HAVALAR ISINIRKEN ALDIĞINIZ SIVI KALORİLERE DİKKAT !

18.5.2017

Gözde Sultan Şahinoğlu

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Gün içerisinde aldığımız kalorinin büyük bir yüzdesini tükettiğimiz sıvı içeceklerden alıyoruz. Farketmeden tüketilen bu kaloriler de vücutta kilo artışına sebep olmaktadır.

Sıvı kalorilerin başında Türk milletinin en çok tükettiği içecek çay gelmektedir. Çay kalorisiz bir içecek olmasına rağmen genelde şeker atılarak tüketilmesi çayı sıvı kaloriler listesinde yer aldırmaktadır. Çayın şekersiz olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Restoranlar da veya kafelerde tüketilen popüler kahvelerde yüksek enerji içermektedir. Hazır olarak sunulan kahveler yaklaşık 500 kalori içermektedir. Bu durumda dışarıda ki kahve tercihinizi filtre kahve, sade türk kahvesi gibi seçeneklerden yana kullanarak kahveden gelecek boş enerjiyi almamış olacaksınız.

Maden suları mineral içeriği yüksek içeceklerdir. Maden suyundan mineralle birlikte kalori almamak için sade maden sularını tercih etmeniz gerekmektedir. Aromalı maden sularının kalorisi yaklaşık 1 meyve kadardır. Sade tüketmekte zorlanıyorsanız limon dilimleri veya taze meyveleri sonradan kendiniz içerisine ilave ederek tüketebilirsiniz.

Meyve suları da sık tüketilen kalorili sıvılar arasındadır. Hazır meyve suları katkı maddeleri içeriğinden dolayı önerilmezken evde hazırlanan taze meyve sularının da sağlıklı olmasının yanı sıra kalori içeriği yüksek değerlere çıkmaktadır. 1 bardak meyve suyu elde etmek için birden fazla meyve kullanıldığından içeceğin kalorisi bir meyvenin yaklaşık 3 katına çıkmaktadır.  Aynı zamanda meyveyi sıkmadan taze tüketmek tokluk süresinin uzamasına da katkı sağlamaktadır.

Yazın gelmesiyle tüketimi artan kalorili diğer bir içeceğimiz limonata. Limonata hazırlanırken içerisine ilave edilen şeker limonatanın kalorisini arttırmaktadır. Limonatanızı şekersiz veya kalorisiz tatlandırıcılarla hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Temel ihtiyacımız, kalori içeriği de olmayan içecek su dur. Gün içerisinde 2- 2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.  Özellikle sıcak havaların gelmesiyle birlikte vücudumuzun suya olan ihtiyacı da artış göstermektedir.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar