HAYATIMIZIN TUŞLARI

29.5.2017

Mehmet Yıldız

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

   Tuşların hayatımızda ki yerini hiç düşündünüz mü? Belki hayatımızda en değerli olan araçlardan biridir.

   Hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını düşündünüz mü? Eşyalarımızın ve araçlarımızın çalışmasını tuşların sağladığı gibi.

   En büyük icatların, en karmaşık sistemlerin bile bir tuş olmadan çalışamayacağını düşündünüz mü? İstediği kadar şahane olursa olsun bir icat, bir makine; tuşlar olmadan bir hiçtir.

   Tuşu olmadan bir araç nasıl çalışabilir veya çalışsa da o araca hep çalışırken ihtiyacımız olacak mı? Hayır olmayacak. Çünkü hayatımızda kullandığımız araçlar veya makineler hep açık kalamaz. Kapama tuşları olmalıdır. Veya işlevleri açısından değiştirme tuşları olmalıdır.

   Bilgisayarın klavyesinde ki tuşlar olmadan klavyeyi nasıl kullanabilirdik ki. Evlerimizde kullandığımız çamaşır, bulaşık makinelerinin veya televizyonların tuşu olmadan nasıl kullanabilirdik ki. Her anımızda yanımızdan hiç ayıramadığımız telefonlarımızın tuşu olmadan nasıl kullanabilirdik ki. -Burada dokunmatik telefonları sorabilirsiniz. Fakat dokunmatiklerde bu konu itibari ile tuşlar arasına giriyor.- Evet, tuşlu araçlara daha birçok örneği siz kendiniz verebilirsiniz. Burada önemli olan tuşların hayatımızda ki yerini anlayabilmemiz. Biliyorum, daha önce böyle bir şey düşünmemiştiniz. Lakin şuan artık düşünüyorsunuz. İlk başta çok saçma gelse de düşündükçe gerçekten de öyle olduğunu ve mantıklı bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. Yazının sonunu merak ederek ve tuşların önemini düşünerek okumaya devam ediyorsunuz. İlk okumanızda sonu “Bu muydu?” diyebilirsiniz. Fakat üzerinde düşündükçe, üzerinde tahlil yaptıkça hayatınız açısından ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

   Klavyeler için, kumandalar için, makineler için kısacası araçlar için tuş nasıl bir önem arz ediyorsa; insanların hayatına da bu denli etki eden ve önemli olan tuşlar vardır. Herkesin hayatında ki tuşları farklı olduğu için aynı soruyu herkese yönelttiğimizde aynı cevabı alamayabiliriz. Fakat burada önemli olan herkesin kendi hayatının tuşlarını bulması ve bu tuşları doğru kullanmasıdır. Bunu da kişinin kendisi başarmalıdır. Oyunun kurallarını biz belirleyemeyiz lakin oyunun kurallarını çok iyi bilir ve kullanır isek oyunu kazanabiliriz. İşte, tuşlar da böyle. Hayatımızın tuşlarını değiştiremeyiz fakat bu tuşları bilirsek ve tuşları doğru kullanırsak kazanan, başaran biz oluruz. Eminim ki hayatımızda ki tuşları merak ediyorsunuzdur. Farklı, saçma veya zor bir şeyler bekliyorsunuz. Ama hemen belirteyim ki hiç de düşündüğünüz gibi değil. Çok sade ve basit tuşlar…

   Hayatımızda ki tuşlara örnek verelim. Hayallerimiz ve hedeflerimiz… Kişiden kişiye farklılık gösterse de burada sadece bir tanesinden bahsedeceğiz. Belki de yazarın hayatının tuşlarıdır. Evet, her neyse. Hayatında, hayal ve hedefin tuş olduğu birisini örnek verecek olursak. Bu kişi ilk başta hayatının tuşlarını iyice kavrayabilmeli. Sonra ise bu tuşları nasıl kullanacağını ve ne zaman basması gerektiğini bilmeli. Sadece bilmekle de kalmayıp birazcık cesaretle harekete geçirmelidir. İşte tüm olay bu. Fakat herkesin kendine özgü tuşları olduğu için ve bu tuşların nasıl kullanılacağı farklı olduğu için bu konuda fazla bir şey söylemeye gerek yoktur. Oyunu kurallarına göre oynayıp kazanmak gerek. “İstisnalar kaideyi bozmaz.” Sözünü de unutmayalım. Çünkü kuralların dışına çıkınca oyun bitmiş olmaz. Tam aksine gerektiği yerde ve dozunda kuralların dışına çıkmak; oyuna aksiyon katar. Yani oyunu daha eğlenceli hale getirir. Binaenaleyh; hayatımızın tuşlarını doğru kullandığımız takdirde, hayattan daha da verim alabiliriz ve daha mutlu yaşayabiliriz. Tıpkı makinelerin tuşlarını iyi kullanıp, fazla zarar vermeden kullandığımız zaman daha da verim aldığımız gibi.

   Eğer hayatımızın tuşlarını doğru kullanarak mutlu yaşamayı değil de bu tuşları değiştirmeye kalkarsak mutlu olamayacağımızı unutmamalıyız. Bu; klavyenin tuşlarını piyanonun tuşları ile değiştirmeye benzer. Böyle bir şeyin ne kadar faydalı olduğunu da siz düşünün.

   Hayatınızın tuşları çok uzak da değil. Sadece hayatınızda… Bunu bulabilmek de sizin kendinizi ve hayatınızı ne kadar tanıdığınıza bağlı olsa gerek. .. 

 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar