SAFRA KESESİ TAŞLARI OLANLARDA BESLENME TEDAVİSİ

7.2.2018

A. Fadime KAYACI

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Çoğumuzda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de kolesistit hastalığıdır.Kolesistit hastalığı safra kesesi hastalığı demektir.Safra kesesi çamurlaşır veya taşlanırsa nasıl beslenmeliyiz ne yapmalıyız bir göz atalım;

Safra kesesi nedir? Safra kesesi,karnın sağ üst tarafında, karaciğerin    hemen altındadır.Armut şeklinde bir organdır.Temel Görevi ise; Karaciğer tarafından yapılan safranın depolanması,yoğunlaştırılması ve sindirim sırasında bağırsaklara salınmasıdır.

Safra;Karaciğer tarafından yapılır safra kesesinde depolanır. Karaciğer ortalama günlük 500 ml ile 1 litre kadar safra üretir.Kısacası safra kesesi karaciğerle çalışan bir organdır.Safra kesesi;safrayı %80 emer,%20 ise doğrudan bağırsağa salar.Safra bağırsağa sindirim için gönderilmiş bir sıvıdır.Karaciğer tarafından üretilip safra kesesine gönderilen Safra,besinlerin midede sindirilerek ince bağırsağa gelmesine kadar safra kesesinde bekletilir.

İnce bağırsağa besinlerin gelmesiyle,safra salgısı safra kesesinden  safra kanallarına salgılanarak ince bağırsağa gönderilir. Yağ ve yağda eriyen vitaminlerin(A,D,E,K)emilimini sağlar.

KİMLER SAFRA KESESİ TAŞI  İÇİN  RİSK  ALTINDADIR?

1.Kadınlar.Özellikle hamile,hormon replasman tedavisi veya doğum kontrol hapı kullananlar

2.Çok sayıda doğum yapmış kadınlar

3. 60 yaş üstü insanlar

4.Fazla kilolu veya obez kadın ve erkekler

5.Safra taşı aile öyküsü olan kişiler

6.Diyabet hastası olanlar

7.Kolesterol düşürücü ilaç alanlar

SAFRA TAŞLARININ BELİRTİLERİ NEDİR?

Safra taşları,safra kanallarının içine doğru hareket ettiklerinde tıkanıklık oluşur,safrakesesinde basınç artar ve çok değişik  belirtiler oluşabilir.Safra kesesi tıkanıklığına bağlıbelirtiler   aniden ortaya çıkar ve safra kesesi atağı(kolesistit)olarak adlandırılır.Safra kesesi atağı genellikle yağlı yemek-leri takiben gece boyunca meydana gelebilir.Tipik bir atak aşağıdakilere neden olabilir.

*30 dakikadan 1-2 saate kadar süren sağ üst karın ağrısı

*Kürek kemikleri arasındaki sırt ağrısı

*Sağ omuz altında ağrı.Bu ataklar geçmiş olsa bile enfeksi yona bağlı olarak ta aşağıdaki belirtiler gerçekleşebilir.

*Bulantı ve kusma

*Ateş ve titreme,gözde ve ciltte sararma

KOLESİSTİTİN DİYET  TEDAVİSİ

Enerji:Hastaların çoğunluğu şişman olduğu için hasta normal ağırlığına getirilmelidir.Hasta normal kiloda ise gereksinimi kadar enerji verilmelidir.

Yağ:Diyetin yağı enerjinin %20-25’i kadar olmalıdır.Genellikle obstrüksiyona bağlı gelişen akut atak oluştuğu zaman safra kesesi inaktif hale getirilmelidir.Bu da düşük yağlı bir diyetle

mümkün olur.Çünkü yağ safra kesesinin kasılmasına neden olur.İlk dönemlerde günde 20-30 gram yağ önerilir,hasta bunu tolere ettikçe sonraki günlerde bu miktar 50 grama kadar

çıkabilir.Çok daha düşük yağlı diyetlerin kullanılması da sakıncalı olabilir.Çünkü diyetin yağ miktarı çok azaldığında safra akımı uyarılamaz.

Protein:Normal sınırlarda,hastanın gereksinimi kadar verilmelidir.

Karbonhidrat:Düşük yağlı bir diyet olduğundan enerjinin büyük kısmı karbonhidratlardan sağlanmalıdır.Bu nedenle, diyetin karbonhidrat miktarı artırılmalıdır.

Bunların dışında,az ve sık beslenilmeli,konstipasyon varsa  diyet bol posalı olmalı,iltihabın giderilmesi için sıvı artırılmalı,gaz yapıcı besinlerden kaçınılmalı,et ile yapılan yemeklere yağ

eklenmemeli,yemekler yağda kızartılmadan ızgara,haşlama veya fırında pişirilmeli genelde koruyucu olarak kolesterolden zengin besinlerde sınırlandırılmalıdır.

 Hangi  Besinleri Yemekten  SAKINMALIYIZ ?

      Yumurta ve yumurtalı her türlü yiyecekler,

      Yağlı börek,çörek,pasta,kek,hamur tatlıları,

      Bütün yağlı yiyecekler,kızartmalar,kavurmalar,

      Kaymak,krema,çikolata,tahin,tahin helvası,

      Yağlı etler,yağlı balıklar,tavuğun yağlı kısmı(derisi)

      Sucuk,salam,sosis,pastırma

      Sakatatlar(karaciğer,beyin,böbrek vb)

      Gaz yapıcı yiyecekler(kuru baklagiller,kereviz,karnabahar,lahana gibi sebzeler

                                               Diyetisyen; A. Fadime KAYACI

                                                                                            

 

 

 

Ulusal Gazeteler
24 Şubat 2018 Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar