ÇOCUKLAR VE HAYALLER HAYAL HER YAŞTA GÜZEL VE ÖNEMLİDİR

10.11.2017

Nasuh Boztepe

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Yıllar önceydi. Dava adamı bir kardeşimizle yokluklar içerisinde güzel çalışmalar yaptık. İslam, hayat nizamımızdı.

Arkadaşım okulu bitirince bir kamu kurumunda çalışmaya başladı. Aynı heyecanı devam ediyordu. Evlendi, çocukları oldu. Mütevazı bir Anadolu çocuğuydu.  Talebelik yıllarındaki zeytin, peynir ve ekmek yemek, sedirde oturmak, yer yatağında yatmak lüksü devam ediyordu.

Bir müddet sonra STK’ lar dan tanıdığı bir dost sayesinde şube müdürü, sonra başka bir kurumda İl Müdürü oldu.

Çocukları dünyayı yeni tanıyorlardı. Bizim eve geldikleri zaman evdeki televizyonu gördüler. Tuvalette tuvalet kâğıdı vardı.

-           Nasuh amca, bu kâğıdı kullanamazsınız. Kur-an’ ı Kerim kâğıda yazıldı. Cehennemde yanacaksınız. Televizyonda şeytan var, günah. Bunu hemen atın, seyretmeyin. Cehenneme gidersiniz. Tuvalet kâğıdı da, televizyonda haram, haram. Tamam mı Nasuh amca?

Evet, daha sonra arkadaşın hali vakti yerine geldi. Evinde yumuşak kaliteli tuvalet kâğıdı vardı. Televizyon ise iki tane idi. Bende onlara her gittiğimde takılırdım. “Bunları kullanmayın. Cehenneme gidecek ve yanacaksınız.”diye söylüyordum.

-           “Ama Nasuh amca kâğıt temizlik değil mi? Televizyonda her şeyi seyretmiyor muyuz?  Sonra, bak herkes kullanıyor. Biz de onun için kullanıyoruz” diyordu.  Bir şey sende varsa helal yoksa haram. Ne kadar yanlış bir yaklaşım ve öğretim tarzı?

Geçen gün bir hocaya soruyorlar. Kasko haram mı, helal mi?

O da soruya cevap veriyor. “Bu soruyu hangi cemaat soruyor?”

“Efendim, falanca cemaat.”

Hoca diyor ki; “Onlar sigorta şirketi kuruncaya kadar bu haramdır. Sigorta şirketi kurdukları zaman ise helal olur.” diyor.

Değerli dostlar,

 Allah’ ın koyduğu yasakları, helal ve haramları kendi menfaatinize göre değiştirirseniz, hangi Müslümanlıktan bahsedebilirsiniz ki?

O çocuk şimdi ne mi oldu? Milletvekili…

NEYİN BAYRAMI

Evvelsi günü akşamı torunlarımdaydım. Kapı çaldı. Açtım 3 tane maskeli kız çocuğu. Büyük torunum koşarak geldi ve lafa girdi;

-          “Dede, bugün cadılar bayramıymış. Okulda söylediler. Gelenlere şeker vereceğiz.” dedi.

Şeker kutusundan gelenlere şeker verdi.

Torunlarıma, “Kızım Cadılar bayramı, Noel bayramı bizim inancımız ve kültürümüzde yoktur. Bizim iki bayramımız vardır. Birincisi dini bayramlarımız; Kurban ve Ramazan bayramıdır. Diğeri Milli bayramlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı, 15 Temmuz Demokrasi Bayramı, 30 Ağustos Zafer bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır. Başka bayramımız yoktur.”

Maalesef gelen çocuklarda muhafazakâr, mütedeyyin aile çocuklarıydı üzüldüm. Çocuklar küçükken eğitilir. Bu hep söylenir ve yazılır. Doğrudur.

EN BÜYÜK BAŞKAN, BİZİM BAŞKAN.

Büyük torunum Elifnaz, ortanca torunum Gökçe’ ye okuldaki seçimleri anlatıyordu. Kulak misafiri oldum. Önce sınıf başkanı, sonra ilkokul başkanı, en sonra da okul başkanı seçilecekmiş.

Kendi sınıfında 24 öğrenci varmış. 14’ ü erkek çocukmuş. Bir kişi iki kişiye isterse rey verebilirmiş. Erkek çocuklar hepsi bir erkeğe rey vermiş. 14 reyi var. Kız çocuklar erkeklere rey vermemiş. Kendi aralarında paylaşmışlar. Kızlarda en fazla reyi Elif almış, 8 rey. “Erkekler bölücülük yaptı. Hep kendilerine rey verdi. Bizlere, kızlara rey vermedi.” diyorlardı.

İlkokul ve ortaöğretim okulu başkanlıkları için adaylar sanki parti mitingi gibi hazırlık yapıyorlar. Afişler, sloganlar ve vaatler çok müthiş.

-       Teneffüsler 20 dakika olacak.

-       Messi’ yi, Ronaldo’ yu ve Arda’ yı okula getireceğim.

-       Milli takımın her maçına sizi götüreceğim.

-       Kantinde dondurma sattıracağım.

-       Kantinde kola, gazoz serbest olacak.

-       Haftada 3 gün tatil olacak.

-       Okula oyun oynamaya geleceğiz, ders yok.

-       Okulun açılışını cumhurbaşkanına yaptıracağım.

-       Herkes istediğini giyebilecek.

-       Üniversite imtihanını kaldıracağım.

-       Herkes istediği sporu yapacak.

-       Herkes istediği müzik aletini çalacak, dinleyebilecek.

-       Herkes istediği öğretmeni seçecek. Okul müdürünü biz seçeceğiz.

-       Justin BİEBER’ i okula getireceğim.

Vaatler müthiş. Hayaller süper. Çocukluk gibi var mı?

Keşke, çocukluğumuza geri dönebilsek!!!

 Kalın Sağlıcakla…

 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar