• DOLAR
  7,2862
 • EURO
  8,6072
 • ALTIN
  476,24
 • BIST
  1,1787
Öznur Günata
Öznur Günata
oznurgunata.@malatyasonsoz.com.tr
YAŞLIYA HÜRMET!
 • 0
 • 1024
 • 10 Ocak 2020 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Geçmişten geleceğe akıp giden zaman içerisinde yaşlılarımız her zaman değer görmüş hep baş tacı edilmiştir. Ancak ne var ki günümüzde bu durum az rastlanır bir hal aldı. Çevremize baktığımızda yaşlıya bakmak istemeyen nice insanla karşılaşırız.

Eskiden yaşlılar etrafında oluşan kocaman aileler, yapılar ortadan kalktı yerine anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile denilen yapılar ortaya çıktı. Kimse tabiri caizse kaynanasıyla veya kayın pederiyle oturmak istemiyor. Eltileriyle, kayınlarıyla, görümceleriyle oturmak istemiyor. Herkes kendisine bir yol çizmiş ve o yolda kimin kendisiyle geleceğini belirler olmuş. Bu yolda geride bıraktıklarına dönüp bakmaz olmuş. Bir bakıyorsunuz baş tacı edilmesi gereken yaşlılarımız huzur evlerine terk edilmiş.

Halbuki kendisi bakıma muhtaçken o yaşlılar hep ön ayak olmuş, yor yordam göstermiş, elinden tutup kaldırmış. Ancak kendi keyfimiz, nefsimiz için bu yaşlılarımızı görmezden geliyoruz. Yaşlıya hürmeti kaybetmişiz. Çocuklarımıza da saygıdan ve sevgiden yoksun ama içi bencillikle saygısızlıkla sevgisizlikle, yalnızlıkla zenginleşmiş bir gelecek bırakıyoruz. Bakıyorum etrafıma ebeveynler çocuğuna, çocuğu ebeveynlerine bağırıyor kızıyor utanmazsa el kaldıracak.

Nerden geldik bu duruma diye düşünüp dönüp baktığımızda umursamadığımız, görmezden geldiğimiz bazen de zevkle dinlediğimiz ya da yaşadığımız olaylardan ötürü gelen bir döngü olduğunu görürüz. Hani derler ya bugün bana yarın sana diye.  Çocuk büyüğüne, yaşlısına saygısızlık edip küfürler savuruyor küçük olması sebebiyle söylediği küfür kulağımıza hoş geliyor, niyeyse bir durup uyarıda bulunmuyoruz hatta teşvik bile ediyoruz küfür söylemesi kötü söz söylemesi için. Bu çocukta bunun iyi bir şey olduğu algısına kapılıyor ve büyüse bile aynı davranışını devam ettiriyor.

İşte biz saygıyı, sevgiyi büyüğe, yaşlıya hürmeti buradan kaybettik. Bu şekilde farklı örnekler tabiki verilebilir. Ama kimse demesin ki ben yaşlıya hürmeti ortadan kaldırmadım. Bir durup kendimizi de bu konuda sorgulamalıyız. Biz bugün onlara belki sırtımızı döndük ama ilerde de yetiştirmeye çalıştığımız hep iyiliklerini sözde istediğimiz çocuklarımız, evlatlarımız bize sırtını dönecek ve kapı dışarı edecek. Bize huzur evini işaret edecek parmağıyla.

İşte o gün geldiğinde ne yapacağız kara kara düşünecek miyiz, acaba hatayı nerde yaptım diye. Yoksa kaderim buymuş deyip evlatlarım hayırsızmış deyip razı mı olacağız. Bence çok geç olmadan bu işin daha başlangıcından ipleri elimizde tutmamız lazım. Hem kendimizin hem yaşlılarımızın hem de çocuklarımızın geleceği için.

Sorunun sonucu gibi sorunun gidişatı ve başlangıcı da bir o kadar önemlidir yaşlıya, büyüğe hürmet konusunda. Bu yüzden her davranışımızın sonucunu düşünerek hareket etmemiz lazım, insanlık için büyüğe ve küçüğe saygıyı, sevgiyi, hürmeti kenara atmak yerine onları el üstünde tutmamız lazım. Soruna herkes odaklı yaklaşmak yerine sorun bende deyip önce kendimizden başlamalıyız yaptığımız hataları düzletmek için.

Saygılar ve sevgilerimle …

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber