SOSYAL BELEDİYECİLİK…

29.8.2015 13:34:11

Ferat DALAMAN

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

        

Bilindiği gibi, dünya hızla değişmekte ve bu değişime bireylerin algı ve yaşama biçimlerini de beraberinde değiştirmektedir. Söz konusu değişme genelden özele doğru olabildiği gibi, özelden genele doğru da olabilmektedir.  Bu durum çok karmaşık bir sosyal, siyasal ve kültürel durumu ifade ettiğinden bu yazımda söz konusu çok boyutluluğun sadece sosyal belediyecilik kısmına hatta onun da sadece bir boyutuna vurgu yapma durumundayım.

Özellikle sosyal devlet anlayışında meydana gelen değişiklikler devletin yerel ayağını oluşturan belediyeleri sosyal alanda daha aktif olmaya itmiştir. Bu durum belediyelerin sosyal harcamalarını arttırırken sosyal belediyecilik anlayışını da doğurmuştur.

Sosyal belediyecilik anlayışında belediyeler, kültür, sağlık, eğitim, turizm, kentleşme, konut, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, fakir v.b. yardıma muhtaç insanların gözetilmesi gibi birçok sosyal faaliyeti yerine getirmektedir.

Belediyelerin, sosyal belediyecilik uygulamaları ile amacı vatandaşlarına asgari düzeyde insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi sağlamak ve sosyal devlet anlayışına yerel düzeyde katkıda bulunmaktır. Ancak tüm bunlardan şu anlaşılmamalıdır; Sosyal belediyecilik uygulamaları ulusal anlamda ki sosyal politikaların tamamen belediyelerce yerine getirilmesi değil, yerelin sosyal politikalar konusunda ulusalın yani merkezin yükünü paylaşmasıdır.

Tüm bu çok boyutluluğu ifade eden sosyal belediyecilik uygulamalarından sadece bir tanesi olan, sosyal tesisler açma konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ve onun bünyesinde hizmet veren Esenlik Şirketi’ni tebrik ve teşekkür etmek gerekiyor.

Niye mi?

-Son zamanlarda Malatya kentine kazandırdıkları ve işletmeciliğini de bizzat kendi personelleri ile yaptıkları sosyal tesisler için.

-Bu sosyal tesisleri ile sıcak yaz mevsiminde kentin her düzey ve sınıfından insanlarına nefes almalarını sağladıkları için.

-Kente kazandırdıkları sosyal tesislerle onlarca kişiye iş olanakları sağladıkları için.

-Sosyal tesislerinde her kesimin bütçesini dikkate alan bir fiyat uygulamasını seçtikleri için.

-Sosyal tesisleri ile kentin görselliğine estetik kattıkları için.

-Sosyal tesislerinde ki nezih ortamlarda günümüz gerçekliğinde neredeyse yok olmaya yüz tutan muhabbet ortamlarının sağlanması ile insan ilişkilerinin sağlıklı gelişimine katkı sağladıkları için.

                Tüm bunların yanında Psiko – Sosyo- Kültürel anlamda sayabileceğim onlarca  katkılarından ötürü, her geçen gün gelişerek değişen ve değiştikçe daha da güzelleşen Malatya için Malaya Büyükşehir Belediyesine ve Esenlik Şirketi’ne bilhassa da sosyal tesislerden sorumlu Esenlik Şirketi genel müdür yardımcısı Abdulkadir Çelik Bey’ e bir Malatya kenti sakini olarak teşekkür ediyor ve sosyal belediyecilik anlamında sağladıkları tesislerinin artarak devam etmesinin Malatya Kenti için yararlar sağlayacağına olan inancımı dile getiriyorum.

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar