• DOLAR
  6,7599
  %0,42
 • EURO
  7,6606
  %1,12
 • ALTIN
  372,79
  %1,37
 • BIST
  8,5121
  %0,36

Yaş Kayısının Tezgâh Ömrü Uzatılmalı

Malatya kayısı üreticisine TKDK tarafından destekle soğuk hava depoları yapıldığını söyleyen Murat Tunç, hayata geçirilen soğuk hava depolarının verimli kullanılması halinde Malatya’daki taze kayısının raf ömrünüm 90 gün kadar uzatılabileceğini söyledi. Zincir marketlere taze kayısı satışı yapılması halinde tüm Türkiye’nin Malatya kayısının tadını ve lezzetini anlayacağını söyleyen Tunç bu konuda da çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi

Yaş Kayısının Tezgâh Ömrü Uzatılmalı

TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, ilk göreve başladıklarından itibaren kayısı ve kayısı ürünlerinin gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tunç, yaş kayısı piyasasının genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak; “ Bu amaçla hem yaş kayısının hem ihracatı, hem de iç pazarda kullanılması anlamında daha fazla noktaya ulaşabilmesi için çalışmalar yaptık. Bu anlamda fiziki şartların daha da olgunlaşmaya ihtiyacı olduğunu gördük. Bunun için de soğuk hava depolarının yapılmasına önem verdik. Çünkü kayısının hasadı yapıldıktan kısa bir süre sonra belli bir sıcaklıkta muhafaza edilip bunların belli bir sıcaklıkta ihracatının gerçekleşmesi lazım. Bu nedenle de soğuk hava depolarının yapımına önem verdik. Şu anda Malatya’da TKDK tarafından desteklenen yaklaşık 15 civarında soğuk hava tesisi var. Sadece yaş kayısının muhafazası değil kuru kayısının da muhafazası için daha profesyonel şekilde kayısının ticaretinin yapılmasını ilk etapta önemsedik. Bu anlamda Malatya’daki bu eksikliği giderdiğimize inanıyorum.  Yaklaşık 15 tane projelerimizle birlikte, halen içeride projelerimiz var. Şu anda 15 tesisimiz faaliyette. 1000 tonluk soğuk hava depolarımız da var, 10 bin tonluk soğuk hava depolarımız da mevcut. Tabii bu sadece kayısı için değil yaş sebze ve meyvelerin muhafazasında da ve paketlenmesinde kullanılıyor.  Bu tesisleri Kayısı ile alakalı olması için yaptık. Bu tesislerin biri şu anda yaş kayısının da ihracatı yapıyor, iç pazarlara da sunum yapılıyor. Bunun yanında kayısının yıkanıp paketlenmesi pazara sunulması ile kuru kayısı ile ilgili desteklerimiz var. Kayısı çekirdeği ile ilgili desteğimiz oldu, kırılıp işlenip paketlenmesi konusunda çalışmalarımız oldu.  Kayısı ile ilgili her türlü yapılacak projeyi destekleyecek kapasiteyiz.

YAŞ KAYISIYI DEPOLAMADA SIKINTIMIZ YOK

Burada en büyük sorunlardan birisi saklama koşulları için fiziki ortam hazırlanmasıyla Allah’a şükür temin ettik. Malatya’nın şu anda soğuk hava ile alakalı olarak yaş kayısı ve kuru kayısının muhafazası anlamında bir sıkıntısı yok. Bundan sonra yapacağımız projelerde kayısının diğer yan ürünleri ve farklı ürünlerin hayata geçirmek için desteklerimiz var. Bu anlamda Arge çalışmalarımız devam ediyor. Malatya kayısının üretim aşamasında pazarlama aşamasına kadar üreticinin yanındayız.  Eğer bir aksilik olmazsa büyük market zincirlerinin bir bölümünde Malatya kayısını yaş olarak vitrinlerde göreceğiz. Bugün büyük marketlerin ortalama 7 – 8 bin tane şubesi var. Her bir şubeye 5 kilo kayısı satılırsa 8000 tane işyerinde satıldığını düşünün Soğuk zincir ile yapılması gerekiyor. Piyasada olan kayısının bir buçuk aylık dayanma süresi var. Bu yaş kayısıyı soğuk havaya koyduğunuz zaman yaş kayısı piyasada yaklaşık 2 ay daha fazla piyasada kalır. Çünkü bizim desteklediğimiz projeler ile modifiye atmosferli soğuk hava depoları yapıyoruz. Bunlar 70 gün 80 gün 90 güne kadar yaş kayısıyı muhafaza edebiliyorlar. Bu kayısının yaklaşık 5 ay tezgâhlarda kalmasına imkân sağlar.

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber