HUZURUN KAYNAĞI AİLE

29.6.2017

Altun Özmeşe

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

 

Selamün aleyküm Hakk’a gönül veren, Hak yolda yürüyen din kardeşlerim!

Kâinatın Efendisi, Âlemlerin Sultanı olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’e salat ve selam olsun. Yüce Rabbimiz yaşadığımız bu âlemi ve içinde var ettiği her şeyi insan için, onun mutlu ve huzurlu olması için yaratmıştır. Cenab-ı Hakk vahdaniyeti kendisine münhasır kılmış, bütün mahlûkatı çift olarak halk etmiştir. Hiç şüphesiz ki, eşref-i mahlûkat olan insanda fıtrî olan muhabbet, ilahi aşka yükselmenin ilk kademesini teşkil eder. İnsan neslinin temiz ve mübarek bir şekilde devamı için aile hayatını zaruri kılmış ve nikâhı emretmiştir.

İlk yuva cennette kurulmuştur. Hz. Âdem (a.s) ile Hz. Havva validemizin evlilikleri cennette olmuştur. Bu sebeple Allah için yapılan evlilikte, cennetten bir tat vardır. Nikâh ile iki yabancı kişinin kaynaşmasında, akıllara durgunluk verecek dersler vardır. İki yabancı gencin, Allah’ın aralarına lütfettiği muhabbet ve merhametle birbirlerine gönüllerini bağlaması üzerinde tefekkür edilecek kutsi bir derstir.

Cenab-ı Hak, nikâhı Ümmet-i Muhammed üzerine bereket eylemiş; kitap ve sünnet gölgesi altındaki bir izdivacı dünya ve ahiret saadeti kılmıştır. İnsanın en huzurlu olduğu yer ise ailesinin yanıdır. Çünkü aile karşılıksız sevgi ve görgünün, örf ve adetlerin yalın biçimde öğrenildiği, hayata ilişkin en önemli kodların yüklenildiği yerdir. Aile bir toplumun en küçük birimi ve temel taşıdır. İnsanın meydana gelişi, olgunlaşması ve sağlıklı nesillerin oluşması ancak aile ile mümkündür. Ancak sağlıklı ve sağlam bir toplumun varlığı, birbirini seven, hoş gören, saygı duyan, kederleri ve sevinçleri paylaşan ailelerin var olmasıyla sağlam temeller inşa edilebilir. Yuva, Allah-u Teâlâ’nın kullarına sunduğu büyük emanetlerden biridir. Din ve dünya hayatı yuva ile güzel ve düzenli olur. Bekâr insan noksandır. Yuva herkese hayır getiren mübarek, mahrem ve şerefli bir emanettir.

Aile, milli ve manevi değerlerin öğretildiği ilk noktadır. Ailenin korunması, dini hayatımızın devamlılığın sağlanmasında, bireysel ve toplumsal huzurun temini için son derece önemlidir. Huzuru olmayan bireylerden sağlıklı bir aile, dolayısıyla bir toplum olmaz. Kur’an-ı Kerim bu konuda bizlere şöyle der: "Kendileriyle huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."  (Rum/21)

Peygamberimiz (s.a.v) aile hayatına her zaman önem vermiş ve bizler için çok güzel örnekler bırakmıştır. Peygamber Efendimiz aile hayatında sabrı, güler yüzü, tatlı dili, hoşgörüyü, sevgi ve saygıyı, merhameti, nezaketi ve adaleti ön planda tutmuştur. “Aile, kötülerin barınmadığı en muhteşem ve sağlam kaledir.” (Andrew Wilson)

Eş seçimine gösterilecek özen, kişilerin mutluluğu kadar aile kurumunun sürekliliği ve sağlamlığı bakımından da önemlidir. Ailede biz kavramı hâkim olmalı; hepimiz birimiz, birimiz hepimiz sözü doğrultusunda hareket edildiğinde bireylerin benliklerinden/ bencilliklerinden sıyrılarak 'biz bilincini' oluştururlar. Ailede huzurun temel iksiri sevgidir. Bu sevginin daha da değer kazanması için sevginizi içinizden değil dışınızdan, kendinize değil karşınızdakine söylemeniz aile saadetine canlılık katacaktır.

“Sevgi; acıyı tatlıya, toprağı altına, hastalığı şifaya, zindanı saraya, belayı nimete, kahrı rahmete dönüştürür. Demiri yumuşatan, taşı eriten hep sevgidir.” (Mevlana)

Değerli din kardeşlerim, Görülen, bilinen, duyulan o ki aile huzur ve mutluluk için helal dairesinde sevgi ve saygı çerçevesinde kurulan yuvalar dünyada ve ukbada kurtuluşumuza vesiledir. Rabbimiz Ümmet-i Muhammed’e saadet nasip etsin. Gençlerimizi, cennetti âlâ'ya taşıyacak salih eşler nasip etsin. Hayırlı evlat ihsan etsin. Helal daireyi keyfe kâfi getirsin. Hanelerimize sevgi, şefkat, merhamet pınarlarından yıkanmak nasip etsin. Âmin, âmin, âmin Velhamdulillahi Rabbilalemin. Emanetin sahibine emanetsiniz.

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar