati beye sorunca “Bu dikilitaş tarihte ‘Boğmaca Taşı ‘olarak ta söylenir.

Kocaman bu dikili taşın altından bir insanın diz üstü sürünerek geçtiği oyuk taşın içinde bir kere karşıya geçip, tekrar karşıdan oyuk taşın içinden geçilmesi ile şifaya kavuştuklarına inanılırmış.

Biraz soluklandıktan sonra Necati Bey, “Bizim birde Buzluk mağaramız var. Mağaranın ağzından içeriye kış boyu yağan kar kütlesi ve hava dolaşımı özelliğinden dolayı buz haline geliyormuş.

Çok eski yıllardan beri Buzluk mağarasından yazları köylüler kayaların arsında ki çatlaktan zorla girerek çuvallara kalıplarla buz, kar doldurup hem şehire, hem de çevre köylerde yüreği yananlara, hastalara hayvanlarla götürüp satarlarmış.

Yakın zamanda Mağaranın giriş kısmına büyük bir kaya parçası düşerek kapattığından. Buz elde edilemediğini söylerken, artık her köyde elektrik var her evinde buzdolapları olduğundan buz ihtiyaç duyulmuyor.

Eskisi gibi karda yağmıyor ama mağaranın ağzı açılsa iyi de olur. “diyor

Eski korucu Necati Bey. Kabak kayasını, mezarları, mağaranın içini birbirlerine bağlantısını, değirmenlerin taş oluklarının durduğunu, kiliseleri eğitimli rehberler gibi yaşadığı köy Ansır ve çevresinin tarihi hakkında edindiği bilgileri anlattı. Sonra başka mahareti olduğunu söyledi. “Beni çubukla yeraltından su arayan usta olarak bilerler “ deyince hayret ettik.

Bizi bahçeye çağırarak nasıl suyun kaynak yerini nasıl tespit gösterdi. Önceden eline çatal dut alıp arazide yürüyerek bulduğunu söyledi.

Şimdi dut dalı yerine bakır çubuk kullanıyorum dedi… Görsel şovun fotoğraflarını çekerek kameraya aldık .15 yıl su bulmak için ailece kazma kürek, hiltiyle kazıyarak yaptığı alanı gösterdi.

Sanki bir göktaşı düşmüş meteor çukurunu andırıyordu.

Sondaj yapan makineyle kayaların üstünden 30 metreden su çıkardığı yeri gösterdi.

Hanımı şarteli indirince su akmaya başladı.

Alaylı jeoloji mühendisi Necati’nin keyfine diyecek yoktu.

Hava kararmaya yakın vedalaşma vakti gelip arabaya yol aldığımızda tepemizde Sit alanına yakın Ansır mağarasına doğru yol açan iş makinesinin ve dereye yuvarlanan kayaların sesi hale geliyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber