EN

29.1.2017

Abdulsamet Kâtipoğlu

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Toplumda belli kazanımlara, belli kariyerlere ve zenginliklere ulaşmış insanların hep kazanmış oldukları güçten sonraki hayatlarını görüyoruz ve örnek alıyoruz.

 Bu tarz da olan insanların geçmişte başarı merdivenlerini ne şartlarda ve nasıl tırmandıklarını merak etmiyor, merak etmediğimiz gibi pek araştırma gayretine de girmiyoruz.

Mesela Türkiye devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasımpaşa’da bir mahallede doğup görmüş olduğu zorluk ve sıkıntıların vermiş olduğu azimle bugün devletin başındaki insan olmayı başarması, ABD eski başkanı Abraham Lincon ard arda kaybettiği seçimler sonrası yılmayıp mücadele verip ABD devlet başkanı olması, yakın zamanda rahmetli olan Gençlerbirliğispor kulübü başkanı İlhan Cavcav'ın değirmencilik ve fırıncılık yaparak verdiği mücadele sonrasında Türkiye’de adını efsaneler listesine yazdırması bunlardan sadece birkaçı...

 Bu tarz örnekleri gördüğümüzde başarının gökten inen bir mucize olmadığını görüyoruz.

Hayatta başarılı olmak, adını enler arasına yazdırmak için illa genç olmamız gerekmiyor.

Tam tersi yaşamın boyunca hep gençmiş gibi mücadele etmek gerekiyor. Hayatta önüne çıkacak her engeli aşma gayretine girerek mücadele verirse insan, işte o zaman EN olmayı başarabilir.

Yaş 70 iş bitmiş olarak hayatı değerlendiren insanlara bir tavsiyem olacaktır. Bugün ABD devlet başkanı Donald Trump'ı örnek almalarını tavsiye ediyorum.

İnsan 50 yaşında, 60 yaşında veya 70 yaşında diye bir efsane olamayacağını düşünerek yaşarsa sade bir vatandaş olarak bu hayattan göç edecektir.

Donald Trump siyasette ilk kaybettiği zaman pes etmiş olsaydı, bugün kendisini hiç birimiz tanımıyor olacaktık. Ve bu yazıda kendisinden bahsetme gereği duymuyor olacaktım.

Bizler nedense yaşı belli seviyeye gelmiş insanların yapmış oldukları girişimleri o insanlara yakıştırmıyor, bir de koskoca adam olmuşsun otur oturduğun yerde diyerek Azrail'i beklemeyi öneriyoruz.

“İnsanlara hedefin ne?” diye sorduğumuzda, en klasik cevap, mesleğimde ilerlemek, yükselmek ya da çalışıyoruz işte daha ne olsun gibi cevaplar alıyoruz.

Çoğu insan hedefinde ben EN olmak istiyorum demiyor. Sokakta, çarşıda, pazarda, hatta toprağın altında bile EN iyi mühendisler, EN iyi doktorlar, EN iyi mücitler dolup taşıyor.

Ama kendisini dahi keşfedememiş insanlar maalesef toplumda kaybolup gidiyorlar.

Şimdi kaybolmamak için cep telefonunuza, çalışma masanıza, iş yerinize, vakit geçirdiğiniz alanlara "EN" yazın ve şu yazıyı okuduktan hemen sonra, hangi işi yapıyorsanız yapın yaptığınız işte EN olun...

 

 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar