• DOLAR
  5,6806
  % 0,45
 • EURO
  6,3772
  % 0,37
 • ALTIN
  260,6392
  % 0,58
 • BIST
  101.834
  % -0,02

Yatırımcılara ABD’deki Fırsatlar Anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Amerikan iş Adamları Derneği ve MİAD işbirliğiyle ‘Sanayicilerimize Amerika’da Yatırım İmkânı Sunulması İçin Yürütülen Çalışmalar’ hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda ABD’deki yatırım fırsatları ve bunlardan nasıl yararlanacakları katılımcılara anlatıldı

Yatırımcılara ABD’deki Fırsatlar Anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Amerikan iş Adamları Derneği ve MİAD işbirliğiyle “Sanayicilerimize Amerika’da Yatırım İmkân Sunulması İçin Yürütülen Çalışmalar” hakkında bilgilendirme toplantısı TSO 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, MTSAO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, TABA-AmCham Başkan Yardımcısı Süleyman Şanlı, MİAD Malatya Temsilcisi İlhan Şentürk, TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat, TABA-AmCham YİK Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu, Yatırımcı kuruluş ve İş dünyası temsilcileri katıldı. Burada konuşan TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat şunları dile getirdi: “Türk Amerikan İş Adamları Dernekleri olarak burada bulunuşunun ilk sebebi Sayın Turgut Özal idi.  Amerikan Ticaret Odası’nın temsilciliğini Amcham sıfatı ile aldık.  Dünyada şu anda 122 tane Amcham var.  Bir referans merkezi olarak çalışıyoruz.  Amacımız Türk Amerikan ticaretinin şu anki seviyesinden çok daha üst seviyelere çıkmasını sağlamak.  Senelerdir ABD firmaları Türkiye’de yatırım yapıyor. Bu yatırım yapan firmalar Türkiye pazarından en üst seviyede pay sahibiler.  Biz neden bu yolla aynı şekilde Amerika’da bir pay sahibi olmayalım.  Neden Amerika’ya ihracatımız artmasın.  Amerikan ekonomisinden neden gerekli pastayı almayalım diye görürken bu çaba içerisinde IZUS projesini geliştirdik.  Bu proje ile hem Malatya hem Türk sanayisine katkı sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz.”

 

AMERİKA İLE TİCARETİMİZ YOK DENECEK KADAR AZ

TABA-AmCham YİK Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu ise : “Bir şehre gittiğiniz zaman şehrin çeşitli güçleri vardır, o güçlere gittiğiniz de her birinin enerjisi, güler yüzü,  samimiyeti var ise o şehrin geleceği vardır. O şehrin geleceğin oluşması için önce ortamın oluşması lazım. Bir ülkeyi eğer marka yapmak istiyorsanız, bir ürün eğer marka yapmak istiyorsanız onu ucuzlatarak marka yapamazsınız. Dünyada bir tane bile örneği yok.  Eğer bir ayakkabı alıyorsanız onun marka değeri olması için onun üzerinde bir marka fiyatı vardır.  Biz bütün markalarımız ve hizmetlerimizi ürünlerimize hep aşağıya doğru çekersek, rekabet yaparak biz ayakta kalacağımızı zannedersek çok büyük bir hata yaparız. En sonunda da gider duvara toslarız. İş adamları nasıl birbiriyle Entegre şekilde çalışıyorsa bölgenin de birbiriyle Entegre olması birlikte çalışması lazım.  Malatya çalışıyorken Elazığ’da birlikte hareket etmeyi bilmeli.  Birlikte hareket etmeyi bilmeli ki o Makro ölçeğin içerisinde birlikte pastayı paylaşabilme imkânları olabilirsin. Türkiye ekonomik büyümesinin Dış Ticaret kaynaklı büyütmüş.  Dış ticaret hacmini Yaklaşık 400 milyar dolarlara çıkarttığı zamanları olmuş, Son veriler de yine bu sayı yakalamış.  Dış ticaret yaptığımız ülkelerin yüzde 60’a yakını AB üye ülkeleri,  yüzde 25’i Ortadoğu ve Arap âlemi,  geriye kalan kısım ise uzak doğu ve uzak Batı.  Ama dünyanın ekonomik verilerine baktığınız zaman daha farklı şeyler söylüyor bize. Amerika diye bir kıta var. Sadece Amerika Birleşik Devletleri dünyanın dörtte birini üretiyor.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber