• DOLAR
  7,6298
 • EURO
  8,9848
 • ALTIN
  470,01
 • BIST
  1,1768
Öznur Günata
Öznur Günata
oznurgunata.@malatyasonsoz.com.tr
YAŞ GÜNÜNDE GÖZDEN KAÇANLAR
 • 0
 • 1062
 • 24 Ocak 2020 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bazılarına göre biz her yıl yaşlanmamızı her yıl ölüme daha yakın oluşumuzu kutlarız.  Bazılarına göre de kişinin o gün dünyaya gelişi ile birlikte hayatımıza girmesini kutlarız, hayatımızı anlamlandırmasını kutlarız. Aslında her iki düşünce sahibi de kendince haklı ve kendince kutlamalı doğum gününü diğer deyişle yaş gününü veya kutlamamalı.

Ama bunları yaparken gözden kaçırdığımız çok şey var. Doğum günü sahibinin düşüncesini mesela.  Kutlanmadığı zaman kendini kötü hissedebilir bana değer verilmiyor diyebilir. Kutlandığı zamanda daha mutlu olacaktır belki ama doğum gününde kişiyi hediye yağmuruna, tufanına tutarsak da gelecek yıl için daha fazlasını isteyecektir ve bu da doyumsuzluk denen şeyi ortaya çıkaracaktır. Hep daha fazlasını isteyecektir ve bunun önü alınamayacaktır. Bu yüzden bu konuya oldukça hassas yaklaşmalıyız.

Her hediye de her çocuğa verilmez bilinciyle hareket etmeliyiz kimi kitabı en güzel hediye görürken kimi de tam tersi başka bir şeyi daha önemli hediye olarak görür. Bunu göz önünde bulundurarak ona göre kutlama programı yapmalıyız veya yapmamalıyız. Unutmamalıyız ki her çocuk özeldir.  Bu konuda uzmanlar ailelerin hataya düştüklerini belirtiyor.  “Abartılı doğum günleri çocuğun kendilik değerini algılamasında çarpıklıklar oluşturabilme riskini içerir, çevresiyle olan ilişkilerinde ileriye yönelik sorunlara sebebiyet verebilirken hiç kutlanmayan doğum günü de çocukta ‘beni sevmiyor’ duygusunu ortaya çıkarır ve belki de geri dönüşü olmayan yaralara da sebebiyet verebilir.” diyor.

Bakın doğum günü sadece arkadaşını çağırıp pahalı kıyafetler giyip masayı yiyeceklerle donatıp her yeri de süsleyip kutlamak değildir, bunların yerine sade bir şekilde de kutlanabilir. Önemli olan hazırlıkların onun için olduğunu bilmesidir, hissetmesidir. O ruhu yakalamak gerek.  Büyük organizasyon olabilir ama içi boş olabilir yada tam tersi küçük organizasyon olur ama içi doldurulmamış olabilir. Bu dengeyi kurabilmek gerek.  Ona mühim olan elde edeceği hediyelerden ziyade manevi olarak yanında olduğunuzu hissettirmektir tüm mesele.  Ama bunun yerine ailelerin şatafata yönelip çocuğu da o yönde beklentiye sokultuğunu çok rahat bir şekilde görebiliyoruz.  Evet hediye çok önemli amam kutlanış biçimde çok önemli burada maddi ve manevi eşitliği sağlamamız lazım. Teraziyi dengede tutmamız lazım.  Hayır, biz şatafatlı, görkemli kutlamak istiyoruz diyenler olabilir ama maddi imkânı el vermeyenleri de düşünerek hareket etmeliyiz.

Yaş günü kutlamalarında amaç sonraki gün herkesin o günü konuşması değil, o günün çocuk için özel bir gün olduğunun fark edildiğinin hissettirilmesi olmalıdır. Maddi karşılığı olmayan soyut kavramlar memnuniyetin temel karşılığı olmalıdır. Çünkü biraz önce de ifade ettiğimiz gibi çocukta yapılan tüm organizasyonlar, onun için anlam ifade eden şeyler bir ayrıntı olarak kalabiliyor. Sadece varlığının bile aile ve arkadaşları için ne kadar değerli olduğunun hissettirildiği, doğduğu günün yıl dönümünün fark edilmesi ve sevilen bireylerle geçirilecek ortak keyifli vakit çocuk için verilebilecek en güzel hediyedir. Kutlanmasa bile en azından dille o günün anlamlı olduğu dile getirilmeli.

Yapılan yaş günlerinde şunu unutmamak gerekir ki çocuklar isteklerini ertelemekte yetişkin bireylere göre daha az başarı sağlar. Aileler çocuk için yapılacak olan yaş gününde organizasyon için fazla endişe duymamalı, ayrıntılara fazla takmamalı, çocuğun kendini rahat hissedebileceği bir ortam ayarlamalı. Çocuklar gözlemleyerek en iyi öğrenirler bu yüzden bu gibi konularda aileler çocukları için, yaptıkları davranışlara çok dikkat etmeli, onlara bu yüzden bu günde bol miktarda sevgi aşılanmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber