MENDİLİNİZE TÜKÜRÜN

14.2.2017

HAKAN YAĞIZ BOZDEMİR

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Tükürük deyip geçmeyin. Son zamanlarda gerçekten toplumun en çok rahatsız olduğu çevre kirliliğinin başında geliyor maalesef.

Sağlık uzmanları yere atılan tükürük ve balgamın solunum yoluyla bulaşan pek çok hastalığa neden olduğu konusunda açıklamalar yapmalarına rağmen hala devam eden, rahatsız edici bir durum olarak çıkıyor karşımıza. Demek ki uzmanların dahi ele alabileceği kadar önemli bir konu niteliği taşıyor.

Kesinlikle psikolojik bir davranış bozukluğu olarak nitelendirdiğim yerlere tükürme davranışsızlığı sebebiyle artık yerlere bakmadan yürümeye gayret ediyoruz .Ne anlıyorsunuz gerçekten, bu davranışı kendinize nasıl yakıştırıyorsunuz aklım almıyor. Caddeler, sokaklar, meydanlar vıcık vıcık tükürüklerle dolup taşıyor. Kendiniz belki bunu yaparken rahatsız olmuyor olabilirsiniz fakat diğer insanları, bizleri de mi düşünmüyorsunuz.

Ailevi ve kişisel eğitimin eksikliğinden kaynaklanıyor olacak ki uzmanların tüm uyarılarına rağmen olabildiğince tükürmeye, çevreyi kirletmeye, hastalık yaymaya devam ediyorsunuz.

Hiç unutmuyorum ve hayatım boyunca da unutmayacağım, anlatacağım bir durum söz konusu. Kıymetli ilkokul öğretmenim Ramazan Şirin eğitim döneminin en başında "Yere tükürmeyin, mendilinize tükürün" ifadesini kullanmıştı. Şimdi daha iyi anlıyorum vermek istediği mesajı ve ne kadar haklı olduğunu.

Hiçbirinizin yerlere tükürerek halk ve toplum sağlığını tehlikeye atmaya, midemizi bulandırmaya hakkı yok. En büyük çevre kirliliğini oluşturan bu insanlar için gerçekten caydırıcı cezalar olması gerekiyor.

Diğer ülkelere baktığımızda Hükümetlerin bu konuyla alakalı ciddi yaptırımlarının olduğunu gözlemlemek mümkün. Geçmişte Kazakistan Cumhurbaşkanı'nın bir açıklaması geliyor aklıma. Kabahatler Kanununa göre yerlere tüküren veya sakız atan insanlara 3 gün hapis cezası ve para cezası uygulanması gerektiğini belirtmişti.

Yere tükürme davranışsızlığı maalesef bizlere özgü bir davranış bozukluğu olacak ki yine geçtiğimiz yıllarda, Londra’da çoğunlukla Türklerin yaşadığı Enfield semtinde yere tükürenler kesinleşen cezai yaptırımla tam 500 sterlinlik para cezasına çarptırıldığını öğreniyorum.

Enfield’daki yere tükürme problemini çözmek için yıllardır savaş veren sivil toplum kuruluşları, yasağın İngiltere’de bir yerel yönetimin getirdiği ilk özel tükürme yasası olma özelliği taşıdığını ifade ediyorlar. Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları, getirilen yüksek para cezası sayesinde sokakların “tükürüksüz” kalacağı görüşünü taşıyorlar. Daha önce belediye görevlileri yere tükürürken yakaladığı kişilere “çevre kirliliği” yasaları kapsamında daha düşük cezalar yazabiliyorlarmış.

Enfield Belediyesi’nin çevre sorumlusu, yasanın semtte hali hazırda görev yapan çevre temizliği memurları tarafından uygulanacağını ve tükürürken yakalanan kişilere olay yerinde ceza yazılacağını belirtmişti.

Enfield’daki sivil toplum kuruluşları 2011 yılından bu zamana kadar bölgedeki yere tükürme problemini çözmek için ciddi bir mücadele verdiğini yine basında yer alan haberlerden hatırlayacaksınız. Enfield Over-50’s Forum adlı kuruluşun yere tükürmeye para cezası getirilmesini talep eden bildiri için 4 bin 800 imza toplamasının ardından belediye de yasal düzenlemeye gitmek zorunda kalmıştı.

 

Peki bizim ülkemizde neden benzer yaptırımlar uygulanmıyor? Cadde ve sokaklarımız tükürüklere boğulurken, kendini bilmeyen insanlar için ne zaman dur deme vaktimiz gelecek sormadan geçemiyorum.

Yaptırımı üst seviyelerde olan bir diğer ülke ise Singapur. Mesela yerlere çöp atmak dünyanın birçok yerinde yasalarla yasaklanmış durumda ancak Singapur'da en ağır şekilde cezalandırılıyor. Singapur'da yere çöp atanlar ceza bedeli olan 1000 Dolar ile bundan kurtulamıyorlar. Para cezasının yanı sıra kamu görevinde de bulunmak zorundalar.

Singapur'un tüm dünyada temiz bir ülke olarak bilinmesi sebebiyle bu tip yasaklar en üst seviyede. Eğer yere tükürürseniz çok ağır bir ceza ile yüzleşiyorsunuz. Yerlere tükürmenin tamamen yasak olduğu Singapur'da, yere tükürmeniz durumunda binlerce Singapur doları ile cezalandırılıyorsunuz.

Halkımızın bu konuda gerçekten duyarlı olmasını diliyorum. Rahatsızlığı olanlar varsa ceplerinde bir peçete taşıyarak, yerlere tükürmeyi terk edebilirler.

Bu noktada diğer ülkelerin yaptırımlarını göz önüne aldığımızda bizim belediyelerimize de ciddi bir görev düşüyor.

Sokaklarda, caddelerde ekmek parası derdine düşmüş çorap satan insanlara ceza yazma görevinin yanı sıra, sağlığımızı tehlikeye atan, ciddi bir çevre ve sağlık sorunu oluşturan, midemizi bulandıran, yere tüküren insanlara da cezai yaptırımlar uygulanması konusu da görevleriniz arasında olmalı diye düşünüyorum.

Ve artık lütfen yerlere tükürmekten vazgeçin, tükürenleri, çöp ve sakız atanları uyarın. Yerlere tükürerek bir şey kazanmazsınız ama tükürmekten vazgeçip günden güne kirlenen dünyamıza bir artı kazandırabilirsiniz.

Nasıl ki evlerinizde halılarınıza, koltuklarınıza, yaşam alanlarınıza tükürmüyorsanız, insanların ortak alanı caddelerimize ve sokaklarımıza da tükürmekten vazgeçin.

Tükürmenin Lamalara ait hayvani bir özellik olduğunu hepimiz biliyoruz.

Lamalar tükürürler evet ama hayvani olarak kızgınlık anında verdiği tepkilerden biridir. Bu belki de Lamaların bir çeşit savunma biçimidir.

Netice olarak Lamalar tükürür, insanlar tükürmez.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar