YIL 2017 SAAT 01:15

1.1.2017

Umut Türk

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Belki de yeni Umutlar beslemenin tam zamanı diye hayaller kurmuştuk. Çünkü 2016 bizi çok hırpalamış ve psikolojimizi o kadar bozmuş olacak ki, hummalı bir alış veriş var çarşı pazarda.
                        39 Can, 4 Ağır Yaralı....
            Sabah saatlerinde Güneş dahi merhaba demeden yılın son gününe, iş için hazırlık yapmaya başlıyorum. Sessiz hareket ediyorum, bilmediğim bir sıkıntı veya eşimi rahatsız etmek istemediğimden mi bilinmez, buğulu camdan dışarı bakıp kıyafet hazırlıyorum kendime.
                        Tam tamına 39 Can, 4 Ağır yaralı...
            Elimi çabuk tutup dışarı çıkmak için tam kapıya yöneldiğimde içimden bir ses dua ediyor âdeta “ Allahım 2016’dan daha güzel, daha yaşanır, daha barışçıl bir yıl nasip et” diye. Belli ki iç güdüm dahi dışa vurup unutmak istiyor 2016’yı.
                        39 evet tam 39 Can, 4’ü Ağır yaralı...
            Dışarıda yavaş yavaş gün aydınlanırken, yılbaşı telaşı esnaflarda başlamış bile. Süslü vitrinler, caf caflı tezgahlar, pazarda ki nâralar dahi 2017 için, bir an önce unutmak, geride bırakmak için atılır olmuş. Tatlı telaşın yanı sıra 2016’nın kara belası gibi korku salmış, terörü iliklerine kadar hissetmiş bir millet olarak, sade ve şaşaadan uzak, fakat eli yüreğinde 2017’yi bekliyoruz.
                        39 Can  tam da onlar gibi...
            Ve sosyal medya sahnesinde, her sayfasında, her dakikasında Mutlu,Gülen, heyecan ile gece yarısnı bekleyen, süslü masalarda belkide yıllar sonra bir araya bu versile ile gelmiş samimi dostluk fotoğrafları ve mesajları boy gösteriyor, 2016’ya İNAT !
Bu kez dışarıdaki eğlenme; 2016 yılının Kan, Korku ve dehşet saldığı ve izini bıraktığı sokaklarda değil, Dostça, Arkadaşça, geçmişi değil Umutlu geleceğin beklendiği, korunaklı, emin olunan kapalı mekanlarda yapılıyor.
                        Eee nede olsa onlarda eğlenmeyi hak etmişti Tam 39 Can, 4’ü Ağır yaralı...
Bizler televizyon, radyo veya canlı müzik dinlerken, hain plan hiç durmadan işliyor, kanlı 2016, kendine dost, kendine arkadaş aramak için 2017’ye darbe vurmak üzere harekete geçiyordu.
Son kez birbirlerine gülerek bakan, son kez bir birilerine çok sevdiğini söyleyen, son kez bir birilerini bir daha asla kırmayacaklarını söyleyen Dostluklar, Arkadaşlıklar, Evlilikler, tarihin kanlı baskın olarak lanetleyeceği dehşet dolu saatlerinden habersiz Umutlu geleceğin, yani 2017’nin hâyâlini kurup eğleniyorlardı.
                        Masum evet masum 39 Can, 4’ü de Ağır yaralı...
            Yazarken bile gözümün dolduğu, boğazımın düğümlendiği detayları dahi tam olarak kamuoyu ile paylaşılmayan dehşet dolu saatler; biz belki de büyük yarınları hayalletmek için yatarken yatağımızda, ılık nefesleri ile soğuk İstanbul’u ısıtmak isteyen masum insanlara doğru yaklaşıyordu.
                        Vakit O vakit 39 Can, 4’ü Ağır yaralı...
            Ben yeni yıla güzel uyanmak, harika bir yıl geçirmek için hızlıca fırladığım yatağımdan, Ağıt dolu sayfalarla, teselli ve temenni konuşmaları ile öğrendiğim, duyduğum haberden dolayı kahrolmuştum. Gözlerim ve ellerime hakim olamıyor adeta haykırarak sokalarda koşmak, her gördüğüm insana “ Bu Ülke Bizim ve Biz Kardeşiz” deyip, sarılarak ağlamak istiyordum.
Duygularımı ne tarif edebiliyor nede acının ağırlığını, oturduğu o göğüs kafesimden kaldıramıyordum.
Evet gecenin tam zifiri karanlığında amaçları dahi bilinmeyen bir, bir , işte her ne ise ( Çünkü tariflendirmek dahi istemiyorum ) 39, yazı ilede rakam ile de 39 canı sevdiklerinden vahşice koparıp almıştı.
Artık ne teselliler nede temenniler hiç bir vicdanı rahatlatmıyor, 2017 âdeta ilk gününden 2016’yı aratacağını bağıra bağıra haykırıyordu.
            Ama bilinki KORKMAYACAĞIZ....
Eşimle sinemaya gitmeye devam edeceğim,
Ailemle AVM’lerde alışverişlere ara vermeyeceğim,
Pazarlarda alışveriş yapıp, naralar atan pazarcıları, işbortacıları yalnız bırakmayacağım,
Sokaklarda gördüğüm insanlara güvensiz bir sürat ifadesi ile bakmayacağım,
Düğünler, Konserler, Maçlar, Tiyatrolar ve daha nice bizi bir araya getiren ortak paydamız var ise gitmekten, katılmaktan vazgeçmeyeceğim ve vazgeçmeyeceğiz.
Bizim Ağıtlarımız ve Acılarımız ortak olduğu sürece bizi asla bölemeyecek ve bizi, birbirimize düşman edemeyeceksiniz.
            39 Can ve Yaralıların Anısına..... (Ortaköy Olayları)
          Yazan
     Umut TÜRK

 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar