• DOLAR
  5,7514
  % -0,60
 • EURO
  6,5127
  % 0,12
 • ALTIN
  255,7774
  % 1,07
 • BIST
  94.995
  % 0,80

Yardımeli Malatya Muhtaçlara Umut Olmaya Devam Ediyor

“Yardımeli Derneği, Cıvıltı Çocuk Kulübü Derneği ile toplumda ahlaklı gençler yetiştirmeyi amaçlıyor.  Bunu başarabilirsek toplumumuzda bir dönüşüm sağlayabiliriz. Bizimki yardım bahane amaç ahlaklı topluma katkı sağlamak.” diyen Yardımeli Derneği Malatya Temsilcisi Nihat Karadeniz’le Malatya’daki çalışmalarını, Yardımelinin misyonunu, yapmayı planladıkları çalışmaları, yardıma muhtaç aileleri nasıl belirlediklerini ve daha fazlasını konuştuk…

Yardımeli Malatya Muhtaçlara Umut Olmaya Devam Ediyor

Nihat Karadeniz kimdir Yardımeli Malatya derneğinde ne zamandır çalışıyorsunuz?

Yardımeli Derneğinin Malatya temsilciliğini yapıyorum.  Yaklaşık 4 yıldır bu işi sürdürüyorum.  Malatya’da yardımın temelden başlattık.  Yardım eli sadece bir yardım kuruluşu da değil.  Yardım elini sadece bir yardım kuruluşu olarak görmek Onu bir kabın içine sokmak gibi olur ki bu böyle değil.  Yardım eli Malatya da aynı zamanda Kur’an halkaları,  aynı zamanda cıvıltı Çocuk Kulübü, Yardımeli aynı zamanda Malatya’da Akabe gençlik…  Dolayısıyla bu bir sivil toplum harekâtı.  İnsanların hem karınlarını doyurabilecek bir daha taşıyor yardım eli hem de insanların sosyal hayatlarını düzenleyebilecek bir ahlak taşıyor,  bir anlayış taşıyor.  Yardım elini tek başına bağımsız görmek yardım elini haksızlık olur veya bu yürüyüşe haksızlık olur.  Yardımeli denildiği zaman sadece bir insanı ulaştırılan bir mont bir bot değil aynı zamanda bir anlayıştır, ulaştırılan bir ahlaktır Yardımeli.  Birçok semtimizde Kur’an halkalarımızda var.  Onların tespit ettiği Ailelerimiz oluyor,  bizim onlara tespit ettiğimiz aileler oluyor.  Dolayısıyla bir ortak yürüyüş yardım eli.

Şu ana kadar Malatya’da ne tür faaliyetler, çalışmalar yaptınız?

Dışarıya karşı sürekli duyarlı bir hareket yardım eli.  Örneğin Bayırbucak’ta oradaki insanlar ellerinden edildiği zaman Rusların bombardımanıyla Malatya’dan onları hemen sanmış oldukları dağın eteğine kuzine sobalar gönderdik.  Güney sınırımızda bulunan Suriye’nin çekmiş olduğu sıkıntılara karşılık buradan oraya defalarca tırlarla yardım gönderdik.  İnsanlığın çığlığına sessiz kalmadık ve hiçbir zaman da kalmayacağız.  Sadece Yemen’de Bayır Bucak’ da Suriye’de olan bir şey değil,  Ukrayna’da komünist bir cemaat de zor duruma düşse biz onlara da yardımcı oluruz.  Bizim için yardım dini, dili olmayan bir şeydir.  Yardımın mezhebi dini olmaz mazlumun mezhebi dini olmaz.  Eğer ki biz yardım konusunda da parçalanır bölünürsek bizi kimse toparlayamaz bundan sonra.  Yardımeli bu gidişe dur diyen bir yapıdır,  Biz İHH ile de birlikteyiz,  Bir Damla’ya da gideriz,  İyilik-Der’e de gideriz hepsi ile iyi diyaloglarımız vardır.  Malatya’daki kardeşlerimize söyleyebileceğim en önemli şey yardım konusunda mezhepçilik yapmayalım,  mezhepçilik ten kastım ayrımcılık yapmayalım.

Bundan sonra yapmayı planladığınız çalışmalar nelerdir?

Ramazan ayında yetim çocuklarımızla alakalı geçen yıl 350 tane için çocuğumuzun tüm ihtiyaçlarını karşıladık. 4 soğuk duvarı yuva yapıyoruz diyoruz biz.  Bir aileye gittiğimiz zaman o ailede hiçbir eşya yok. O ailenin Buzdolabını Çamaşır makinasını,  tüpünü, ipragazını, gıdasını, ailenin koltuk takımını, oturma grubunu o aileye teslim ediyoruz.  Böylece aile bir yuva haline dönüşüyor.  Bazen suyunda elektriğinde ağrısı oluyor onları yaptırıyoruz.  Biz o kapıdan çıktığımız zaman aile o ev yaşanabilir bir hâl alıyor.  Biz buna 4 soğuk duvarı yuva yapıyoruz diyoruz.  Bu sürekli devam eden bir projemiz şimdiye kadar Malatya’da 200’ün üzerinde aileye ulaştık. Klinik tedavi uyguladığımız aileler var, acil müdahale yaptığımız aileler var.  Bizim için her aile her an takip edilmesi gereken aile değildir.  Bir aileye gittiğimiz zaman acil bir şey varsa onu acil bir şekilde müdahale eder çıkarız,  daha sonra aile bize tekrar dönerse  bir sıkıntısı ile alakalı Biz yardımcı oluruz. Bizim poliklinik tedavisi verdiğimiz ailelerde var, Her ay sürekli takip ettiğimiz, düzenli yetimhaneler var.  Bizim takip ettiğimiz ailelerin tamamı babasız aileler ve muhacir aileler. Mesela Gönültaş sokağa yardıma muhtaç bir aile taşındığı zaman mutlaka bizim haberimiz olur.  Bizim telefon numaralarımız yoksul ailelerin hepsinde vardır.  Haberimiz oldu an dışarıda ekibimiz vardır sürekli,  bu arkadaşlarımız hemen araçta giderler ve aileyi tespit ederler.  Notlarını alırlar eksiği tespit edip bize hemen dönerler, o eksiği anında tespit edilir tedarik edilir ve o aileye aynı gün veya bir sonraki gün mutlaka ulaşılır. Biz de maaşla çalışan bir tane eleman yoktur. Herkes bizde gönüllü çalışır.

Yardıma muhtaç aileleri nasıl tespit ediyorsunuz?

Bir aile bize başvurduğu zaman mutlaka onu gidip tespit ediyoruz.  Bir kapalı odası olmayacak bütün odalara bakacağız.  2 mutlaka buzdolabına bakarız.  Biz de evin hanımının giyimi çok önemlidir,  Çünkü bir eve para giriyorsa ilk kadının giyiminden belli olur.  Cep telefonunun markası da bizim için önemli.  Bir evde Modem bağlı ise biz o eve kesinlikle poliklinik tedavisi yapmayız.  Evin içinde çalışabilecek insanlar varsa biz hemen onlara iş bulmaya çalışırız. Biz şu anda Malatya’da her ay düzenli olarak 8 ailenin kiralarını düzenli olarak ödüyoruz.  Bu ailelerin 4 tanesi de Türk aile, zor durumdalar.

Son olarak neler eklemek istersiniz? 

Yardımeli Derneği Cıvıltı Çocuk Kulübü Derneği ile toplumda ahlaklı gençler yetiştirmeyi amaçlıyor.  Bunu başarabilirsek toplumumuzda bir dönüşüm sağlayabiliriz. Bizimki yardım bahane amaç ahlaklı topluma katkı sağlamak.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber