BİR BAHARDIR GENÇLİK

18.5.2017

Altun Özmeşe

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Selamün aleyküm değerli din kardeşlerim, Bildiğiniz gibi bu hayata merhaba deyip, hayatımızdan belli bir zaman geçtikten sonra ölümle karşı karşıya geliyoruz. Bu, Yüce Rabbimizin koymuş olduğu kanundur. Her canlı doğup, gençlik ve yaşlılık hayatını yaşadıktan sonra dünyadan ayrılıyor. Bazen hayat yaşlılığa varmadan gençlikte de son bulabiliyor. Bu sebeple ne zaman ayrılacağımızı bilmediğimiz bu dünya hayatında Yaradan’ın razı olacağı bir hayatı Kur’an reçetesiyle yakalamamız mümkün olacak. İnsan hayatının en verimli çağı gençliktir. Her şeyin tadının en güzel alındığı, her zorluğun üstesinden gelebilme gücünün en üst seviyede olduğu, renklerin göze daha da canlı gözüktüğü zaman dilimidir. Gençliğinin idrakinde olup güzel işler yapan insanlar bahtiyardır; gençliğini nefs ve şeytanın tuzaklarına düşenler ise hüsrana uğramış, üzüntü içerisinde olan insanlardır. Bu sebeple gençlik, Allah katında kullar nazarında ömür sermayesinin en kıymetli zaman dilimidir. Gençler meyve vermeye hazırlanan bir ağaç gibidir. İlgi gösterilse en güzel meyve verme imkânı vardır. Manevi hayatlarının gelişmesinde ilk başta vermemiz gereken en önemli sorumlulukların başında inanç gelmektedir. Bu manada Allah’ı, peygamberimizi, kitabımızı ve dinimizi tanımanın kalbe yerleştireceği çağ gençlik çağıdır. Gençlerimize kazandıracağımız en önemli kazancın başında iman ve inanç hususları gelmektedir. İbadet, taâtle geçen bir gençlik ebedi cennet kapılarını açacaktır insana.

Yüce İslam davasını öncelikle gençler omuzlamıştır, rahmet peygamberi onları gençliğin tehlikelerine karşı uyararak sağlam bir Müslüman gençlik oluşturmaya çalışmıştır.  Sevgili peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde. “Yedi sınıf insan vardır ki, Yüce Allah hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşının gölgesinde gölgelendirecektir. Bu yedi sınıftan biride Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen gençtir” buyurmuştur. (Buhari)

Gencin ibadeti, namazı, niyazı âleme ışık saçan bir güneşse; ileriki yaşlarda yaptığı bu ibadetler bir mum ışığı misali gibidir. Ona göre bir kere daha düşünmemiz gerekmektedir.  “Allah (c.c) bu dünya hayatı bir eğlenceden ve bir oyundan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise şüphe yok ki, gerçek hayatın ta kendisidir. Bunu bilmiş olsalardı” buyurmaktadır. (Ankebut 64)

Evet din kardeşlerim, hiç şüphe yok ki bizdeki bu gençlik gidecek. Bize verilen bu emaneti Hâk yolunda sarf ettiğimizde ebedi bir gençlik vereceğini Yaratıcımız vaad ediyor. Ölümün insanları ne zaman kucaklayacağı belli olmayan şu dünyada, hayatımızın baharı olan gençliğimizi en verimli bir şekilde geçirmeyi Rabbimiz nasip etsin.

“Yüce Rabbimiz! İmanlı, İrfanlı, güzel ahlaklı, milletine bağlı, geçmişten almış olduğu enerjisini geleceğe aktarabilen gençler yetiştirebilmeyi cümlemize nasip etsin. Hayırlı gelecekler nasip etsin.” Ahiret gününde Peygamberimizin razı olacağı, bilhassa gençliğini velhasıl tüm ömrünü İslam şuuruyla geçirmiş ümmet bilinciyle yaşayacağımız bir hayat nasip etsin. Âmin, âmin, âmin… Emanetin sahibine emanetsiniz.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar