SOSYAL PSİKOLOJİ HAKKINDA

7.3.2018

Kübranur Yeksek

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Selamun aleykum değerli okuyucular. Son zamanlarda çok ilgimi çekmeye başlayan bir alandan bahsedeceğim sizlere: Sosyal Psikoloji. Sosyal psikoloji bilindiği üzere Psikolojinin önemli alt alanlarından birirdir ki son zamanlarda adını da çokça duyurmuştur.

Sosyal psikoloji tanım olarak: İnsanların düşünce duygu ve davranışlarının başka insanların gerçek ya da hayali varlıklarından nasıl etkilendiğinin bilimsel olarak incelenmesidir.Sosyal psikolojinin temelinde  de “diğer insanların söylediklerinin, eylemlerinin ya da yalnızca varlıklarının düşüncelerimiz, duygularımız, tutum ya da davranışlarımız üzerinde yarattığı etki olan ,sosyal etki yatar.

Bizlerin düşünce, duygu ve davranışları kültürel ve ailevi geçmişimizin yanı sıra o anki çevremizden de etkilenir. Herkesin kendine has, farklı bir aile yapısı yani kendine özgü bir yaşayış tarzı veya kültürü olabilir. Öyle ya dünyada yedi milyar civarında insan var. Bir düşünsenize bunların her bir bölümü çok farlı dinlere mensup olabiliyor. Buna ek olarak da kendi iç bağlamında, her insanın sosyal dünyayı algılama, anlama ve değerlendirme biçimleri birbirinden farklıdır. Artık bir bütün olarak birleştirirsek;din dünya görüşü ,kültür, coğrafi şartlar … v.s. birçok etken bizim dünyayı yorumlama biçimimizi belirleyen bir zincir misalidir. Zincirin halkaları birbirine bağlı olmazsa o zincir, zincir olamaz, bütün olamaz. İşte bu sosyal psikolojiyle ilgilenen sosyal psikologlar da düşünce ,duygu ve davranışlarımızın neden ve nasıl ,toplumsal çevrenin bütünü tarafından şekillendiği konusuyla ilgilenirler.

Yine sosyal psikologlara göre; insanların sosyal dünyadan nasıl etkilendiğini anlamak için sosyal dünyanın nesnel özelliklerinden çok insanların bu dünyayı nasıl algıladığı anladığı ve yorumladığını kavramak daha önemlidir.(Levin,1943)

Yorumlama çok önemli ve geniş bir konudur. Bunu bir örnekle açıklayalım: Bir cinayet davasını düşünün. İddia makamına göre,öne sürülen güçlü deliller zanlının suçlu olduğunu kanıtlıyor olabilir ama yine de davanın sonucu her zaman için her bir jüri üyesinin bu delilleri nasıl yorumladığına bağlıdır. Bu yorumlar çoğu zaman dava ile hiçbir nesnel ilişkisi olmayan çeşitli olaylara ve algılama biçimlerine dayanır. Mesela davanın önemli sanıklarından biri sorgulama esnasında bir an duraksamış, bu da jüri üyelerinin söylenenlerin kesinliğinden kuşku duymasına yol açmış olabilir. Bazı jüri üyelerinin tanığı çok soğuk, kendinden fazla emin ya da iddia makamını kendini beğenmiş ve ukala bulmuş olabilir.(Akert,R.M.;Aronson,E.Wilson,T.D.(2010).Sosyal Psikoloji(O.Gündüz,Çev.)İstanbul:Kaknüs.

Son olarak, psikoloji çok çesitli alt alanlara ayrılmaktadır.Bundan dolayı siz de ilginizi çeken bir alt alana yoğunlaşabilirsiniz ilginize sunulur. Saygılarımla..

 

 

Ulusal Gazeteler
20 Mart 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar