BEDEN EĞİTİMİ, BEDENİN EĞİTİMİ

15.3.2017

Mehmet ILKIM

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

EGZERSİZ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Değerli okuyucular; bu yazımda sizlere egzersize başlamadan önce ve egzersiz anında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyorum. Hemen belirtmem gerekir ki, aşağıda maddeler halinde sıraladığım önemli noktaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde BESYO Öğretim Üyesi arkadaşım ve aynı zamanda hemşerimiz Doç. Dr. Mehmet Acet’in; sosyal medya üzerinden paylaşıma sunduğu bilgileri olduğu gibi sizlere aktarıyorum. Sayın Doç. Dr. Mehmet Acet hocamıza teşekkür ederken, çok değerli tespitlerini yine siz değerli okuyucularımıza aktarmaktan onur duyuyorum.

Beden eğitimi; bedensel, toplumsal ve ruhsal davranışları bir araya getirme, oluşturma ekibidir. Bu oluşumda beden eğitimi amaç değil, araç durumundadır. Büyük kas etkinlikleri aracılığıyla bedensel nitelikleri kazanarak oluşan bir sonuçtur. Kas etkinlikleri ile bireyin ruhsal ve toplumsal bütünlüğünü bozmadan, kişinin toplum yararına en iyi gelişimini gerçekleştirme eğitimidir.

Sağlıklı, güçlü, mutlu olmak; kişilik, karakter, ahlaki değerler kazanma, kültürleşme, toplumsallaşma ve vatandaş eğitimidir. Bireyin bedenen, fitren, ruhen gelişimini sağlamak, günlük yaşama ve iş yaşamının koşullarına hazırlamak, milli bilinç ve vatandaşlık duygularını kuvvetlendirmek amacıyla, yapılan düzenli ve metotlu çalışmaların tümüne birden beden eğitimi diyoruz.

İnsanı ruhen, fikren ve bedenen olgunlaştırıp geliştiren, en az yorgunluk vererek en çok fayda sağlayan Jimnastik; oyun ve spor faaliyetlerini içine alan bir bilimdir.

Hareket canlıların en belirgin özelliği olduğu için, yaşadığımız çağda kişinin; ruhen, bedenen ve fikren gelişiminin kuvvetli ve dayanıklı olması için beden eğitimi ve spora şiddetle ihtiyaç göz önünde tutulduğundan, spor bir devlet politikası haline getirilmeye çalışılmaktadır. Artık milletler savaşlarını spor yoluyla yapmaya başlamışlardır. Bir ülkenin adını duyurmada en önemli kavramlardan biri olan ekonomiden sonra spor gelmektedir.

Beden eğitim, faaliyetlerinin bünyede olduğu kadar, karakter üzerinde de yapıcı etkisi bulunmaktadır. Kişiye yaşama azmi ve mücadele kazandırır. Liderlik ve işbirliği yapma, arkadaşlık, yiğitlik, doğru ve güzeli takdir etme ve ayırt etme duygusunu geliştirir. Hoşgörü ve feragat sahibi yapar. Başkalarına, aileye, cemiyete, kanun ve nizamlara saygılı olmayı, hakkını ve şerefini ölüm pahasın dahi olsa korumayı bilen şahsiyet teşekkülünü sağlar.

EGZERSİZE, SPOR'A BASLAMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BAZI ÖNEMLİ NOKTALAR

1. Egzersize yemeklerden en az iki saat sonra başlayın.

2. Egzersize başlamadan önce mutlaka kaslarınızı ısıtın ve esnetin.

3. Egzersize ölçülü başlayıp, zamanla artırmak gereğini unutmayın.

4. Kendinizi aşırı yormayın, tatlı bir yorgunluk hissedene kadar egzersiz yapın.

5. Yorulduğunuz zaman egzersizi birden kesmeyin, hareketlerinizi yavaşlatıp bir süre sonra dinlenmeye geçin.

6. Vücudunuzda acı hissederseniz, egzersizi bırakmanız gerekir.

7. Yüzme, yürüyüş ve bisikletteki gibi zorlanmadan yapılan ritmik hareketler daha iyidir.

8. Bazı egzersizleri günlük yaşamınızın akışı içine sokmaya çalışın. Örneğin, otobüsten birkaç durak önce inin, yolun gerisini yürüyün. Yakın yerlere yürüyerek gidin, asansör yerine merdivenleri kullanın.

9. Uzun süre egzersiz yapmadıysanız, yasınız 40'ın üzerindeyse, yakın zamanda hastalık geçirdinizse veya eklemlerinizde bir sorun varsa, doktor kontrolünden geçmeden egzersize başlamayın.

 

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar