BİTKİ ÇAYLARI

26.10.2017

Gözde Sultan Şahinoğlu

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Soğuyan havalarda bitki çaylarının tüketimi de artış göstermektedir. Bitkilerin olumlu etkilerinin yanı sıra tüketim miktarları ve kimin hangi çayı tüketmesi gerektiği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bitki çayları çok masum görünseler de bilinçsiz kullanımları, tüketim dozunun artması veya bazen kullanılan ilaçlarla etkileşime girmeleri vücutta istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca açıkta satılan bitki çaylarında birikmiş tarım ilacı kalıntısı, aflatoksin, ağır metaller veya hayvansal atıkların olabilmesi riskine karşı daha dikkatli olmak gerekir.

Genel olarak bitki çayları ve özelliklerine bakacak olursak,

Yeşil çay en çok tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle metabolizmayı hızlandırıcı, sindirim sistemini düzenleyici etkisinden dolayı hemen hemen herkesin gün içinde tükettiği bir çaydır. Her ne kadar olumlu etkileri olsa da günde 2 fincandan fazla tüketmemek gerekir. Özellikle tansiyon hastaları, kemoterapi tedavisi alanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar yeşil çay tüketmemelidirler.

Beyaz çayda yeşil çay gibi kalp damar sağlığı üzerinde, metabolizma hızı üzerinde, kan şekeri üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ancak yeşil çayı tüketmemesi önerilen grubun aynı şekilde beyaz çayı da tüketmemesi gerekmektedir. Günlük tüketimi de 2 fincanı geçmemelidir.

Kiraz sapı çayı, son zamanların zayıflatıcı çayları arasında sıkça adını duyurmaktadır. Kiraz sapı çayı özellikle ödem attırıcı özelliği ile bilinir. Antioksidandır, idrar söktürücü özelliği ile böbrek rahatsızlıklarında fayda sağlayabilir. Günde 2 fincanı geçmemek koşulu ile tüketilebilir. Ancak  emzirenlerde, kemoterapi alanlarda, kan sulandırıcı ilaç kullananlar kullanımı önerilmemektedir.

Papatya çayı yatıştırıcı, sakinleştirici özelliği ile tercih edilen bir bitki çayıdır. Papatya çayı alerjik özelliklere sahip olduğundan yine özellikle gebelerde ve çocuklarda tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar