KÖY ODALARINDAN CEP TELEFONLARINA

18.4.2017

HAKAN YAĞIZ BOZDEMİR

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Köy odaları sohbetlerini bilir misiniz? Çocukluğumdan geriye kalan neredeyse tek anı diyebilirim.Herkesin evinde televizyonun olmadığı dönemlerde bir çok kişininin büyükbabamların evine geldiği,siyah beyaz ekranlarda renkli bir yaşama dokunduğumuz günlerden bahsediyorum.

Şimdilerde dev ekranların karşısına geçip,mısırlarımızı alıp seyrettiğimiz filmler yoktu.Sohbet vardı,samimiyet vardı.Bir oda dolusu çocuğun yaşamına dokunan gülüşler vardı.

Gençlerin bir araya gelip,yaşlı amcaların nasihatlerini dinlediği,yaşama dair öğütler aldığı sohbet odaları vardı.

Neredeyse her akşam farklı bir evde toplanılarak yapılan sohbetlerin yerini şimdi sosyal hesaplarda çeşitli çeşitli isimlerle karşımıza çıkan sanal sohbetler aldı.

Sohbet etmek için bir araya geldiğimiz bütün yaşam alanlarımızda ellerimizden düşmeyen,cep telefonları,tabletler aldı götürdü bütün samimiyetimizi.

Çoğu kez sorguluyorum,eğer cep telefonları olmasaydı,sosyal hesaplarımız olmasaydı ne yapacaktık,nasıl vakit geçirecektik.

Artık bir araya geldiğimiz dostlarımızla dahi konuşamaz olduk.Saatlerce bir arada oturan fakat tek kelime dahi etmeyen insan kümeleri oluşturduk.

İletişim araçlarımız içerisinde o kadar çok değer varken,hepsini bir anda nasıl yitirdik,ne ara bu hale geldik anlamış değilim.

Mesela mektup yazmayı,tebrik kartı göndermeyi özledim.

Siz en son ne zaman mektup yazdınız,en son ne zaman bir dostunuza tebrik kartı gönderdiniz hatırlıyor musunuz?

Eskiden tebrik kartı fuarları olurdu.Heyecanla ve sabırsızlıkla açılacağı günü bekleyip,çeşit çeşit kartlardan seçip,dostlarıma,yakınlarıma gönderdiğim tebrik kartları yok artık.

Hiç unutmuyorum lise dönemimde yine bir tebrik kartı fuarına katılıp rengarenk zarflara umutlarımla,iyi dilek temennilerimle,onlarca tebrik kartı almıştım.

Eve dönüp tek tek yazmaya başladım.Zarflara yazdığım isimlerde dönemin Vali Yardımcısı Mehmet Cilacı,Öznur Çalık gibi isimler vardı.

Zil sesiyle birlikte kapıya koştuğumda karşılaştığım ve gelen kişi Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Cilacıydı.Şaşkınlığımla birlikte içeri davet ettiğimde,karşılaştığı manzara,masanın ve koltuğun üzerinde duran tebrik kartlarıydı.Eline alıp baktığı kart ise,kendi isminin yazılı olduğu tebrik kartıydı.Tebessümle açıp okuduktan sonra,göndermene gerek yok ben kendim alıyorum dediğinde yüzümdeki tebessüm,yazdığım temennilerden daha büyüktü.

Hala Malatya Milletvekili Sayın Öznur Çalık ile ne zaman bir araya gelsek,gönderdiğin tebrik kartlarını hala saklıyorum demesi sanırım yitirilmeyen en büyük manevi değerlerim arasında yer alıyor.

Kaçımız bu önemli geleneği devam ettiriyoruz diye soracak olursam,sanırım kimseden olumlu bir cevap alamayacağım.

Ben yine mektup yazmayı,tebrik kartı göndermeyi özledim.

Artık samimiyetsiz olarak dijital ortamlarda hazırlanmış tebrik kartları,e-mailler görmek istemiyorum.Eskiden olduğu gibi el yazısıyla yazılmış,küçükte olsa sevgi sözcüklerinin olduğu,elime alıp dokunabileceğim temenniler görmek istiyorum.

Farkındamısınız artık fotoğraf albümlerimiz de yok.Filmli fotoğraf makinalarıyla ölümsüzleştirdiğimiz,negatiflerini verip parlak kağıtlar üzerinde yaşama dönüşen fotoğraflarımızın yerini de tabletlerimize hapsettiğimiz fotoğraf arşivlerimiz aldı.

Belki de farkında olmadan ne çok şeyi yitirmişiz,ne çok şeyden vazgeçmişiz.

Hiç bir anın kıymetini bilememiş,hiç bir anımıza sahip çıkamamışız.

Köy odalarındaki sohbetlerimizi kafelere,tebrik kartlarımızı dijital görsellere,mektuplarımızı e-maillere,kendimizi de bir hiçliğe hapsetmişiz.

Yeniden yaşama dokunmak,samimi anılar biriktirmek mümkün değil mi? Bence hiç bir şey için geç değil.Hala bunları düşünüp,sizde benim gibi özlem duyuyorsanız yaklaşan Ramazan Bayramı sanırım en büyük fırsatımız olacaktır.

Hep birlikte bu bayramda sevdiklerimize,dostlarımıza,arkadaşlarımıza bir kucak dolusu temenniyle birlikte tebrik kartı gönderebiliriz.

Emin olun bu hem size,hem de temenninizin ulaştığı dostlarınıza yitirilmiş bir değeri yeniden hatırlatacak ve kazandıracaktır.

Bir gün herşey tamamen yitirildiğinde geride bıraktığımız güzel anılarımızın olması temennisiyle...

Ulusal Gazeteler
18 Ağustos 2017 Cuma 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar