ABD’DEN DOST OLUNUR MU?

17.5.2017

Şevket Başıbüyük

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız.

Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok. Özelikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir.

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan/ABD Beyaz Saray’daki konuşması…)

 

Ve tüm dünyanın merakla beklediği, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın görüşmesi Beyaz Saray’da gerçekleşti…

Hatırlatacak olursak ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk görüşmesi idi bu.

Beyaz Saray’da bütün dünyanın merakla izlediği bu tarihi kritik görüşmede hiç de Kılıçdaroğlu’nun görüşmeden öncesi yorumladığı gibi olmadı.

Daha doğrusu hiç kimsenin bir gün öncesi yorumladığı gibi çıkmadı bu buluşma…

Kılıçdaroğlu ve diğer felaket tellallarının söylediklerinin tam tersi Trump, Erdoğan’ı kapıda karşıladı.

20 Mart 2017’da, yine Beyaz Saray’da Almanya Başbakanı Angela Merkel’e karşı takındığı tavırlarının tam tersine bizim Cumhurbaşkanımızla defaten tokalaşıp nerdeyse eğilip elini öpecekti Trump

İkili görüşme öncesi birlikte basın mensuplarına poz veren iki liderin basın mensuplarına yaptıkları açıklamaları dikkat çekiciydi…

“Erdoğan’ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” cümlesiyle başlan Trump’un konuşması taa Kore Savaşı yıllarına götürdü bizi.

Mangal yürekli Anadolu insanımızın cesaretinden bahseden ABD Başkanı Donald Trump; “Onların muhteşem cesaretlerine baktık. Kore Savaşı’ndaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk Askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmiştir ve dünyanın en iyi askerlerinden olduğunu söylemişti. Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” şeklindeki kısa ve öz konuşmasıyla Kılıçdaroğlu ve avanelerinin beklentilerinin tam tersi; “Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz” dedi.

Tüm dünya Müslümanlarının hayran kaldığı ve şer güçlerin hasmı olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın konuşmasına gelince…

“Bir kez daha Sayın Trump’ı seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı kutluyorum” cümlesiyle asık suratlı duran Trump’ın çehresini önce değiştirdi.

Sonra; “Bölgemizin içinden geçtiği çalkantılı dönemde, iki ülkenin göstereceği ilişki her zamankinden daha önem kazanmıştır” cümlesiyle de Trump’ın dikkatlerini üzerine çekti…

Trump bildiğiniz Trump, hal hareketlerini, duruş ve davranışlarını az çok tahmin etmişsinizdir. İşte o bilindik haliyle pürdikkat dinlemeye koyuldu Erdoğan’ı: “Esasen ABD ile BM, NATO ve G20 gibi kilit kuruluşlarda yakın bir ilişki içerisindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu alanlar başta olmak üzere diyalogu arttırma kararındayız.”

Cumhurbaşkanımız konuştukça Trump’ın o buruşuk yüz mimikleri gevşedi yerini bir tebessüme terk ketti. “Beden dili” denilen kavramla özetleyecek olursak; acemi bir dünya lideri, tecrübeli bir dünya liderliğine namzet birinden bir şeyler öğrenme heyecanıyla dinliyor, dinledikçe hayran kalıyordu.

Bazılarına göre hadis olarak bilinen ancak güzel bir kelam-ı kibar olan “söz sihir” cümlesi müzicince Sayın Erdoğan konuşmasıyla Trump’ı büyülemişti bir kere…

 Kılıçdaroğlu’nun görüşmeden bir gün öncesi; “İçerde aslan dışarıda kedi…” şeklinde sarf ettiği cümlenin tam tersi Sayın Cumhurbaşkanımız, içerde olduğu gibi dışarıda da aslanlar gibi lafını esirgemeden mesajını net ve açıkça şu şekilde ifade ediyordu:

DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı koymalıyız. Bölgemizin geleceğinde teröre yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütlerinin muhatap alınması mutabakata uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin etnik yapısını değiştirmeye çalışanlara da müsaade etmemeliyiz.”

Eski ifadeyle; imdi; ABD bizimle dost olur mu?

El cevap: “Ayıdan post, ABD’den dost olmaz”

ABD ile dost olmaya olunmaz ancak…

İşte her şey o “Ancak” kelimesinden saklıdır ve onun şifreleri de zamanla çözülecektir.

ABD’nin bizimle dost olup olmayacağını zaman bize gösterecektir…

 

 

 

 

 

 

 

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar