ENGEL OLMAYIN YETER!

8.12.2017

Nasuh Boztepe

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Herkesin bir günü, gündemi ve haftası, ülkelerin ve Dünya’ nın da bir günü, gündemi ve haftası vardır. Kimi rant için, kimi hatırlatma babındandır.

Bizde günler bitmez, bitse bile yenisini icat ederiz. Bu hafta da birkaç günü kutluyoruz.

Dünya AIDS günü, Dünya Engelliler Günü, Kadın Hakları Günü, Dünya Madenciler Günü, Dünya İnsan Hakları Günü, Mevlana Haftası, Vakıf Haftası, İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası gibi;

Daha önce engellilerle ilgili birkaç yazı yazmıştım.

“Hepimiz bir engelli adayıyız.”

“Engelli Kim? Engelsiz Antalya”

“Hiç engellilerin spor müsabakalarına gittiniz mi?”

Engelli acınacak kişi değildir. Her birimiz bir engelli adayı değil miyiz?

Antalya’ da 12.500 engelli vatandaş olduğunu biliyor musunuz?

Yeni sloganlarımız; “ENGEL OLMAYIN YETER!”

Beyin engelliden, ideolojik körlükten korkun.

Engeller aşmak için vardır.

Herkesin yapacağı bir şey vardır.

Mutluluk sorunsuz bir yaşam değil, onlarla başa çıkma yeteneğidir.

 Başkalarının mutluluğundan kendine pay çıkaran insan en mutlu insandır.

Başarı istediğini elde etmektir. Mutluluk ise elde ettiğini sevmek ve yetinmektir.

Engelli insanların hem kendi engelleriyle, hem de diğer insanların koyduğu engellerle ettiği mücadele insanlığın mücadelesidir. Mesela;

Engellilere ayrılan otoparka veya yaya yoluna araç park eden kişiye ne denir?

Halen Döşemealtı Çıplaklı’ da Antalya Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezinde altı yüzün üzerinde engelli öğrencimiz vardır. Bunlarla ilgili çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bize en büyük desteği veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL ve eşi Ebru TÜREL’ ede teşekkür ederim.

Yeni üç tane mola evi açılmıştır. Ebeveyn engelli çocuğunu belirli sürelerle buraya bırakacak, ihtiyaçlarını görüp daha sonra gelip alacaktır.

Ayrıca geçtiğimiz yaz engellilerle ilgili engelli plaj açılmıştı.

Yasa koyucular çok güzel yasalar koyuyorlar, ancak denetlemeler eksik veya yanlı oluyor. 

Elli kişiden fazla çalışanı olan firmalar %3 engelli çalıştırmak zorundadır. Ancak birçok işyeri engelli çalıştırmamakta, ücretini yatırmaktadır.

Mesele engellileri ortak yaşama dâhil etmektir.

Devlet çalışamayacak durumdaki engelliye bir asgari ücret maaş ödemektedir. Ayrıca engelli kendi ihtiyacını göremeyecek seviye de ise bakıcısına da asgari ücret maaş ödenmektedir.

Halen Büyükşehir Engelli Eğitim Rehabilitasyon Merkezinde engellileri topluma kazandırma projeleri de uygulanmaktadır. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ nde genç iş adamları ile protokoller yapılmıştır.

ANELSAN firmasının küçük ince hortumlarını engelli birisi ölçüyor, birisi kesiyor, diğeri sarıyor, biri bantlıyor, bir diğeri ise sarıp ambalajlıyor.

OSMANLI KAHVECİSİ’ nde küçük hediyelik cam şişeleri biri sıralayıp şişeyi açıyor, öteki kahveleri koyuyor, diğeri şişeyi kapatıp kutuya koyuyor.

Mutfağımızda altı engelli çalışıyor. Birisi masaları siliyor, birisi sürahileri, diğeri bardakları, bir diğeri de tuzluk ve peçeteleri koyuyor. Bir diğeri ise yerleri temizliyor.

Bütün kişi ve kurumlara özellikle teşekkür ediyorum.

Engellilerimizin hepside işlerini büyük bir zevkle, titizlikle, disiplinle ve heyecanla yapmaktadırlar. İşe yaradığını görmek ve hissettirmek mutluluğunu yaşıyorlar.

Antalya Film Festivali hediyelerinin burada yapıldığını biliyor musunuz?

Engellilerimizin mehteri ve korosu var. Çok güzel de resimler yapıyorlar.

Turizm işverenlerimizden de engellilere katkı bekliyoruz. Her otele bu resimlerin asılması bir yasanında yerine getirilişi olacaktır.

Sayın Erkan YAĞCI, Sayın Osman AYIK, Sayın Yusuf Hacı SÜLEYMAN, Sayın Yeliz Gül EGE sizlerden yardım ve destek istiyoruz. İnanıyorum ki sizde kurumlarınızla katkıda bulunacaksınız.

Engelliler Günü dolayısıyla engellilere cam piramitte Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL bir öğle yemeği vermiştir. Yemeğe Sayın İl Valisi Münir KARALOĞLU, Antalya Milletvekili Mustafa KÖSE, idari ve mülki erkan ile çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Sayın KÖSE engellerin köprüler kurularak aşılabileceğini belirtti.

Engelsiz ülke, engelsiz hayat bütün toplumun ortak sorumluluğudur.  Belirli bir yaşın üzerindeki kişiler de zamanla fiziksel engelli durumuna düşebilmektedir.

Bu görev bütün topluma ait bir görevdir. Sosyal sorumluluk ve hayır yapmak sadece para vermekten ibaret değildir. Herkes engellilere, yaşlılara, yardıma muhtaç insanlara ne kadar zaman verdiğine de bir bakmalıdır.

Hayatta en büyük engel, gönül engelidir. Hoşgörüsüzlük, sevgisizlik, öfke, nefret, aşırı hırs, kıskançlık, peşin hükümlü olma, hem insanın kendi hayatını, hem aile ve toplum hayatını olumsuz etkileyen büyük engellerdir.

Fiziksel ve zihinsel engelli insanlar ise birçoğumuzdan daha güçlü, bizlere sevgiyi, sabrı öğreten kişilerdir. Bu sebepten onlara aslında çok şey borçlu olduğumuzu bilmeliyiz.

Güzel bir toplantıydı. Teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla…

NOT: Ayla filmini görmeyenlerin mutlaka gidip görmelerini tavsiye ederim.

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar