BAYKAL’IN ÖLÜM HABERİ

18.10.2017

Şevket Başıbüyük

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Bu satırların kaleme alındığı anlarda son dakika haberleri Deniz Baykal’ın beyin ölümünün gerçekleştiğini haber veriyordu.

Bazı haber kaynakları da bu haberi yalanlıyordu.

“Ölüm haberleri hiç yalan olur mu” derdi rahmetlik nenem.

Ölüm, tüm soğuk yüzü ile zaman ve mekân tanımadan her insanın/canlının ensesinden her an kendini hissettirir ama insanlar buna inanmak istemezler…

Varsın insanlar günde bilmem kaç insanın ölümüne şahit oldukları halde kendisinden uzak bilsinler ölümü…

Ölüm her insana şah damarından daha yıkın durur.

Ama hiç biri ibret alıp da kendine çekidüzen vermezler.

İnsanlar ölüm karşısında kendilerine çekidüzen vereceklerine, dünyanın gidişatına çekidüzen vermekle meşgul olurlar…

Yazımızın konusu Deniz Baykal olunca…

Asıl mesleği avukat olan Baykal, siyasetçilerimizin renkli simalarından birisi.

 1995-1996 yılları arasında Başbakan yardımcılığı görevini yürüten Baykal, 1992-Şubat 1995, Eylül 1995-1999 ve 2000-2010 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yapmıştır. 2002-2010 yılları arasında Ana muhalefet partisi lideri olmuştur.

20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğdu yani şimdi 79 yaşındadır.

79, çok mu?

Biyolojik yaşı kimisine göre kabarık görünse de sporcu idi dinçti Sayın Baykal.

Her ne kadar FETÖ’nün tuzağı ile, bilmem nasıl bir kasetle itibarsızlaştırıldıysa da benim nazarımda Baykal ağır oturaklı bir siyasetçi idi. En azından Kılıçdaroğlu’ndan çok çok daha iyi idi.

Baykal’ın siyasi bir geçmişi tecrübesi ve deneyimleri vardı hiç olmazsa…

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktorasını tamamladı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde, Colombia ile Berkeley Üniversiteleri’nde iki yıl çalışmaları oldu.

1973-1980 ve 12 Eylülden sonra 1987-1999 yılları arasında parlamentoda milletvekilliği yaptı. Maliye Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Dışişleri ve Başbakan Yardımcılığı gibi önemli görevleri üstlendi.

Aynı zamanda kendince bedeller de ödedi Sayın Baykal. Örneğin; 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde gözetim altında tutuldu.

Daha sonra sırasıyla; Cumhuriyet Halk Partisi’nde Gurup Başkan Vekilliği ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu. 1992-1999 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı yaptı. 17 ay aradan sonra, 30 Eylül 2000 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

Sayın Baykal’ın siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri de bulunmaktadır.

Hayat bu ya; buraya kadar, dünya hayatını şaşalı bir kimlikle yaşadı ve arkasından iki çocuk bırakarak beyin ölümüne terk edildi.

Bu saatten sonra kalkar en büyük hayali olan Cumhurbaşkanlığı adaylığını kor mu, bilmem, Allah bilir.

Kalkar yeniden sağlığına kavuşur mu; onu da Allah bilir.

Bir gerçek var ki Sayın Baykal şimdi ölüm eğiğinde Allah’ın takdiri ile baş başa ve her şeyden çok dualarımıza muhtaçtır, Allah kendisi için en hayırlısını versin.

Üçüncü ameliyatın ardından sağlık durumu kritik bir aşamaya gelen Deniz Baykal elbette ki henüz ölmedi ama ölüm haberleri yalan olur mu?

 

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar