Şehadet Bir Çağrıdır Tüm Nesillere ve Çağlara

17.2.2017

Hacı Türkan

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Müslüman fikir ve aksiyon adamları Hasan El-Benna’dan İskilipli Atıf Hoca’ya, Metin Yüksel’den Malcolm X’e kadar birçok sembol ismin Şubat ayında şehit edilmesi sebebiyle “Şubat ayı Şehadet ayı” olarak tanımlanır. Bu vesileyle bu Cennet Vatan için, Allah için canını toprağa vermiş tüm Şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Allah onlardan sonsuza dek razı olsun ve bizleri de onların şefaatine nail eylesin…

Şehitler demişken; ikinci Kurtuluş Savaşımız mesabesindeki 15 Temmuz 2016 Direnişinde gözünü kırpmadan, en ufak bir tereddüt göstermeden canını ortaya koyan Aziz Şehitlerimizi hassaten rahmet ve minnetle anıyorum. O meşum, kapkaranlık geceyi kanlarıyla aydınlatan ve Milletimize hediye eden O Aziz Şehitler, Milli Şairimiz Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri için söylediği “Ne büyüksünki kanın kurtarıyor Tevhidi/Bedr’in Arslanları ancak o kadar Şanlı idi” dizelerine denk bir mertebeye eriştiklerine inanıyoruz.

Çıplak elleriyle; o hain, melun, şer güçler Amerikan-İngiliz uşağı Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) kalkıştığı darbe girişimini durdururken kanını toprağa akıtan 248 Şehidimiz oldu. Başta Şehit Ömer Halisdemir, Prof. İlhan Varank’lar olmak üzere Millet olarak dünya durdukça unutmayacağımız çok değerli kahramanlar tanıdık. Geriye destansı kahramanlıklar bırakan bu büyük kahramanların 7’sinin Malatyalı olduğunu görüyoruz. O isimler; Zekeriya Bitmez, Engin Tilbaç, Fuat Bozkurt, Tahsin Gerekli, Ramazan Sarıkaya, Türkan Tekin ve Ahmet Kocabay’dır.

Malatya’da kamu kurum ve kuruluşları, bilindiği gibi 15 Temmuz Direnişi ve Şehitlerinin unutulmaması için bir çok yer ve mekana isimlerini verdi. Büyükşehir Belediyesi, Malatya Valiliği önündeki Hükümet Meydanı’nın adını 15 Temmuz Millet Meydanı olarak değiştirdi. Yine Büyükşehir Belediyesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki kahramanlığıyla adını tarihe altın harflerle yazdıran ve aslen Niğdeli olan Şehit Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in adını Belediye Konferans Salonu’na verdi. Ayrıca, Malatyalı Şehit Engin Tilbaç, Şehit Ramazan Sarıkaya ile Şehit Ahmet Kocabay’ın isimlerini TOKİ Bölgesinde yeni açtığı 3 eğitim merkezine vermişti.

Malatyalı Şehitlerin adlarının memleketlerinde yaşatılması amacıyla Şehit Zekeriya Bitmez’in adı Malatya Valiliği’nce Battalgazi’de FETÖ’den alınan özel okulun yerine açılan imam-hatip ortaokulu’na; Şehit Fuat Bozkurt’un adı yine FETÖ’den alınarak halka sunulan ve Yeşilyurt’ta bulunan bir özel okul yerine açılan ortaokul ile Yeşilyurt Belediyesi’nce bir parka verildi. Yeşilyurt Belediyesi diğer Malatyalı 15 Temmuz Şehitlerinin adını da parklarda yaşatmak için Cevatpaşa Mahallesindeki Fazilet Sitesi Çocuk Parkı’nın adını Şehit Ramazan Sarıkaya, Karakavak Mahallesindeki Karakavak Bölge Parkı’nın adını Şehit Engin Tilbaç, Abdulgaffar Mahallesindeki Florya-2 Çocuk Parkı’nın adını Şehit Tahsin Gerekli, Bostanbaşı Mahallesindeki Armakent Yanı Çocuk Parkının adını Şehit Zekeriya Bitmez olarak değiştirdi. Belediye, Seyran Mahallesindeki Gençlik Merkezinin ismini de Şehit Ömer Halisdemir yaptı. Yine Yeşilyurt Belediyesi tarafından Fahri Kayahan Bulvarında bulunan parkta yer alan anıta “15 Temmuz Milli İrade anıtı” adı verildi.

 

Malatya Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de TOKİ Bölgesinde yeni açılan okula “15 Temmuz Şehitleri İmam-Hatip Ortaokulu” adını verdi.

 

15 Temmuz 2016’daki hain ve alçak darbe girişiminde Şehit olan Malatyalı hemşerilerimizin bir kısmı Şehit oldukları yerde bir kısmı da Malatya’da toprağa verilmişti. İstanbul Atatürk Havalimanında Şehit olan Malatyalı Şehitlerimizden Zekeriya Bitmez Malatya Şehir Mezarlığı’nda; FETÖnün darbe girişimini İstanbul Sultangazi’de protesto ederken tankın altında kalarak şehit olan 15 yaşındaki Engin Tilbaç, memleketi Malatya Pütürge’de; Ankara’da şehit düşen 31 yaşındaki Fuat Bozkurt Malatya Şehir Mezarlığında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde Şehit olan Tahsin Gerekli ve yine İBB önündeki saldırıda yaralanması sonrasındaki tedavi sürecinde şehit olan Ramazan Sarıkaya ile İSTOÇ civarında Şehit olan Ahmet Kocabay da İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilmişlerdi. Yine İstanbul’da darbecileri protesto ederken tankın altında Şehit olan 44 yaşındaki ve 3 çocuk annesi Türkan Tekin, Habibler Yeşilyayla Mezarlığı’nda defnedilmişti.

 

23 Şubat 1979’da Cuma Namazı çıkışı Fatih Camii avlusunda Şehit edilen Metin Yüksel’in söylediği gibi “Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara…”

 

Şehadet bir çağrıdır; zalime, zulme direnişin çağrısı…

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar