MART’I YAZMAK

6.3.2018

M. Fatih KAHRAMAN

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Marta dair çok şey söylenmiştir velakin o da her şey gibi değişti. Zaten değişmese şaşardık. İnsanın ve insanlığın neredeyse her bir varlığına müdahil olduğu şu köhnemiş dünyada neler değişmedi ki!

Öncelikle kazma kürek yaktırıp pencereden baktırıp iliklerimize kadar bu ayda yaşadığımız kışlar çok geride kaldı artık. Şehitler haftası ve 18 Mart Çanakkale zaferini idrak ettiğimiz, ayrıca 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü gibi etkinliklere sahne olan bu ay şimdilerde ise İstiklal ve İstikbal mücadelesi verdiğimiz Afrin’de  “Zeytin Dalı Harekâtı” ile adeta tarihimiz tekerrür etmektedir.

3 Mart 1924’de Hilafetin kaldırılmasıyla Ümmet-i Muhammed bir nevi başsız kalarak resmen parçalanıp dağılma sürecine girmiştir. Bugün coğrafya olarak yaşadıklarımız tam da bu yüzdendir… Ama birazcık toparlandığımızı gören Siyonist ve Haçlılar güruhu her bir cihetten üstümüze gelmektedirler…

Tıpkı tarihte olduğu gibi bugün de yedi düvel üzerimize gelerek tarihi misyonumuzu unutturmaya çalışmak ya da silerek İslam coğrafyasına çöreklenmek isteyen dost görünümlü düşmanlarla çok çetin bir mücadelenin içerisindeyiz.

 Biz ki gücümüzü inancımızdan alarak ölümün de üstüne gidip şehadet için çırpınan neferleriz. Bu ahvalimizi bugünün hain ve beyinsizleri er-geç anlayacaktır. Biz körü körüne ırkımızla, tarihimiz ve kazanımlarımızla övünen bir millet değiliz. Zira tarihimiz, misyonumuz ve yaptıklarımız ortadadır. Üstelik daha önce üç kıtada etkili ve yetkili iken çeşitli entrikalarla kırpılarak Anadolu topraklarına sıkıştırıldığımız halde bugün sınır güvenliğimiz ve vatan bütünlüğümüz için mücadele ederken sınır ötesi topraklarda zerre kadar gözümüz yoktur.

Gerek devlet yetkililerimizin milli duruşlarıyla beyanatları, gerekse TRT’mizin yayınlamış olduğu milli ve manevi değerlerimize uygun olan özellikle tarihi film ve diziler genç neslimize de vatan, tarih, millilik ve dost-düşman kavramları hususunda bir bilinç aşıladığı muhakkaktır. Bu ve benzeri aktivite ve etkinlikler sayesinde bilhassa “Önce Vatan” şuurunun giderek aks-ı sadâ bulduğuna sevinerek tanık olmaktayız.

Kıştan kopup yaza ilk adımın atılmaya hazırlandığımız bu soğuk ve serin ay, ruhların ve bedenlerin zinde olduğu bir psikoloji yaşattığı için mefhumu muhalifiyle öteden beri yoğun ve sıcak geçmiştir. Bu da, “mart ayı dert ayı” söylemini beraberinde getirmiştir.

Ülkemiz açısından bir önceki ay olan şubat, hem şehitler ayı olması hem de 28 Şubat gibi kapkara bir leke taşıması hasebiyle bizi bu mart ayına daha bir gergin şekilde taşımaktadır.

Başımızı iki elimizin arasına alıp düşündüğümüzde böylesine cennet bir vatanın sahibi olmanın ve İslam âleminin liderliğine oynadığımızdan mütevellit inancımızın bedelini ödüyoruz gibi…

Bir taraftan sınır ötesinde teröristlerle çarpışırken aslında ABD ve batıya haddini bildirmeye çalışan askerlerimize tedirginlik içerisinde dualarımızı gönderiyoruz, diğer taraftan içimizdeki hainlerden yana ciddi bir endişe taşıyarak teyakkuzda olmaya çalışıyoruz.

Akif’imizin de dediği gibi: “ Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” sözü kulaklarımızda çınlamaktadır. Bunun içindir ki biz Müslüman Türk milleti olarak Cumhurbaşkanımız gibi din, vatan ve millet uğruna kefenlerimizi giymiş bir vaziyetteyiz;  sıramızı bekliyoruz…

Mar ayı ile ilgili sözler ve çağrışımları:

Mart ayı dert ayı: Mart ayında havalar sık sık değiştiği için insan kendisini koruyamaz ve hasta olur.

Mart havası gibi: Kararsız, huysuz kimse anlamında kullanılır..

Mart içeri, pire dışarı: Tedirgin edici biri geldiğinde gitmeye kalkan kimseler için kullanılan bir söz.

Mart çıkmadıkça dert çıkmaz:  Kış hastalıkları, mart sona ermedikçe bitmez, anlamında kullanılır.

Kara kışta karlar, martta yağmaz, nisanda durmazsa değme çiftçinin keyfine:  Kara kışta kar yağar, martta yağış olmaz, nisanda da çok yağmur yağarsa o yıl bol ürün alınır; çiftçinin yüzü güler.

Mart kedisi gibi: Çapkın ve azgın olan kişi hakkında kullanılır.

 Mart kuruluk, nisan yağmurluk: Herkes, ortam ve koşulların işine uygun olmasını bekler veya ister.

Martta yağmaz, nisanda dinmezse sabanlar altın olur: Kara kışta kar yağar, martta yağış olmaz, nisanda da çok yağmur yağarsa o yıl bol ürün alınır; çiftçinin yüzü güler anlamında kullanılan deyimlerdir.

                Afrin’de, ülkemizi tehdit eden teröristleri bertaraf etmek için var gücüyle çarpışan Mehmetçiğimize Allahtan yardım, sabır ve zafer dilerken, bütün şehitlerimize de rahmet, gazilerimize ise Allah’tan şifalar diliyoruz.

               

                M. Fatih KAHRAMAN

 

 

 

 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar