400 Vekil

2.3.2015 13:17:21

Ramazan KAPLAN

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Seçim süreci yaklaşırken aday adayları arasında rekabet başladı. Meydana çıkan yiğit vekil adaylarımız hızlı bir şekilde kendilerini tanıtmaya başladı. Bu süreçte bütün partiler çok sayıda milletvekili ile meclise girme çabasındalar. Bana göre hedef belirterek seçim yarışına giren Ak Parti çok iddialı bir başlangıç yaptı.  7 Haziran 2015’te yapılacak olan genel seçimde 400 milletvekili almak ve mecliste güçlü bir ses çıkarmak isteyen Ak Parti için bu zor bir hedef değil. Çünkü bütün kesimlere hitap eden ve milletin gönlünde yer alan Ak Parti bundan önce de her iki kişiden birinin oyunu alarak mecliste çoğunluğu temsil etmişti. Ak Partinin, seçim çalışmalarına ve adaylık kriterlerine bakılırsa seçimlerde birinci olacağı görülmektedir.

      Yeni Türkiye, Yeni Güç, Yeni Anayasa gibi sloganlarla seçime başlayan bu parti şu sıralar diğer partilere göre önde görünüyor bütün illerde rekor düzeyde milletvekili aday adayı başvurusu bulunmaktadır. AK Parti'de milletvekilli olmak için 6 bin 223 kişi başvuru yapılmış. Bunun bin 40'ının kadın olduğu açıklandı. Şimdi gelgelelim bu rekor düzeyde ki başvuruda kadın ve erkek aday adaylarının çalışmaları partiye nasıl bir kazanç sağlayacaktır. Umarım aday adaylarının çalışmaları partiyi daha da güçlendirir ve milletimiz kazançlı çıkar.

      Partilerin en önemli uğraşı seçim çalışmalarıdır. Bu çalışmanın sonucunda siyasi partilerin gerçek gücü ortaya çıkmaktadır. Aday adaylığı sürecinde, temayül yoklaması, anketler, mülakatlar vs düşünecek olursak çok büyük bir propaganda sürecidir. Seçim çalışmalarını iller bazında değerlendirirsek partiler için gayet güzel bir propaganda ve tanıtım sürecidir. Maşallah meydana çıkan yiğit aday adaylarımız çalışmalarını herkesin duyacağı şekilde yapmaktadırlar. Akrabalar, sivil toplum kuruşları ve kurumlar ziyaret edilmektedir. Yoğun ziyaretler partilerin en büyük reklamı olmaktadır. Yerel ve ulusal medya da güzel yankılar oluşmaktadır.

    Şu durumda hangi parti yüzdelik olarak ne kadar oy alır belli değil ama bundan sonraki aday belirleme çalışmalarında toplumsal öncelikler ve birleştirici kişiler çok önemlidir.

     Buradan kimseye akıl vermek haddim değil ben acizane fikirlerimi söylüyorum. Bundan sonra Ak Parti çok dikkatli hareket etmelidir. Bu kadar çok adayı adayı içinden seçici olmak, iş yapanı bulmak, milletin sevgisini, saygısını kazanmış kişileri seçmek ve geri kalanını küstürmemek çok önemlidir. Toplumsal öncelikleri dikkatte alarak birleştirici kişileri tercih etmek önemlidir. Bölgesel ve ulusal çözümler üretecek kişiler vekil olmalı. Dargınlar grubu olmamalı. Seçim bölgelerine göre ayrı ayrı titiz çalışmalar yapılmalı, yerel yönetimlerdeki çekişmelere alet olmadan,  tamamen orada yaşayan halkın talebi dikkatte alınmalı, belirli kesimlerin değil vatandaşın geneline hitap edenler aday gösterilmelidir.

Halkın nazarında partiye bağlılık var, lidere bağlılık var bu durum Ak Parti için çok güzel bir avantaj olmaktadır. Seçmenler uyandı. Halk her şeyin farkında çözümsüzlüğe ve yeni anayasaya karşı olanların niyetlerini biliyor. Bilinçli seçmenlere sahip ülkemizde bence adaylar belirlenirken halktan yana olanlar özellikle seçmelidir. Halkın içinden gelen vekiller partiyi üst düzeylere ulaştıracaktır. Yerel ve ulusal sorunları bilen bölgesel kalkınmayı hedefleyen adaylar vekillik için daha makbul olacaktır. Önceki dönemlerde ki gibi tepeden inme adayların devri geçti. Tepeden gelen adaylar yerelde partiye kan kaybettirmektedir.

Evet, 400 milletvekili almak Ak Parti için gerçekten zor değil. Şimdi ki gibi çalışmaların devam etmesi önemlidir. Adaylığı kabul edilmeyenlerin de darılmadan partiye çalışması gerekmektedir. Halkın istediği adayların gösterilmesiyle 400 vekil ile meclise gitmek deyim yerinde ise ‘‘bal gibi olur’’.

Ayrıca, ‘‘400 vekil demek, milletin kazanması demektir.’’

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar