MEDYA VE KÜLTÜRÜMÜZ!

8.3.2018

Ender Sümer

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Bence medya, halkın ihtiyaçlarından kaynaklanarak onun bağrından çıkmış, kendini halkın menfaatına, refahına huzuruna adamış bu uğurda her güçlüğe katlanmayı seve seve kabul etmiş cefakâr ve vefakâr bir camiadır.

        Yerel TV, Radyo ve gazeteleri takip eden insanlar, yerel medya çalışanlarının bu mümtaz hizmeti kendilerine ulaştırmak konusunda hangi zorluklara katlandıklarını bilmiyor. Hangi maddi sıkıntılar çekildiğini, hangi zorluklarla karşılaştığını az çok bilen bir kardeşinizim. O insanlar en güzel, doğru ve en ayrıntılı haberi halkına sunarak onları aydınlatmak için doğru dürüst yemediklerini, uyumadıklarını, aileleri ile yeterince ilgilenmediklerini söylesem her halde

Mübalağa etmiş sayılmam. Hastanelerde, hapishanelerde, resmi daireve sokaklarda vatandaşların herhangi bir sıkıntısı olsa hemen onları yanınızda bulursunuz ve hemen sizin diliniz, kulağınız, kalbiniz oluverirler ve sıkıntılarınızı bertaraf edilmesi için ellerinden gelen gayreti gösterirler. Kazançları mı? Maddi olarak inanın çok küçük rakamlardır bu değerli insanlara bir çağrıda bulunmak istemiştim. Ancak bunu yaparken bu mümtaz kişilerin kıymetlerini dile getirerek naçizane birkaç satır yazmadan edemedim.

              Değerli Medya mensupları...

               Dünyamızın içinde bulunduğu durumu en iyi bilenler sizlersiniz. İnsanlığın nasıl bir tehdit altında olduğunu açıkca görmektesiniz. Bu tehlikeyi ben tarihçi olmam hesabıyla eski Çin mitolojisindeki ağzından ateş çıkaran ejderhaya benzetiyorum. (Bu mit, Hunlar başka olmak üzere birçok toplumda vardır) . Bu ejderha önüne gelen her şeyi yakıp, yıkıyor. Onu kimse karşı koyamıyor. Sakın! Hocam Allah aşkına tarih öncesi dönemlerdeki Mitler’ in günümüzle ne ilgisi var.  Demeyin. İlgisi olmaz mı? Zira Efsane göre döndü! Nasıl mı? ABD; önüne çıkan her engeli yakıp, yıkmıyor mu?

  Tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen Afganistan’ı ve Irak’ı işgal etmedi mi? Şimdi ise, Suriye ve İran’a sataşıyor. 200 yıllık güdük bir tarihi olan ABD,  Binlerce tarih ve kültür mirasına sahip Irak’ ı Mezopotamya ve İslam Kültür hazinesini göz göre göre yağmalıyor. BM ile NATO, ABD’ye hiçbir yatırımı uygulayamadı. IMF ile tüm ülkelerin ekonomi dizginlerini elinde tutuyor.

          Dahasını saymama gerek var mı? Zaten herkes her şeyi görüyor ve biliyor. O halde günümüz dünyasına geri dönen Ejderhanın kim olduğu ortada değil mi? Bunun nerede duracağı belli mi? Ancak bu ejderhanın yutamayacağı bir şey var! O da birlik,  beraberlik, vatan sevgisi ve kardeşlik duyguları ile biri birine kenetlenmiş güçlü toplumlardır.

O halde dün  Arjantin,    bu gün Irak ,  yarın  Suriye ve  İran’ın    ve gelecekte   bizim de başımıza gelebilecek  bu tehlike karşısında bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim, güçlü olalım...,

          Tabi ki bunun yolu, bizi birbirimize bağlayan değerlere, yani öz kültürümüze sahip çıkarak, onu insanlarımız arasında yayarak benimsetmektedir.

            İşte burada tüm kurum, kuruluş ve kişilere görevler düşmektedir. Hiç şüpe yok ki en büyük ve en etkin görev siz değerli medya mensuplarına düşmektedir. Şu futbol ve Pop’a verilen önemin sadece beşte birini Milli Kültürümüze ve tarih bilinci uyandırma ve geliştirmeye versek sanırım bu konuda önemli bir iş yapmış oluruz. Milli benliğinden uzaklaşmış bunalımlar içinde olan şu asil topluma değerlerini öğretebilirseniz bu toplum benliğindeki asalet kristalindeki silinecek ve eski parlaklığına kavuşacaktır. Bu ışık eskiden olduğu gibi tüm dünyayı aydınlatacaktır.

            Hortumculuğun, kapkaçcılığın, sahtekârlığın, rüşvetciliğin,  ahlaksızlığın, kolaycılığın, kopyacılığın, tembelliğin ve aşağılık kompleksinin yerine erdem, bilgi, çalışkanlık, dürüstlük, mimarlık, cesaret, adalet, sevgi, hoşgörü, öz güven ve öncülük duyguları hâkim olacaktır.

             Kendini halkına adadığına inandığım değerli Medya Mensupları; Gelin bu çağrıya kulak verin, gönül verin. Gelin yayın sorumlularınız,  yönetimleriniz bir araya gelerek bu konuda neler yapabileceğinizi tartışın. İnsanımızın öz kültürüne yönelik programlarınızı arttırın.

              Dil, Edebiyat, tarih, sanat, Folklör, halk ve Sanat gelenek, Müzik, Spor (Futbol yanında Güreş, Cirit, binicilik, koşu v.b.) gibi kültür programlarını kaliteli, ilmi, seviyeli ve sürekli bir şekilde yapın.

       İşte o zaman halka daha iyi ve verimli bir hizmet vermenin huzurunu kalbinizde hissedeceksiniz.

       Yerel medya’ ya bu çalışmalarında Valilik, Belediye, Kültür ve Turizm Bakanlığı da maddi ve manevi destek vermelidir. Güzel çalışmalar ödüllendirilmeli ve teşvik edilmelidir.

        Bu konunun önemine binaen yaptığım çağrının kimseyi kıracağı kanaatinde değilim. Bilakis kompleks yapmadan memnuiyetle karşılanacağını umuyorum.

            Bu konunun ehli insanlarla iletişimler sonucu çok güzel, kültürel programlar izleriz inşallah. Ayrıca bu yerel yayınların mutlaka ilçeleri hatta köylere kadar götürülmesi de insanımızı mutlu edecektir.

      Şairin dediği gibi;

’’Sahipsiz kalan bu milletin batması haktır.

Sen sahip olursan bu millet  batmayacaktır.

 

 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar